Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jak rośliny oczyszczające powietrze mogą zadbać o zdrowie człowieka?

Rośliny mogą nie tylko dodawać wnętrzu ciepła bądź charakteru. Niektóre z nich świetnie oczyszczają powietrze ze szkodliwych substancji, a przy okazji nasycają je tlenem.  Które rośliny oczyszczające powietrze warto mieć w domu?

Rośliny oczyszczające powietrze zwykle charakteryzują się bujnymi liśćmi. Doskonale radzą sobie z zanieczyszczeniami chemicznymi i biologicznymi. Pochłaniają lotne związki organiczne, które wytwarzane są m.in. podczas używania detergentów czy kosmetyków. Wyłapują, krążące w powietrzu, cząsteczki potu czy resztki naskórka. Wreszcie – dobrze radzą sobie ze smogiem czy metalami ciężkimi. Które rośliny najlepiej oczyszczają powietrze?

Aloes

Sok z aloesu znany jest głównie ze swoich właściwości leczniczych. Warto więc zaznaczyć, że roślina ta bardzo efektywnie oczyszcza powietrze. Pochłania aż 90% formaldehydu, który znajduje się w mieszkaniu. Formaldehyd mogą wytwarzać meble, panele podłogowe oraz dym tytoniowy. Liście aloesu uwalniają sporo substancji lotnych dobroczynnie wpływających na ludzki organizm. Przykładowo – wpływają one na zwiększenie odporności i poprawienie uwagi i koncentracji.

Figowiec (fikus)

Figowiec jest rośliną o dużych liściach, która doskonale filtruje powietrze. Pochłania takie groźne substancje jak: amoniak, benzen i formaldehyd, które wydostają się z dywanów, mebli, gumy i plastiku. Ponadto figowiec uwalnia pomieszczenie od kurzu. Ten piękny kwiat wydziela lotne substancje, które eliminują mikroorganizmy i jednocześnie nasycają powietrze tlenem. Ze względu na to, że fikus produkuje tlen w dzień a pochłania go w nocy, nie powinno się go trzymać w sypialni. W okresie letnim fikusa należy podlewać do trzech razy w tygodniu, natomiast w zimowym wystarczy raz na siedem dni.

Sansewieria (wężownica)

Rośliny doniczkowe, które oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń i jednocześnie posiadają okazałe liście to wężownice. Są to kwiaty zaliczane do najbardziej wydajnych w produkcji tlenu. Ponadto, zawierają naturalne substancje – fitoncydy, które skutecznie niszczą paciorkowce. Paciorkowce powodują stany zapalne w organizmie i wywołują schorzenia takie jak: zapalenie migdałków, szkarlatyna czy zapalenie płuc. Sansewieria pochłania wiele niebezpiecznych zanieczyszczeń, poza amoniakiem. Roślina dobrze wpływa na układ immunologiczny i chroni domowników przed substancjami toksycznymi pochodzącymi z wyposażenia mieszkania (syntetyki). Wężownica jest sukulentem, więc podlewa się ją raz na tydzień.

Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat posiada piękne duże liście. To właśnie dzięki nim doskonale radzi sobie ze wszystkimi zanieczyszczeniami, jakie znajdują się w domowym powietrzu. Chodzi m.in. o: amoniak, benzen, ksylen, formaldehyd i trichloroetylen, tlenek węgla. Ta niezwykła roślina oczyszcza powietrze także z zarodników pleśni czy promieniowania pochodzącego z urządzeń domowych. Ponadto, skrzydłokwiat zwiększa wilgotność powietrza i zamienia dwutlenek węgla w tlen. Należy go podlewać dwa lub trzy razy w tygodniu.

