Czyszczenie pralki. Soda, ocet? Sprawdzone domowe sposoby

dn. 22. lutego 2018 r.

Pralka jest jednym z najczęściej używanych sprzętów w gospodarstwie domowym. Mimo, że większe porządki w domu robimy co tydzień, to niestety pralka jest przeważnie pomijana i zaniedbujemy jej czyszczenie. Jednak nie chodzi wyłącznie o estetykę, ale o sprawność urządzenia. W bębnie nie czyszczonej pralki może się osadzać kamień, który powoduje brudzenie ubrań, a nawet może prowadzić do większych usterek. Z wnętrza może zacząć się wydobywać nieprzyjemny zapach, który będzie przechodził na świeżo wyprane ubrania. Często nie zdajemy sobie sprawy, że nasze ubrania śmierdzą dlatego, że pralka jest brudna. Inwestujemy w coraz droższe proszki i płyny, a rozwiązanie problemu jest dużo łatwiejsze. Dbanie o pralkę jest naprawdę prostsze niż myślisz. Zobacz jak w prosty sposób można zadbać o swoją pralkę!

Domowe sposoby na czyszczenie pralki

Mimo, że na rynku pojawia się coraz więcej środków do czyszczenia pralek, niestety są one przeważnie bardzo drogie, a ponadto nieekologiczne. Warto zwrócić uwagę, że produkty, które mamy dostępne w kuchni mogą nam skutecznie pomóc rozprawić się z brudem! Skuteczność takich sposób jest często porównywalna a nawet lepsza od drogich detergentów.

Czyszczenie pralki octem

Jest to bardzo skuteczny sposób, chociaż może nieco zniechęcać z powodu zapachu. Do pojemnika na proszek wystarczy wlać niepełną szklankę octu, a następnie włączyć pranie, najlepiej na temperaturę 90C. Takie pranie wzmocnione octem świetnie oczyści wnętrze pralki i bębna z kamienia.

Czyszczenie pralki sodą

Jest to świetny sposób na usunięcie grzybów i bakterii, doskonale dezynfekuje całe wnętrze Czasem to ostatnia deska ratunku w przypadku bardzo zabrudzonych pralek. Wystarczy wsypać około 500 gramów sody oczyszczonej do bębna i podajnika na proszek. Po skończeniu programu prania 90oC możemy się cieszyć czystą pralką!

Czyszczenie pralki kwaskiem cytrynowym

To kolejna bardzo dobra metoda, która jest bardzo niedoceniana. Wystarczy wsypać połowę szklanki kwasku do podajnika, włączyć ten sam program prania i gotowe! Dzięki temu wnętrze naszej pralki będzie czyste, bez zanieczyszczania środowiska naturalnego.

Czyszczenie pralki octem i sodą oraz kwaskiem usuwa praktycznie większość zabrudzeń, dezynfekuje wnętrze pralki i zapobiega osadzaniu się kamienia. Wystarczy poświęcić trochę czasu, a nasza pralka będzie lśniła czystością.

Inne sposoby czyszczenia pralki automatycznej

Na forach internetowych bardzo często można spotkać się radą, aby raz w tygodniu użyć mocnego detergentu. Czyszczenie pralki domestosem w skrajnych przypadkach może dać bardzo dobry rezultat. Wystarczy do bębna pralki wlać jedną zakrętkę produktu, wstawić do prania brudne szmatki i włączyć program prania na 40C lub 60C. Niestety przy kolejnym praniu jest ryzyko uszkodzenia i odbarwienia ubrań, dlatego warto włączyć dodatkowy pełny cykl prania. Należy także pamiętać o regularnym, najlepiej cotygodniowym czyszczeniu filtra pralki, gdzie również pojawiają się zabrudzenia. Używajmy także odpowiednią ilość detergentów. Zbyt duża ilość proszku lub płynu może gromadzić się w zagięciach kołnierza i we wnętrzu pralki. W takim wypadku pralka może zacząć bardzo nieprzyjemnie pachnieć. Warto również co jakiś czas włączyć pranie z temperaturą 90C. Taka temperatura zabija wszelkie mikroorganizmy, które mogą być powodem zapachu stęchlizny.

Regularne czyszczenie pralki

Wszystkie te sposoby zapewniają czystość pralki, jednak należy pamiętać o regularnym czyszczeniu. Najlepiej wyrobić w sobie nawyk cotygodniowego czyszczenia pralki. Dzięki temu możemy uniknąć poważniejszych problemów w przyszłości, a nasze świeżo wyjęte pranie z pralki nie zaskoczy nas dziwnymi plamami lub nieprzyjemnym zapachem.

Gazetka NETTO