Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Gdzie (i ile) wsypać proszek do pralki?

Pranie w pralce automatycznej to nic trudnego. Czasami jednak każdy z nas może mieć wątpliwości, gdzie wsypać proszek i ile powinno się go używać do jednego prania. Wystarczy, że kupujemy nową pralkę , albo wyjeżdżamy i korzystamy z obcego sprzętu. Pranie w każdej sytuacji może być łatwe, a obsługa pralki oczywista – wystarczy poznać kilka podstawowych zasad.

 

Standardowe oznaczenia w szufladach na środki piorące

W pralkach ładowanych od przodu, na górze po lewej stronie znajdziemy szufladę. W środku jest ona podzielona na kilka przegród. Osoba, która dopiero rozpoczyna swoją przygodę z praniem, może poczuć się nieco przytłoczona. Jak się okazuje, zupełnie bez powodu. Przegródki w pralce są standardowo oznaczane, bez względu na to, z jakim modelem pralki mamy do czynienia. Oznaczenia znajdziemy albo wewnątrz przegródek, albo na obudowie szuflady. A są to:

  • kwiatek: płyn do płukania tkanin
  • 1 lub I: środek stosowany w praniu wstępnym
  • 2 lub II: proszek do prania (pranie zasadnicze)

W trakcie prania wstępnego usuwane są największe zabrudzenia, np. błoto. Gdy tkaniny są oczyszczone z najgorszych zabrudzeń, wówczas następuje pranie zasadnicze. To główny etap prania.

Jeśli spotkamy się z nieco inaczej zbudowaną szufladą, która jest półokrągła – spokojnie, nie ma się czym martwić. Oznaczenia pozostają te same. Dodatkową przestrzenią, jaką możemy tam spotkać jest dozownik przeznaczony na wybielacz. Najczęściej jest to wyjmowany element szuflady.

Gdzie wsypywać proszek do pralki ładowanej od góry?

W przypadku pralek ładowanych od góry budowa szuflady też jest intuicyjna i nie powinna sprawiać problemów. Umiejscowiona jest w pokrywie na górze pralki – albo po jej wewnętrznej stronie, albo na obudowie urządzenia. Znajdziemy tam przegrody na detergenty, których oznaczenia są takie samej, jak w przypadku pralek ładowanych od przodu.

To, czy do szuflady wlejemy i wsypiemy tylko proszek do prania (komora 2/II) i płyn do tkanin (symbol kwiatka) zależy więc od tego, czy korzystamy z prania wstępnego. Jeśli tego nie robimy, możemy nie korzystać z komory z oznaczeniem 1/I. Błędem jest myślenie, że przy każdym praniu musimy zapełnić wszystkie przegrody szuflady. Używamy tych, które są potrzebne do wybranego przez nas programu prania.

Niewidoczne oznaczenia? Instrukcja pomoże!

Co zrobić w sytuacji, kiedy nie możemy dostrzec symboli w szufladzie na detergenty? Są wytarte lub nie możemy ich znaleźć? Wtedy najlepiej zerknąć do instrukcji obsługi pralki. Jeśli nie wiemy, gdzie jest lub dawno temu ją wyrzuciliśmy, można znaleźć taki dokument w Internecie. Przed rozpoczęciem poszukiwań w sieci, należy sprawdzić model urządzenia.

Kolejność pobierania detergentów

Jak działa pralka i w jaki sposób pobierane są detergenty z szuflady? To pytanie zadawał sobie chyba każdy z nas, choć raz w życiu. Sposób działania jest całkiem prosty. W odpowiedniej chwili (zależnej od cyklu prania) pojemnik na proszek do prania zapełnia się wodą, która łączy się z środkiem piorącym. Następnie za pomocą wężyka trafia do bębna pralki. Podczas prania zasadniczego pobierany jest proszek do prania, a później w trakcie płukania do bębna trafia płyn do płukania tkanin.

Jeśli proszkiem do prania posypiemy ubrania w bębnie, zamiast wsypać go do odpowiedniej komory w szufladzie, na ubraniach mogą pojawiać się plamy. Podstawową zasadą, którą należy stosować (bez względu na rodzaj używanych środków piorących) jest ich właściwe użycie, zgodne z zaleceniami producenta. Znajdziemy je na opakowaniu detergentów. Nie eksperymentujmy – błędne i niewłaściwe stosowanie detergentów może przynieść szkodę.

Środki piorące, które umieszczamy w bębnie

Na rynku dostępne są również detergenty do prania, które umieszczamy w bębnie, ale nie wylewamy ich bezpośrednio na ubrania. Najczęściej do opakowania dołączony jest kubeczek lub nakrętka, do której wlewamy żel lub płyn. Dozownik z detergentem ustawiamy na ubraniach. Jeśli nie jesteśmy przekonani do tej metody, możemy detergent wlać do odpowiedniej komory w szufladzie. Ta metoda też się sprawdzi, choć umieszczanie detergentu bezpośrednio w bębnie może dać lepsze efekty prania.

Jak prawidłowo stosować kapsułki?

W ostatnich kilku latach ogromną popularnością zaczęły cieszyć się kapsułki do prania. Są niewielkie, a wewnątrz nich „zamknięty” jest detergent do prania i do płukania, czasami również odplamiacz.

