Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jak prać jedwab?

Tkaniny jedwabne należą do najpiękniejszych i szczególnie delikatnych, ale zarazem trwałych materiałów. Kojarzone są z luksusem i delikatnością, a także z wysoką jakością rzeczy zeń wykonanych. Należy do tych naturalnych tkanin, które spełniają oczekiwania nawet tych osób, które mają naprawdę wysokie wymagania co do noszonej przez siebie odzieży.

Jedwab jest materiałem przyjemnym w dotyku i noszeniu. Aby jednak ubrania i dodatki zachowały swoje wyjątkowe właściwości i służyły nam przez lata, kluczowa jest odpowiednia pielęgnacja. Niestety, łatwo je zniszczyć, na przykład poprzez niewłaściwe pranie. Delikatna tkanina może się rozerwać, odkształcić; nieodpowiednia konserwacja jedwabiu sprawia, że traci on swoją szlachetność. Zatem jak prać jedwab, by pozostał piękny na długo? Na szczęście nie jest to trudne, pod warunkiem stosowania się do kilku zasad.

Czy jedwab można prać w pralce?

Zasadniczo nie poleca się prania jedwabnych tkanin w pralce. Wyjątkiem jest korzystanie z urządzeń, które posiadają tryb prania delikatnego, które z założenia nie wykorzystuje wysokiej temperatury czy intensywnego wirowania. Jednak trzeba pamiętać, że jest to opcja dość ryzykowna, i lepiej nie stosować jej w przypadku szczególnie ważnych lub wartościowych elementów garderoby.

Nigdy bowiem nie ma stuprocentowej pewności, że jedwabne ubranie nie ulegnie odkształceniu lub przebarwieniu w pralce. Dlatego decydując się na klasyczne pranie, konieczne jest zapoznanie się z zaleceniami producenta - tym bardziej, że nieprawidłowa pielęgnacja może przyczynić się do utraty prawa do reklamacji.

Z tego powodu szczególnie ważne lub kosztowne ubrania bezpieczniej jest prać chemicznie, w sprawdzonych pralniach mających doświadczenie w czyszczeniu jedwabiu. Jest to opcja, która pozwala oszczędzić nie tylko dużo czasu, ale i nerwów. Bywa dość kosztowna, jednak pozwoli na utrzymanie odzieży w doskonałym stanie.

Gdy jednak nie mamy czasu, by skorzystać z usług pralni chemicznej, możemy jedwab wyprać ręcznie. Należy przy tym pamiętać o dokładności oraz uważnym dobieraniu stosowanych preparatów.

Najważniejsza zasada: delikatność

Słowo "delikatny" powinno być głównym mottem towarzyszącym praniu tkanin jedwabnych, dotyczącym wszystkich czynności przy nich wykonywanych. Delikatny jest materiał, który powinien być traktowany w szczególnie sposób, i delikatnie powinny być przeprowadzane wszystkie etapy prania. Przy czyszczeniu jedwabiu czynności można podzielić na pięć etapów, z których każdy jest równie ważny dla zachowania właściwości i szlachetności tkaniny: przygotowanie, czyszczenie, płukanie, suszenie oraz prasowanie.

Przygotowanie

Pierwszym krokiem jest przygotowanie stanowiska do prania oraz skompletowania rzeczy, które mają być mu poddane. Najlepiej wykorzystać do tego celu miskę lub zlew; należy się przy tym upewnić, czy nie ma w nich żadnych zanieczyszczeń mogących uszkodzić tkaninę.

Przy praniu, nie tylko jedwabiu, ale także innych naturalnych tkanin, duże znaczenie ma twardość wody. Im jest ona większa, tym większe staje się ryzyko naruszenia struktury nici oraz potencjalnego uszkodzenia pranego materiału. Szczególnie warto zwrócić na to uwagę przy praniu tkanin połyskliwych, takich jak atłas lub satyna.

Jeżeli woda jest zbyt twarda, warto dodać do niej trochę boraksu. Jest on znany przede wszystkim jako uniwersalny, ekologiczny środek do czyszczenia, posiadający właściwości wybielające i odkażające. Oprócz tego jednak świetnie zmiękcza wodę.

Dobierając preparaty do prania jedwabiu należy bezwzględnie pamiętać, by nigdy nie używać intensywnych, agresywnych środków i mocnych wybielaczy. Najlepiej zaopatrzyć się w delikatny szampon lub mydło bez dodatków peelingujących. Warto mieć na uwadze, że włókna jedwabne składają się z białek podobnych do tych we włosach i ludzkiej skórze. Dlatego do prania jedwabiu można używać delikatnych kosmetyków, takich jak mydło czy szampon dla dzieci, lub tych stworzonych dla osób o delikatnej i wrażliwej strukturze.

Osoby, którym zdarzyło się myć włosy mydłem wiedzą, że aby zachować ich połysk, należy proces zakończyć użyciem płukanki z octu. Podobna zasada dotyczy jedwabiu; dlatego wśród przygotowanych elementów powinien znaleźć się zwykły, biały ocet, który zostanie wykorzystany podczas płukania tkaniny.

