Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Oznaczenia prania. Co oznaczają symbole na metkach ubrań?

Kurtka, bluzka, spódnica a nawet bielizna czy rajstopy. Nieważne czy dziecięce czy też osoby dorosłej, każde ubranie posiada (raczej powinno posiadać, czasem zdarzają się wyjątki) charakterystyczną metkę z kilkoma symbolami, które w jasny i czytelny sposób mówią o sposobie prania danej odzieży.

Już dawno odeszły czasy do lamusa, gdzie można było wrzucić pranie podstawowe i przeprowadzić proces bez uszczerbku na zdrowiu ulubionej odzieży. Dzisiaj na rynku dostępnych jest wiele gatunków tkanin, które potrzebują odpowiedniego prania.

Na metkach wszytych na wewnętrznej stronie ubrania można odnaleźć symbole, które mówią o sposobie prania, suszenia a także prasowania. Warto zastosować się do zaleceń, by rzeczy nie straciły swojego ładnego koloru czy też fasonu. Nie każdą tkaninę można uprać w wysokiej temperaturze, czy też w dowolnym środku piorącym. Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji należy dowiedzieć się co oznaczają symbole na metkach, by otrzymać czyste, pachnące i świeże pranie.

Zanim zaczniemy rozszyfrowywać oznaczenia na metkach

Zanim jednak podejmiemy próbę rozszyfrowania metki warto spojrzeć w swoje rzeczy i posegregować je ze względu na kolor. Jasne/białe osobno oraz kolorowe/ciemne osobno, a także ze względu na tkaninę, z której zostały uszyte jak chociażby na bawełnę, jedwab czy też wełnę.

To zaledwie garstka uwag, gospodynie domowe wiedzą także doskonale co należy prać ręcznie jak, bielizna, rajstopy, ubrania o intensywnej barwie, które mogą farbować. W domu odnajdziemy szereg rzeczy niestandardowych, które wymagają odświeżenia, wśród nich możemy odnaleźć koce, firany, zasłony, kurtki, pościel, ręczniki czy też inne nietypowe elementy garderoby czy wystroju wnętrza.

Pranie w pralce, kilka podstawowych zasad

Zapewne każdy się orientuje jak wygląda bęben pralki, tak nie jest to nieograniczona przestrzeń. Nowoczesne pralki mają jasno sprecyzowane, ile kilogramów urządzenie może pomieścić podczas jednego cyklu prania. Warto pamiętać, by ubrania zostały poprawnie uprane i wypłukane do bębna najlepiej załadować ¾ jego pojemności. Ciuchy powinny się swobodnie obracać, bez nadmiernego ścisku. Rzeczy drobne jak chociażby skarpetki czy też te bardziej delikatne warto zabezpieczyć poprzez zastosowanie specjalnych worków z suwakiem, często w ofercie wielu sklepów można zakupić woreczki ściągane sznureczkiem. Każdy typ doskonale ochroni nasze ubrania.

Nie wszystko można uprać w pralce, wiele rzeczy należy tylko namoczyć i przeprać ręcznie. Namaczanie przydatne jest także w przypadku bardzo zabrudzonych tkanin, proces ten warto przeprowadzić z dodatkiem proszku do prania, ewentualnie innego środka piorącego w płynie.

Po załadowaniu pralki pozostaje wsypanie proszku i wlanie płynu do płukania. Dozowanie zawsze odnajdziemy na etykiecie preparatu, a także należy stosować środki piorące zgodnie z zaleceniami producenta, by ubrania nie uległy zniszczeniu, by otrzymać idealnie czyste ciuchy. Na rynku można odnaleźć także środki piorące w postaci kapsułki, nie umieszczamy jej w dozowniku, lecz wkładamy bezpośrednio do bębna pralki.