Zdawać by się mogło, że to idealne rozwiązanie na niewłaściwe dozowanie detergentów. Ale ten sposób prania też ma swoje „pułapki”. Po pierwsze umiejscowienie kapsułki robi ogromną różnicę. Ważne jest to, by kapsułkę umieścić w bębnie jako pierwszą, przed wrzuceniem do środka ubrań. Dlaczego? Pozwoli to na prawidłowe rozpuszczenie się kapsułki. Jeśli odwrócimy kolejność, wtedy kapsułka może „zaplątać” się w ubrania, co ograniczy jej dostęp do wody. Nierozpuszczona kapsułka nie zadziała tak, jak powinna.

Czyszczenie szuflady obowiązkowe po każdym praniu

Pamiętajmy o tym, że o każde urządzenie i jego elementy należy odpowiednio dbać, by spełniało swoją rolę i aby służyło nam jak najdłużej. Nie wolno tutaj zapominać o szufladzie pralki. Po każdym użyciu należy ją oczyścić. Usuwamy brud i resztki środków piorących. Pamiętajmy, że to co znajduje się w szufladzie, trafia do bębna z pranymi ubraniami. Chyba nie chcemy, by nasze ubrania prały się ze starymi zabrudzeniami z szuflady, prawda?

Nadmiar szkodzi

Ogromne znaczenie ma też to, ile środka piorącego używamy. Często popełnianym błędem jest wsypywanie zbyt dużej ilości detergentów. Wbrew pozorom nie przynosi to żadnych korzyści, a wręcz przeciwnie. Może bardzo zaszkodzić – zarówno naszym ubraniom, jak i pralce.

Najważniejszą kwestią w każdym praniu jest to, ile detergentu należy użyć. Nie wolno stosować zasady „im więcej, tym lepiej”. W przypadku prania cenny jest minimalizm. Ilość proszku do prania, jak również płynu do tkanin, należy zawsze dostosować do ilości prania.

Warto posiłkować się zaleceniami, które znajdziemy na opakowaniu detergentu. Ile proszku do prania należy wsypać do szuflady? Najczęściej stosuje się ok. 100 gramów proszku na 4,5 kilograma prania. Można wsypać nawet trochę mniej. Niektórzy uważają, że najlepiej jest stosować ok. 80 gramów proszku. Należy sprawdzić, jaką pojemność ma bęben naszej pralki i ile ważą ubrania, które chcemy wyprać i do tego dopasować ilość proszku. Ale absolutnie nie należy wsypywać zbyt dużo detergentu, np. maksymalnie zapełniając pojemnik na proszek do prania. To nie sprawi, że nasze ubrania będą lepiej wyprane lub mocniej pachnące.

Jakie skutki może mieć używanie detergentów w nadmiarze?

Po pierwsze znaczna jego część nie będzie wykorzystana, a co za tym idzie po prostu się zmarnuje. Po drugie zbyt duża ilość detergentu nie zostanie dokładnie wypłukana. Znajdziemy ją potem na naszych ubraniach, które będą się nadawały tylko do ponownego prania. Noszenie ubrań, na których zalega proszek, może wywołać reakcje alergiczne i zaszkodzić naszej skórze. Oprócz tego zbyt dużo proszku może niszczyć ubrania.

Podobnie jest w przypadku płynu do tkanin. Jego zadaniem jest zmiękczenie ubrań i nadanie im zapachu. Najczęściej butelki mają dozownik w zakrętce, a na opakowaniu producent wskazuje ile płynu należy zastosować w zależności od ilości prania. Właściwe efekty płukania przyniesie tylko stosowanie odpowiedniej ilość płynu do tkanin. Nie należy przesadzać.

Błędem jest również stosowanie zbyt dużej liczby kapsułek. Jedna w zupełności wystarczy. Jeśli włożymy ich więcej do jednego prania – np. 2, 3 lub co gorsza jeszcze więcej – kapsułki mogą się nie rozpuścić, ubrania mogą się nimi zabrudzić (sic!). Nie jest to sposób na silne zabrudzenia i plamy. To po prostu błąd.

Kapsułka się nie rozpuściła? To potencjalne powody

Oprócz użycia zbyt dużej liczby kapsułek w jednym praniu, powodem, dla którego po praniu zauważamy, że kapsułka nie rozpuściła się do końca, może być zbyt niska temperatura wody. Aby upewnić się, że to właśnie ten element był przyczyną, wystarczy podczas kolejnego prania zmienić program i zwiększyć temperaturę wody.

Jeśli i ten sposób nie pomoże i nie przyniesie rezultatów, wówczas warto sprawdzić, czy nasze urządzenie nie uległo awarii i czy woda doprowadzana do pralki jest prawidłowo nagrzewana.

Najważniejsze zasady w pigułce

Aby pranie było dziecinnie proste, warto zapamiętać podstawowe informacje. I zawsze się do nich stosować.

  • Detergenty zawsze wsypuj do odpowiednich komór w szufladzie
  • Stosuj wybrane przez siebie środki piorące zgodnie z zaleceniami producenta
  • Ilość wszystkich detergentów dopasuj do wagi prania
  • Po każdym użyciu oczyść szufladę pralki

Powyższe zasady zapewnią wysoką jakość prania, dobrze doprane i pachnące ubrania oraz czystą pralkę, która będzie nam długo służyć.

 

Wróć

JAK CZYŚCIĆ PRALKĘ?
Jak prać ręcznie?
Jak prać ubranka dla noworodka?
Czym, w ilu stopniach, w jakich środkach
JAK CZYŚCIĆ PRALKĘ?
Jak prać ręcznie?
Jak prać ubranka dla noworodka?
Jak prać firanki?
Gazetka NETTO