Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Przesadzanie kwiatów dla początkujących - o czym musisz pamiętać?

Aby rośliny dobrze się rozwijały oraz były zdrowe, a tym samym stanowiły piękną ozdobę musimy im zapewniać troskliwą opiekę. Jednym z ważniejszych zabiegów, który możemy zrobić jest ich przesadzanie. Jak przesadzać kwiaty i po co w ogóle to robić?

Przesadzanie kwiatów - dlaczego jest niezbędne?

Kwiaty doniczkowe, które znajdują się w naszych domach lub ogrodach, zazwyczaj mają do dyspozycji niedużą ilość podłoża. Ziemia wewnątrz doniczki szybko się wyjaławia, nie zapewniając cennych minerałów i wartości odżywczych. Nierzadko rozwijają się też w niej chorobotwórcze patogeny takie jak pleśń. Kwiaty przesadza się też, aby zapewnić im większą przestrzeń, co umożliwi im dalszy rozwój. Inaczej ich wzrost mógłby być zatrzymany, gdyż nie miałyby miejsca na rozrost korzeni. Jeżeli zauważymy, że kwiaty nie wypuszczają nowych pędów, może to oznaczać, że potrzebują zmiany doniczki na większą.

Jak przesadzać kwiaty - wybór odpowiedniej doniczki

Chociaż sam proces przesadzania kwiatów wydaje się dosyć prosty, warto odpowiednio się do niego przygotować. W innym razie możemy doprowadzić do choroby czy nawet śmierci rośliny. Jedną z pierwszych kwestii, o którą musimy zadbać, jest wybór odpowiedniej doniczki. Musi ona być większa od poprzedniej - w przypadku mniejszych kwiatów wystarczające jest 1 lub 2 cm. Jeżeli mamy do czynienia z dużymi donicami nowe muszą być większe od 5 do 10 cm. Dno każdej doniczki warto wyłożyć drenażem, który zadba o odpowiednie nawadnianie. Mogą to być zwykłe kamyczki, keramzyt, uszkodzone gliniane doniczki czy piasek. Należy też pamiętać, że każdy pojemnik musi być wyposażony w dziurki. Jeżeli doniczka ich nie posiada, warto je wykonać samodzielnie.

Jak przesadzać kwiaty doniczkowe?

Gdy mamy już odpowiednią doniczkę, możemy rozpocząć cały proces przesadzania kwiatów. Roślinę warto obficie podlać, aby łatwiej było wyciągnąć ją z doniczki. Delikatnie obchodzimy się szczególnie z korzeniami - usuwamy nadmiar ziemi, delikatnie je otrzepując. Usuwamy też uszkodzone fragmenty za pomocą nożyczek. Następnie przygotowujemy nową doniczkę - drenaż przysypujemy warstwą ziemi, na której układamy korzenie oraz resztę podłoża. Warto postukać pojemnikiem, aby ziemia równomiernie się ułożyła. Doniczkę napełniamy całkowicie ziemią, którą lekko ugniatamy. Teraz zostaje nam już tylko obficie podlać roślinę. Warto pamiętać, że po przesadzaniu kwiaty potrzebują troskliwej opieki. Musimy chronić je przed promieniami słonecznymi oraz pilnować, aby podłoże zawsze było wilgotne.

Kiedy przesadzać kwiaty - najlepsza pora

Najlepszym momentem na przesadzanie kwiatów jest wiosna. Możemy zacząć już w marcu, gdyż wtedy rośliny rozpoczynają intensywny wzrost, dzięki czemu szybko przyjmą się w nowym środowisku. W tym okresie jest też idealne słońce - nie przypali świeżo przesadzonej rośliny, ale zapewni jej odpowiednią ilość światła słonecznego. Wiosną powietrze w naszych mieszkaniach nie jest też takie suche, co ułatwia odbudowanie systemu korzeniowego u kwiatów, które po przesadzaniu zawsze mają utrudnione pobierane wody oraz innych składników z podłoża. Wyjątkiem wśród roślin są kaktusy, które przesadza się w trakcie zimy.

10 najważniejszych zasad przesadzania kwiatów:

  1. Nie należy używać ziemi z ogródka. Mogą znajdować się w niej szkodniki, nasiona chwastów oraz patogeny.
  2. Dorosłe rośliny doniczkowe przesadza się co 2-3 lata, a młode co roku.
  3. Nie należy przesadzać kwiatów, gdy znajdują się w okresie owocowania lub kwitnienia.
  4. Najlepszym okresem na przesadzanie kwiatów jest wiosna.
  5. Zarówno przed, jak i po przesadzaniu należy intensywnie podlać roślinę.
  6. Kwiaty sadzimy na tej samej wysokości, co rosły wcześniej.
  7. Należy odczekać 3 miesiące po przesadzaniu, zanim pierwszy raz nawieziemy roślinę.
  8. Zawsze należy pamiętać o warstwie drenażu - mogą to być kamyczki lub kawałki porcelany. Mają one za zadanie odprowadzać wodę i umożliwiać korzeniom dostęp do tlenu.
  9. Małe kwiaty przesadzamy w donice o 2-4 cm większe od poprzedniej, a duże w większe o 5-10 cm.
  10. Zawsze należy rozplątać poskręcane korzenie, a zbyt długie skrócić.

   CZYTAJ TEŻ Czy można grillować na balkonie?

Wróć

Jak wybielić firanki?
Czy można grillować na balkonie w bloku?
Jak wywabić plamy z czerwonego wina?
Jak wywabić plamy z długopisu?
Jak wybielić firanki?
Czy można grillować na balkonie w bloku?
Jak wywabić plamy z czerwonego wina?
Jak wywabić plamy z długopisu?
Gazetka NETTO