Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jak rośliny oczyszczające powietrze mogą zadbać o zdrowie człowieka?

Rośliny hodowane w domu na parapetach, ścianach, stojakach są niezwykle dekoracyjne, ale nie jest to jedyna ich zaleta. Wiele gatunków to rośliny oczyszczające powietrze, które nasycają powietrze tlenem i oczyszczają je ze szkodliwych substancji. Często są to rośliny o bujnej koronie i dużych liściach, chociaż kwiaty do sypialni takie jak geranium mają liście umiarkowanej wielkości, ale za to wydzielają niezwykłe olejki aromatyczne. Planując hodowlę tych darów natury warto dowiedzieć się, które rośliny skutecznie zadbają o zdrowie mieszkańców domu.

Najpopularniejsze rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze

Rośliny filtrujące powietrze są prostym, ale skutecznym sposobem wpływającym na poprawę ekologii domu. Ale które rośliny najskuteczniej oczyszczają powietrze?

Aloes

Sok z aloesu jest znany ze swoich właściwości leczniczych, ale aloes posiada również wiele innych cennych dla człowieka wartości. Roślina bardzo efektywnie oczyszcza powietrze, pochłania aż 90 procent formaldehydu, który znajduje się w mieszkaniu. Liście aloesu uwalniają sporo substancji lotnych dobroczynnie wpływających na ludzki organizm. Posiadając takie rośliny domowe oczyszczające powietrze, można odczuć wzmocnienie odporności i poprawienie uwagi i koncentracji. W zamian nie potrzebuje wiele, wystarczy podlać aloes jeden raz w tygodniu.

Figowiec (fikus)

Figowiec jest rośliną o dużych liściach, który doskonale wypełnia swoje zadania w filtrowaniu powietrza w domu. Pochłania takie groźne substancje jak: amoniak, benzen i formaldehyd, ponadto uwalnia pomieszczenie z wszechobecnego kurzu. Wymienione niebezpieczne zanieczyszczenia wydostają się z dywanów, mebli, gumy i plastiku. Te piękne kwiaty domowe oczyszczające powietrze wydzielają lotne substancje, które eliminują mikroorganizmy a powietrze nasycają tlenem. Ze względu na to, że fikusy produkują tlen w dzień a pochłaniają go w nocy, nie są to odpowiednie kwiaty do sypialni. Ta okazała roślina wymaga podlewania w okresie letnim do trzech razy w tygodniu natomiast w zimowym wystarczy tylko raz.

Sansewieria (wężownica)

Rośliny doniczkowe, które oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń posiadające okazałe liście to wężownice (sansewieria). Są to kwiaty zaliczane do najbardziej wydajnych w produkcji tlenu, zawierają w swoim składzie naturalne substancje fitoncydy, które skutecznie niszczą paciorkowce powodujące stany zapalne w organizmie. Paciorkowce wywołują takie schorzenia jak: zapalenie migdałków, szkarlatyna, zapalenie płuc oraz inne. Sansewieria pochłania wiele niebezpiecznych zanieczyszczeń, wyjątek stanowi amoniak. Roślina dobrze wpływa na układ immunologiczny domowników i chroni ich przed substancjami toksycznymi pochodzącymi z wyposażenia mieszkania (syntetyki). Wężownica jest sukulentem, więc wystarczy podlać ją raz w tygodniu ciepłą wodą

Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat posiada piękne duże liście, które doskonale radzą sobie ze wszystkimi zanieczyszczeniami, jakie znajdują się w domowym powietrzu, łącznie z amoniakiem. Bardzo istotną jej zaletą jest zwiększanie wilgotności powietrza i zamiana dwutlenku węgla w tlen. Zachwycające urodą rośliny oczyszczające powietrze uwolnią swoich gospodarzy z różnych toksyn krążących w powietrzu (amoniak, benzen, ksylen, formaldehyd i trichloroetylen, tlenek węgla). Może nie wszyscy wiedzą, ale ta niezwykła roślina oczyszcza powietrze także z zarodników pleśni, promieniowania pochodzącego z urządzeń domowych. Skrzydłokwiat należy podlewać dwa lub trzy razy w tygodniu.