Oznaczenia prania na metkach

W obecnej dobie internetu każdy odnajdzie [b]oznaczenia prania[/b] bez najmniejszego problemu w sieci, jednak by nie tracić cennego czasu przed każdym włączeniem pralki, warto listę symboli wcześniej sobie wydrukować. Z czasem każdy użytkownik zapamięta co oznaczają poszczególne piktogramy na metkach.

A zatem co oznaczają te wszystkie znaczki, który z nich mówi o praniu, a który o suszeniu? Małymi kroczkami do przodu. Na początek rozszyfrujmy symbole prania.

Pranie

Podział na białe i kolorowe to nie jedyne utrudnienie, dziś ubrania wymagają dużo więcej uwagi. Warto pamiętać, że zastosowanie zbyt wysokiej temperatury zniszczy nasze rzeczy. Niestety skutki są nieodwracalne, wiele z nich po prostu trafi do kosza.

Pranie oznaczone jest poprzez pojemnik z wodą

  • Pojemnik z jedną kropką oznacza pranie maksymalnie w 30 stopniach,
  • pojemnik z dwiema kropkami oznacza pranie w temperaturze 40 stopni,
  • pojemnik z trzema kropkami oznacza pranie w temperaturze 60 stopni,
  • pojemnik z czterema kropkami oznacza pranie w temperaturze 90 stopni.

Te kilka znaczków to niewielki początek, oznaczenia temperatury nie są skomplikowane, jednak dostępnych jest wiele więcej symboli, które dotyczą chociażby prania delikatnego lub prania z zachowaniem szczególnej ostrożności.

  • Pojemnik z poziomą kreską na dole - jest to symbol prania z zachowaniem ostrożności, najczęściej piktogram ten spotykany jest przy ubraniach delikatnych. Warto podczas tego prania pralkę dostosować do niskiej temperatury, a także zastosować niskie obroty często zalecane jest wyłączenie wirowania,
  • Pojemnik z dwiema poziomymi kreskami na dole - symbol ten oznacza pranie delikatne, zalecane jest ustawienie pralki na najniższej temperaturze oraz zastosowanie najniższych obrotów, ewentualnie ich brak,
  • Pojemnik z zanurzoną dłonią - to symbol najczęściej umieszczany na rzeczach, które wymagają zastosowania prania ręcznego. Najbezpieczniej do miski wlać letnią wodę z delikatnym proszkiem i odrobiną płynu do płukania. W nowych modelach pralek pojawia się program prania ręcznego, warto przed pierwszorazowym zastosowaniem tego rozwiązania wypróbować ten sposób na czymś delikatnym, na czymś co może ulec zniszczeniu,
  • Pojemnik przekreślony - symbol jasno i wyraźnie zabrania użytkownikowi prania danych rzeczy. Najczęściej znaczek ten odnajdziemy na skórzanych spódnicach lub spodniach. Jedynym rozwiązaniem jest czyszczenie.

Prasowanie

Piktogramy charakteryzujące prasowanie to bardzo ważny znak dla użytkownika. Każdy zapewne nieraz spotkał się z sytuacją, gdy żelazko przywarło do prasowanej tkaniny. Odpowiednie rozszyfrowanie oznaczenia na metce uchroni niejedną osobę przed katastrofą, zniszczeniem ubrania.

Na pierwszy rzut oka najważniejszym elementem symbolu prasowania jest żelazko. Rozróżnić możemy cztery typy:

  • Żelazko ze znakiem przekreślenia oznacza zakaz prasowania, najczęściej spotykamy ten piktogram na ubraniach dzianinowych.
  • Żelazko z jedną kropką w środku zalecane jest prasowanie w temperaturze 100 stopni, symbol ten stosowany jest do tkanin syntetycznych jak chociażby nylon czy też wiskoza. Dodatkowym zabezpieczeniem jest zastosowanie cienkiej szmatki, która uchroni nasze ubrania przed zniszczeniem.
  • Żelazko z dwiema kropkami w środku - zalecane jest prasowanie w temperaturze 150 stopni, temperatura ta zalecana jest do jedwabiu, wełny, ewentualnie grubej wiskozy.
  • Żelazko z trzema kropkami w środku dozwolone jest pracowanie w temperaturze 200 stopni, jest to doskonałe rozwiązanie do tkanin, które bardzo ciężko rozprasować jak len i bawełna.