Należy także przygotować delikatny ręcznik, który posłuży do wstępnego osuszenia tkaniny, jak również miejsce, w którym będzie ona wysychała.

Czyszczenie

Miskę lub zlew należy napełnić letnią lub nawet chłodną wodą. Jej temperatura powinna być tym niższa, im ciemniejsza jest prana tkanina. Zimna woda zapobiegnie jej blaknięciu.

Praną rzecz krótko namocz w wodzie z dodatkiem wybranego środka piorącego.

Warto pamiętać, by nie moczyć jedwabiu dłużej niż przez kilka minut, jako że pod wpływem wody staje się on delikatniejszy i podatny na rozciąganie - to kolejne podobieństwo do ludzkich włosów. Podobnie jak one, tkanina nie może być pocierana, szorowana czy mocno wykręcana - to prosta droga do zniszczenia materiału. Należy nim tylko delikatnie poruszać i przewracać w wodzie, pilnując przy tym czasu. W przeciwnym wypadku prana rzecz może ulec rozciągnięciu i odkształceniu.

Płukanie

Podczas tego etapu praną tkaninę należy delikatnie wyjąć ze zlewu lub miski, a następnie wymienić wodę na czystą. Najlepiej, jeśli jej temperatura będzie podobna do tej, w której materiał był prany; jej drastyczne różnice również mogą przyczynić się do uszkodzenia włókien.

Jedwab należy bardzo delikatnie płukać, tylko do momentu, w którym przestaną z niego wypływać mydliny - maksymalnie kilka minut. Dodatek odrobiny octu do jednego płukania pomoże usunąć resztki detergentu oraz zachować żywy kolor i miękkość włókien. 

Suszenie

Aby wstępnie osuszyć jedwab po płukaniu, jednocześnie nie uszkadzając materiału, który wilgotny staje się jeszcze bardziej delikatny, absolutnie nie należy go wyciskać ani wykręcać. Najlepiej jest położyć tkaninę na przygotowanym zawczasu ręczniku i zawinąć, a następnie delikatnie przyciskać, by usunąć nadmiar wody.

Odzież z jedwabiu najlepiej jest suszyć na płasko, rozłożoną. Ewentualnie można powiesić ją na delikatnym, grubym wieszaku, najlepiej obłożonym gąbką i materiałem. Należy unikać suszenia jedwabiu na cienkich linkach - może wtedy ulec odkształceniu. Konieczne też jest unikanie wystawiania jedwabiu na słońce, ponieważ stwarza to ryzyko jego blaknięcia.

Prasowanie

Prasowanie jedwabnych ubrań po upraniu należy przeprowadzać bardzo ostrożnie. Najlepiej prasować je po odwróceniu na lewą stronę; ponadto powinny być lekko wilgotne. Jeżeli zdążyły już wyschnąć, można zwilżać materiał spryskiwaczem. Żelazko nie może być zbyt gorące - najlepiej nastawić je na specjalny program do jedwabiu lub najniższą możliwą temperaturę. Dobrze jest sprawdzić temperaturę na niewidocznym fragmencie ubrania, by upewnić się, że nie uszkodzi tkaniny.

Ciekawym trikiem pozwalającym zabezpieczyć materiał przed zbyt wysoką temperaturą jest prasowanie jej przez inną tkaninę. Co prawda większość nowoczesnych żelazek jest bezpieczna dla jedwabiu, jednak warto zastosować tę metodę przy prasowaniu szczególnie cennych elementów garderoby.

Przed powieszeniem jedwabnego ubrania do szafy należy się koniecznie upewnić, czy całkowicie wyschło. Warto je także przechowywać w pokrowcu, by nie ocierało się o inne rzeczy, a także by mieć pewność, że nie docierają doń promienie słoneczne mogące przyczynić się do jego blaknięcia. Nie powinno się ich składać i przechowywać na półkach.

Powyższy opis może sugerować, że czyszczenie jedwabnej tkaniny wymaga wiele czasu i zachodu, jednak w istocie nie jest ono bardziej skomplikowane niż każde inne pranie ręczne. Ważne, by być delikatnym i stosować wyłącznie łagodne detergenty. Wiedząc jak prać jedwab można szybko nabrać wprawy i sprawić, że wykonane zeń ubrania będą zawsze piękne i będą służyły nam przez wiele lat. Odpowiednia pielęgnacja sprawia bowiem, że jest to materiał naprawdę wytrzymały. Świetnym przykładem są ubrania historyczne, które po wieloletnim noszeniu i odpowiednich metodach prania zachowały się w świetnym stanie aż do dziś.

Wróć

Ile wsypać proszku do prania (na jedno pranie)?
Jak prać ubranka dla noworodka?
JAK CZYŚCIĆ PRALKĘ?
Jak usunąć plamy z truskawek?
Ile wsypać proszku do prania (na jedno pranie)?
Jak prać ubranka dla noworodka?
JAK CZYŚCIĆ PRALKĘ?
Jak usunąć plamy z truskawek?
Gazetka NETTO