Begonia

Oprócz tego, że begonia posiada niezwykle piękne i kolorowe kwiaty, należy do roślin filtrujących powietrze, skutecznie usuwając wiele związków chemicznych. Podczas sprzątania wykorzystywane są różne środku chemiczne, które doskonale czyszczą, ale uwalniają szkodliwe substancję. Begonia na parapecie sprawnie wychwyci te związki lotne, uwalniając domowników od toksyn. Należy ona do roślin emitujących naturalne antybiotyki, czyli fitoncydy, które niszczą bakterie krążące w powietrzu. Jest bardzo skuteczna w walce z gronkowcem i paciorkowcem. W okresie letnim trzeba ją podlewać, co trzy dni, natomiast w zimie wystarczy raz w tygodniu.

Dracena

Rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze to także draceny, które wydajnie neutralizują opary formaldehydu z powietrza znajdującego się w mieszkaniu. Ten oryginalny kwiat pochłania cząsteczki takich substancji jak trójchloroetylen i benzen, które z ulicy szybko wnikają do pomieszczeń. Istnieje opinia, że draceny są roślinami na smog, ale doskonale radzą sobie również z oparami unoszącymi się z detergentów wykorzystywanych do sprzątania. Inną zdolnością tych kwiatów jest nawilżanie powietrza i pochłanianie trichloroetylenu, szczególnie, gdy w pomieszczeniu działa drukarka i/lub kserokopiarka. Z tego właśnie powodu, draceny można spotkać w wielu biurach. W okresie letnim dracenę należy podlać najwyżej dwa razy dziennie, w ziemi wystarczy raz, lubią zraszanie.

Dieffenbachia

Jeśli ktoś chce posiadać rośliny oczyszczające powietrze w domu, może zwrócić uwagę na dieffenbachię, która skutecznie zwalcza szkodliwe substancje, takie jak ksylen i toluen. Często te dwa składniki znajdują się farbach wykorzystywanych do malowania ścian, a także w linoleum PCV lub lakierowanym parkiecie. Przebywając w pomieszczeniu gdzie zostały zastosowane produkty z tymi składnikami można odczuwać bóle i zawroty głowy. Dieffenbachia będzie nie tylko efektownym, ale jakże przydatnym dodatkiem do wnętrza. Inne niebezpieczne substancje, które absorbuje to formaldehyd. Jest to roślina niezbyt wymagająca, podlewanie nie częściej niż raz w tygodniu.

Pelargonia

Pelargonia posiada wiele odmian a wszystkie to rośliny oczyszczające powietrze. Poza walorami ozdobnymi, niszczy wiele niebezpiecznych mikroorganizmów, oczyszczając otaczające powietrze. Neutralizuje gronkowce i paciorkowce. Pelargonie wydzielają wartościowe dla zdrowia człowieka olejki eteryczne, które posiadają właściwości uspokajające i zapewniają zdrowy i mocny sen. Co można jeszcze powiedzieć o tej roślinie? Poza wymienionym zaletami, pelargonia jonizuje i dezynfekuje powietrze, uwalniając domowników od uciążliwych bólów głowy. Roślina lubi częste podlewanie, więc trzeba codziennie wykonać tę czynność.

Zielistka

Niezwykłe rośliny domowe oczyszczające powietrze to zielistki, które doskonale absorbują spaliny i uwalniają domowników od szkodliwego ich działania. Ten kwiat w doniczce może znaleźć się w kuchni, ponieważ usuwa z powietrza także produkty spalania gazu w kuchence. I co bardzo istotne, zielistka najlepiej rośnie nie w czystym, ale właśnie w zanieczyszczonym powietrzu. Piękne zielone liście w jasne paseczki pochłaniają takie szkodliwe substancje jak: związki siarki, tlenek węgla, benzen, azot. Podobnie jak wcześniej wymienione rośliny posiada właściwości bakteriobójcze. W ciągu jednego dnia potrafi oczyścić powietrze w mieszkaniu z mikroorganizmów. Wiele osób jest zdania, że zielistka hodowana w mieszkaniu staje się jego płucami: absorbuje tlenek węgla i toksyczne substancje z powietrza.

Wybierając rośliny do swojego domu, warto najpierw zapoznać się z ich korzystnymi właściwościami, wiele kwiatów domowych oczyszcza powietrze, dzięki czemu ma działanie prozdrowotne dla domowników.

Wróć

Jak dbać o aloes? Hodowla, uprawa i podlewanie aloesu w doniczce
Jak usunąć zapach stęchlizny?
Dlaczego warto segregować śmieci?
Jak często i dlaczego powinno zmieniać się pościel?
Jak dbać o aloes? Hodowla, uprawa i podlewanie aloesu w doniczce
Jak usunąć zapach stęchlizny?
Dlaczego warto segregować śmieci?
Jak często i dlaczego powinno zmieniać się pościel?
Gazetka NETTO