Begonia

Oprócz tego, że begonia posiada niezwykle piękne i kolorowe kwiaty, należy do roślin filtrujących powietrze. M.in. sprawnie wychwytuje związki lotne pochodzące z detergentów i uwalnia domowników od toksyn. Ponadto begonia emituje naturalne antybiotyki, czyli fitoncydy, które niszczą bakterie krążące w powietrzu. Roślina ta jest bardzo skuteczna w walce z gronkowcem i paciorkowcem. W okresie letnim trzeba ją podlewać co trzy dni, natomiast w zimie wystarczy raz w tygodniu.

Dracena

Draceny to kolejne rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze. Draceny określane są jako rośliny antysmogowe. Neutralizują opary formaldehydu oraz pochłaniają cząsteczki takich substancji jak trójchloroetylen i benzen. Co więcej - doskonale radzą sobie również z oparami z detergentów wykorzystywanych do sprzątania. Draceny nawilżają powietrze i pochłaniają trichloroetylen. Substancja ta pojawia się w pomieszczeniach, w których znajdują się kserokopiarki lub drukarki.  Właśnie dlatego draceny można spotkać w wielu biurach. W okresie letnim dracenę należy podlać najwyżej dwa razy w tygodniu. Zimą wystarczy raz. Warto także regularnie zraszać jej liście.

Dieffenbachia

Jeśli chcesz kupić rośliny oczyszczające powietrze w domu, zwrócić uwagę na dieffenbachię. Ten kwiat skutecznie zwalcza szkodliwe substancje takie jak m.in. formaldehyd, ksylen i toluen. Dwa ostatnie składniki często znajdują się farbach wykorzystywanych do malowania ścian, a także w linoleum PCV lub lakierowanym parkiecie. Jeśli przez długi czas przebywasz w pomieszczeniu, gdzie zostały zastosowane produkty z tymi składnikami, możesz odczuwać bóle i zawroty głowy. Wstawienie do takiego miejsca dieffenbachii z pewnością osłabi działanie ksylenu i toluenu. Jest to roślina niezbyt wymagająca, podlewanie nie częściej niż raz w tygodniu.

Pelargonia

Pelargonia posiada wiele odmian, a wszystkie to rośliny oczyszczające powietrze. Poza walorami ozdobnymi, kwiaty te niszczą wiele niebezpiecznych mikroorganizmów. Neutralizują gronkowce i paciorkowce. Pelargonie wydzielają wartościowe dla zdrowia olejki eteryczne, które posiadają właściwości uspokajające, a także zapewniają zdrowy i mocny sen. Co można jeszcze powiedzieć o tych roślinach? Pelargonie jonizują i dezynfekują powietrze, uwalniając domowników od uciążliwych bólów głowy. Rośliny te lubią codzienne podlewanie.

Zielistka

Kolejne niezwykłe rośliny domowe oczyszczające powietrze to zielistki. Doskonale absorbują spaliny oraz usuwają z powietrza produkty spalania gazu w kuchence. Pochłaniają takie szkodliwe substancje jak: związki siarki, tlenek węgla, benzen, azot. I rosną najlepiej, gdy powietrze jest lekko zanieczyszczone. Podobnie jak wcześniej wymienione rośliny, posiada właściwości bakteriobójcze. W ciągu jednego dnia potrafi oczyścić powietrze z mikroorganizmów. Wiele osób jest zdania, że zielistka hodowana w mieszkaniu staje się jego płucami: absorbuje tlenek węgla i toksyczne substancje z powietrza.

Jeśli więc wybierasz rośliny do domu, zdecyduj się na kilka sztuk tych, które oczyszczają powietrze.

Jak dbać o aloes? Hodowla, uprawa i podlewanie aloesu w doniczce
Jak usunąć zapach stęchlizny?
Dlaczego warto segregować śmieci?
Jak często i dlaczego powinno zmieniać się pościel?
Jak dbać o aloes? Hodowla, uprawa i podlewanie aloesu w doniczce
Jak usunąć zapach stęchlizny?
Dlaczego warto segregować śmieci?
Jak często i dlaczego powinno zmieniać się pościel?