Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Czyszczenie pralki sodą. Domowe sposoby na czystą pralkę

Pralka to urządzenie pracujące w ekstremalnych warunkach. Stały kontakt z wodą, wysokimi temperaturami oraz detergentami sprawia, że nietrudno o powstanie kamienia, zabrudzeń czy nawet grzybów. Dodatkowo w filtry urządzenia mogą trafić różnorakie śmieci takie jak choćby zbłąkane papierki, włosy czy zwierzęca sierść. Zaniedbanie regularnego czyszczenia pralki może poskutkować zatem nie tylko brzydkim wyglądem i nieprzyjemnym zapachem wydobywającym się z bębna, ale także zwiększonym ryzykiem awarii. Na szczęście dbanie o pralkę nie jest trudne i nie wymaga dużo wysiłku, poniżej zaś dowiesz się jak to zrobić.

Profesjonalne środki kontra domowe metody

Rynek oferuje bardzo dużo środków czyszczących i konserwujących przeznaczonych specjalnie do pralek. Są one skuteczne i sprawdzone, jednakże jak to z detergentami bywa, nie są zbyt ekologiczne. Pod tym względem zdecydowanie lepiej sprawdzają się zamienniki, które powszechnie dostępne są w zapasach każdego gospodarstwa domowego. Mowa o dobrze znanej z radzenia sobie z podobnymi problemami trójce w postaci sody, octu oraz kwasku cytrynowego. Odpowiednio często stosowane, doskonale radzą sobie one z zabrudzeniami i kamieniem.

Dbanie o filtry

Filtry znajdują się zazwyczaj w dolnej części pralki, schowane za klapą. Ich wyjęcie nie jest trudne, a to właśnie tam zbierają się wszelkie większe odpadki takie jak kłębki nici i włosów, albo drobiazgi pokroju zbłąkanych monet, guzików czy spinek. Pozostawienie ich samym sobie może skutkować zatkaniem filtrów, dlatego ważne jest by regularnie usuwać zgromadzone tam śmieci, a następnie filtry przepłukać i włożyć z powrotem na swoje miejsce. Zaniedbanie ich konserwacji może powodować komunikaty o błędach, pogorszyć jakość płukania i w ekstremalnych przypadkach doprowadzić do zalania całej łazienki.

Jak pozbyć się brzydkich zapachów?

Najczęstszą przyczyną brzydkich zapachów dochodzących z bębna jest pleśń, która wytwarza się pod jego kołnierzem. Pojawia się ona na skutek niedokładnego wypłukania pozostałości po proszkach i płynach, zwłaszcza jeżeli używa się ich w zbyt dużych ilościach. Jest to dość uciążliwy problem, a ręczne umycie wnętrza bębna raczej na pewno nie sprawi, że zniknie. Mimo wszystko rozwiązanie wcale nie jest mocno kłopotliwe.

Receptą na pozbycie się nieprzyjemnych zapachów jest wykonanie pełnego cyklu prania na pusto, w temperaturze 90°. Najważniejsze jest to by przed rozpoczęciem cyklu wlać do podajnika na proszek 3/4 szklanki octu spirytusowego, który skutecznie przeczyści bęben pralki, a także osad osiadły w jej rurach. Wadą dotyczącą tego rozwiązania jest to, że ocet pozostawia po sobie specyficzny zapach, który niektórym może wydawać się mało przyjemny. Alternatywą jest użycie zamiast octu około 1/3 szklanki kwasku cytrynowego, który nie pozostawia po sobie takiej woni.

By ograniczyć w przyszłości ryzyko rozwoju grzyba w pralce, warto zadbać o to by po każdym skończonym cyklu prania nie domykać jej drzwiczek, dzięki czemu zgromadzona wewnątrz wilgoć może swobodnie odparować.

Walka z kamieniem

Zakamieniona pralka to powszechny problem, który skutkuje nie tylko nieestetycznym wyglądem, ale jest też częstą przyczyną awarii. Kamień może osadzić się na wielu częściach pralki i pogorszyć jej parametry oraz jakość pracy. Kamień na grzałce sprawia, że musi ona pobrać więcej mocy by nagrzać wodę do odpowiedniej temperatury, a to wpływa na wysokość rachunków i może doprowadzić do jej przegrzania.

Zasada przeciwdziałania wobec kamienia jest bardzo podobna do metody na pozbycie się brzydkich zapachów. Mniej więcej raz na miesiąc należy uruchomić pełny cykl prania na pusto w temperaturze 90°, jednakże należy przy tym zwiększyć ilość octu spirytusowego, którego użyjemy do około 2 litrów. Alternatywą dla stosowania octu może być również soda oczyszczona, której należy użyć około 500 gramów.

Dbanie o końcowe detale

Na sam koniec pozostało usunięcie zewnętrznych zabrudzeń, również tych z podajnika na płyn i proszek. Do tej pracy z powodzeniem wystarczy soda oczyszczona i miękka gąbka do mycia naczyń. Podajnik dla lepszego dostępu można wyjąć z pralki i wyczyścić osobno, a do trudniej dostępnych miejsc można sięgnąć szczoteczką do zębów. Po czyszczeniu wszystkie elementy należy je dokładnie osuszyć i włożyć z powrotem do pralki.

Pralka, o którą dba się w ten sposób, powinna zdecydowanie wydłużyć swoją żywotność i sprawne funkcjonowanie.

Wróć

JAK CZYŚCIĆ FUGI?
Jak prać ubranka dla noworodka?
Czym umyć kabinę prysznicową?
Jak usunąć plamy z truskawek?
JAK CZYŚCIĆ FUGI?
Jak prać ubranka dla noworodka?
Czym umyć kabinę prysznicową?
Jak usunąć plamy z truskawek?
Gazetka NETTO