Jak podlewać storczyki, aby kwitły przez cały rok?
Storczyki to piękne kwiaty doniczkowe, które wywodzą się z lasów tropikalnych. Mają wiele odmian, ale to rodzaj phalaenopsis (falenopsis) i dendrobium stały się najbardziej popularne.
Aby jednak utrzymać te kwiaty zdrowe, trzeba o nie odpowiednio dbać. Warto więc wiedzieć jak podlewać i nawozić storczyki, szczególnie że to rośliny naturalnie żyjące w lasach tropikalnych, a więc lubiące odpowiednią wilgotność powietrza, zaciemnione miejsca i ciepło.
PRZESADZANIE KWIATÓW DLA POCZĄTKUJĄCYCH. O CZYM PAMIĘTAĆ
Jak często podlewać storczyki?
Storczyk swoją popularność zawdzięcza pięknym kwiatom, które wyróżniają się wieloma kolorami oraz przy odpowiedniej pielęgnacji mogą utrzymywać się bardzo długo. Warto jednak pamiętać, że uprawa storczyków jest dosyć wymagająca. Nie jest to kwiat, którego trzeba jedynie od czasu do czasu podlać, ale posiada on specyficzne wymagania.
Chociaż storczyki lubią wodę, należy podlewać je wtedy, gdy podłoże oraz korzenie w doniczce są suche. Warto również pamiętać, że storczyki lepiej znoszą przesuszanie, niż nadmiar wody. Gdy korzenie tej rośliny zbyt długo stoją w wodzie zaczynają gnić, co w rezultacie doprowadza do utraty kwiatów oraz śmierci rośliny.
Więc jak często podlewać storczyki? Nie da się odpowiedzieć czy warto to robić raz na tydzień, czy raz na dwa tygodnie. W okresie letnim, kiedy na dworze panują wysokie temperatury, z pewnością korzenie rośliny będą przesuszać się szybciej. Również zimą, gdy w domach działa ogrzewanie należy dużo częściej nawadniać storczyki.
Podlewanie storczyków konewką
Podlewać te piękne kwiaty można na dwa sposoby. Standardowym jest wlewanie wody z konewki na podłoże rośliny. Jeżeli nasza orchidea znajduje się w pobliżu okna należy unikać zamoczenia liści, ponieważ promienie słońca, które wpadają przez szybę, mogłyby spowodować jej szybkie oparzenia.
Warto pamiętać, że częste zamaczanie liści może też być przyczyną chorób grzybowych, dlatego warto tego unikać.
Jeżeli decydujemy się na podlewanie rośliny za pomocą konewki, dobrze jest zadbać, aby nasza orchidea rosła w przezroczystej doniczce, która posiada na dole kilka otworów. Należy również zwracać uwagę, aby korzenie nigdy nie były zamoczone w wodzie. Może to skutkować gniciem korzeni.
Zanurzanie doniczki z orchideą w wodzie
Drugim sposobem, który będzie bardziej przypominał naturalne środowisko naszej orchidei jest, zanurzenie doniczki w wodzie - na przykład w wannie lub w misce. Warto zostawić roślinę na około 15 minut do pół godziny, a następnie delikatnie otrząsnąć liście oraz korzenie. Taki zabieg sprawi, że podłoże storczyka - bardzo często jest to kora, nasiąknie wodą oraz będzie utrzymywało wilgoć, a następnie odparowując, nawadniało korzenie storczyka.
Właśnie w taki sposób nawadniane jest podłoże storczyka w naturalnym środowisku - gdy spadają deszcze tropikalne są bardzo obfite, nierzadko niemal tworzą podtopienia. Następnie podłoże zatrzymuje wilgoć, którą oddaje, nawadniając korzenie przez kolejne godziny.
Zastanawiając się jak odpowiednio podlewać, warto jeszcze wziąć pod uwagę to, o jakiej potrze dnia najlepiej to robić. Poleca się nawadniać podłoże rano, zanim silne promienie słońca mogą spowodować oparzenia. Spowoduje też to, zwiększone parowanie wody co jest korzystne dla storczyka.
Jaka woda będzie najlepsza do storczyków?
O ile warunki w miejscu zamieszkania na to pozwolą, warto łapać deszczówkę. Nie powinno się nawadniać roślin za pomocą zwykłej wody wodociągowej, ponieważ posiada ona za dużo wapnia, co może być przyczyną tego, że nasz storczyk nie będzie wydawał kwiatów.
Jeżeli nie mamy dostępu do deszczówki, możemy użyć do podlewania wody destylowanej, która zmieszana jest z wodą z wodociągu w proporcjach 2 do 1. Niektórzy specjaliści polecają dodanie do wody kilku kropel soku z cytryny, które mają mieć pozytywny wpływ na rozwój orchidei. Inni natomiast dodają do wody kilka łyżek piwa lub drożdże, które są bogatym źródłem witamin z gruby B. W rezultacie możemy wzmocnić system korzeniowy storczyka oraz sprawić, że jego liście będą jędrne, zdrowe oraz połyskujące.
Nawóz do storczyków
Storczyki zaleca się nawozić raz na trzy lub cztery tygodnie. Jednak częstotliwość powinna być uzależniona od rodzaju nawozu. Na rynku znajdziemy preparaty, które należy zmieszać z wodą, wtedy dobrze jest użyć ich nawet przy każdym podlewaniu.
Szczególnie latem oraz późną wiosną warto zwrócić uwagę na to, aby dostarczyć roślinie odpowiednią ilość azotu, dzięki czemu nasz storczyk będzie zdrowy oraz okazały. To właśnie azot odpowiedzialny jest za kwitnienie storczyka, dzięki czemu zachwyca on swoją urodą.
JAK ROŚLINY OCZYSZCAJĄCE POWIETRZE MOGĄ ZADBAĆ O ZDROWIE CZŁOWIEKA
Czy podlewanie należy uzależnić od pory roku?
Czy storczyki powinno się podlewać oraz nawozić cały rok podobnie? Najwięcej zależy od gatunku. Niektóre gatunki przechodzą w okres spoczynku, a inne potrafią kwitnąć przez cały rok. Jeżeli nasz storczyk potrzebuje okresu spoczynku warto wiedzieć, że najczęściej przypada on na porę zimową. W tym czasie nie podlewamy rośliny ani jej nie nawozimy. Możemy przenieść storczyka do zimniejszego pomieszczenia, ponieważ będzie potrzebować nieco niższej temperatury. Tego typu zimowanie powinno trwać od 2 do 3 miesięcy. Po tym czasie orchidea zacznie budzić się do życia i gdy zadbamy o jej odpowiednią pielęgnację, będziemy mogli znowu cieszyć się jej pięknymi kwiatami.
Warto pamiętać, że storczyki to rośliny, które bardzo dobrze potrafią zakomunikować swojemu właścicielowi co potrzebują. Jeżeli ich liście stają się żółte może to być sygnałem, że orchidea potrzebuje cennych minerałów, które należy dostarczyć wraz z nawozem. Nierzadko zdarza się, że liście storczyka robią się ciemne, co może oznaczać, że dostarczamy roślinie za dużo nawozu - który w zbyt dużych ilościach negatywnie wpływa na rozwój storczyka.
Storczyki to piękne kwiat, które jednak wymaga uwagi ze strony swojego właściciela. Jednak znając podstawy tego, jak podlewać je oraz jak często stosować nawóz możemy uzyskać wyjątkową ozdobę domu, która oczaruje gości i będzie cieszyć nasze oczy każdego dnia.