Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jak prać ręcznie?

Pranie ręczne bywa konieczne nawet i dziś. To nic, że pralki automatyczne posiadają rozmaite zaawansowane programy. Nie wszystko da się w nich uprać i nie zawsze opłaca się dla jednej rzeczy włączać pralkę. Trzeba więc tak tradycyjnie, czasem coś wyprać ręcznie. Może to być coś z wełny albo z delikatnej tkaniny. Ważne jest, by wyprać takie rzeczy skutecznie i nie zaszkodzić im niewłaściwym działaniem.

Pranie ręczne - od czego zacząć?

Zanim jeszcze zacznie się taką pracę, trzeba zrobić dwie rzeczy. Pierwsza to przeczytać metkę, gdzie znajdują się informacje na temat prania. To na niej można znaleźć informację, że konieczne jest, by daną rzecz prać ręcznie. Mogą być jednak i inne zalecenia np. odnoście tego, jak ciepła ma być woda. Do wszystkich takich informacji trzeba się zastosować. Chcąc zacząć pranie, trzeba też sobie przygotować, co niezbędne, czyli miskę oraz płyn do prania ręcznego. Później uprane rzeczy trzeba będzie wypłukać, więc może się przydać druga miska. Nawet jak będzie się płukać w tej pierwszej, to druga może się przydać, by to, co się wyprało, na chwilę do niej włożyć.

Jak prać ręcznie, aby było to skuteczne?

Można wyprać kilka rzeczy razem, ale nie ciemne z jasnymi, nie białe z kolorowymi i trzeba uważać na rzeczy, które farbują. Konieczna jest ta sama ostrożność co przy praniu w pralce. Sama taka praca wygląda następująco:

  • wlewa się płyn, wodę i miesza je ze sobą,
  • wrzuca się ubranie czy inną rzecz,
  • delikatnie pociera tkaninę o tkaninę w bardziej zabrudzonych miejscach,
  • można trochę pozostawić w wodzie,
  • ugniata się, aby pozbyć się brudu z pranej rzeczy,
  • wyciska się, wyciąga i wrzuca do czystej wody, aby wypłukać.

Pamiętajmy też o bezpieczeństwie pranych rzeczy

Uważać trzeba, by nie porozciągać tkaniny przy praniu. To ciężka praca, a zarazem trzeba przy niej wykazać się delikatnością i skupieniem uwagi. Szczególnie trzeba uważać po wypłukaniu. Nie można mocno wykręcać prania, a najlepiej wyciskać wodę przez ugniatanie. Płukać trzeba tak długo, jak jest to konieczne. Można pozostawić wyprane rzeczy na pewien czas w wodzie, aby sobie ułatwić to zadanie. Rzeczy wymagające tego, by je prać ręcznie, są zazwyczaj delikatne albo łatwo odkształcające się. Ostrożność jest więc i niezbędna przy suszeniu ich. Często konieczne jest suszenie ich w pozycji poziomej.

Niektórzy pomimo zaleceń piorą w pralce rzeczy, których prać się tak nie powinno. Przez to szybciej się one niszczą. Tracą swój fason i kolor, niszczy się ich materiał. Prać ręcznie to jest pewien wysiłek. Jednak rzeczy, które tego wymagają, zwykle są tego wysiłku warte.

Wróć

Jak prać ubranka dla noworodka?
Jak usunąć plamy z truskawek?
JAK CZYŚCIĆ PRALKĘ?
Czym umyć kabinę prysznicową?
Jak prać ubranka dla noworodka?
Jak usunąć plamy z truskawek?
JAK CZYŚCIĆ PRALKĘ?
Czym umyć kabinę prysznicową?
Gazetka NETTO