Pojawiają się także inne symbole, jak chociażby symbol żelazka podkreślony jedną kreską, co oznacza prasowanie przez dodatkową szmatkę czy też symbol mówiący o prasowaniu bez pary.

Suszenie

Pranie i prasowanie to standard, jednak coraz więcej osób zwraca uwagę na oznaczenia do prania, które dotyczą suszenia. Niewłaściwe obchodzenie się z tkaniną może spowodować jej zniekształcenia, a także wybarwienia. Nasze ubranie staje się szare, matowe, bez blasku.

Symbole dotyczące suszenia umieszczone są w kwadracie:

  • Kwadrat pusty w środku ostrzega użytkownika przed suszeniem w suszarce, zaleca rezygnację z tego rozwiązania,
  • Przekreślony kwadrat zabrania suszenia,
  • Kwadrat z charakterystycznym łukiem u góry zaleca suszenie rozwieszonego prania,
  • Kwadrat z poziomą kreską mówi o suszeniu ubrań w pozycji poziomej, najlepiej rozłożyć ręcznik i ułożyć rzeczy. Rozwiązanie to zabezpiecza ciuchy przed zniekształceniem,
  • Kwadrat z dwiema kreskami w górnym, lewym rogu jest nakazem suszenia prania w cieniu,
  • Koło wrysowane w kwadrat - symbol ten pozwala suszyć pranie w suszarce bębnowej, dodatkowo mogą pojawić się pośrodku kropki, które będą mówić o wolnych, ewentualnie normalnych obrotach,
  • Kwadrat charakteryzujący się trzema pionowymi kreskami mówi o suszeniu prania w pozycji pionowej, najlepszym narzędziem, które pomoże uporać się z tym problemem będzie po prostu tradycyjny wieszak.

Wśród oznaczeń suszenia można spotkać także symbol, który zakazuje wykręcania prania, producenci zalecają pozostawienie prania do samoistnego ocieknięcia, rzeczy nie ulegną deformacji.

Czyszczenie

Rzeczy, których nie możemy uprać można wyczyścić chemicznie. Proces ten najlepiej powierzyć sprawdzonej pralni, warto jednak poznać kilka symboli, które mówią o sposobie czyszczenia.

  • koło pozwala zastosować pranie chemiczne,
  • koło z literką P umieszczoną wewnątrz mówi o czyszczeniu z zastosowaniem chloroetylenu lub benzyny, wykorzystywane jest podczas czyszczenia garniturów, często także płaszczem
  • koło przekreślone zabrania czyszczenia chemicznego,
  • trójkąt przekreślony - zakazuje chlorowania, wybielania,
  • trójkąt z literkami CL wewnątrz pozwala na chlorowanie.

Zapoznanie się z powyższymi symbolami pomoże zachować ubrania w dobrej kondycji przez długie lata, jednak znaczek to nie wszystko, często przydaje się także znajomość tkanin. Rzeczy z weluru czy też wełny będą inaczej prane niż te wykonane z lnu, jedwabiu czy chociażby jeansu. Należy przemyśleć każde pranie, by później nie żałować podjętych decyzji, których skutki bywają nieodwracalne.

Wróć

Obcierające buty: Co zrobić, żeby buty nie obcierały stóp?
Jak rozciągnąć buty?
Jak usunąć żywicę z ubrania? Prosty poradnik
Jak usunąć zapach stęchlizny?
Obcierające buty: Co zrobić, żeby buty nie obcierały stóp?
Jak rozciągnąć buty?
Jak usunąć żywicę z ubrania?
Jak usunąć zapach stęchlizny?