Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jajko - kalorie i wartości odżywcze

Ile kalorii ma jajko? Poznaj wartości odżywcze i kaloryczność

Być może nadal jest problem z ustaleniem, co było pierwsze: jajko, czy kura. Za to z pewnością możesz sprawdzić, jakie witaminy i minerały zawiera produkt zamknięty w skorupce. Jajko pełne jest cennych dla człowieka składników odżywczych. Jednak hasło cholesterol sprawia, że wiele osób wpada w panikę i eliminuje ten składnik ze swojej diety.

Zarówno białko, jak i żółtko są niskokaloryczne, a dopiero sposób ich przygotowania powoduje, że mogą być lekkostrawne lub bardziej obciążać układ pokarmowy. Dietetycy zalecają, aby spożywać jedno średniej wielkości jajko dziennie. Wtedy dieta będzie zbilansowana, a jajko z pewnością nie zrobi Ci krzywdy, za to urozmaici jadłospis.

Wartości odżywcze jajka na miękko i jajecznych dań

Zarówno ugotowane jajko średniej wielkości, jak i surowy produkt waży zazwyczaj ok. 60 g. Taka waga to przeciętnie wartość energetyczna wynosząca 70 kcal. Na kaloryczność jajka nie wpływa sposób jego przyrządzenia. Jajko na miękko, a także to ze ściętym białkiem i żółtkiem będzie miało dokładnie taką samą ilość kilokalorii.

Jeśli jednak nie chcesz gotować jajka, a wolisz je smażyć, to wartość kilokalorii znacznie się zmieni. Jajecznica, jajko sadzone lub omlet to także dodatek tłuszczu, a często też innych składników. Część z nich jest bardzo kaloryczna. Zatem to nie samo jajko kurze jest tuczące. 100 g tego produktu to tylko 155 kcal. Nawet jeśli ważna jest dla Ciebie każda kaloria, nie musisz rezygnować z tego produktu.

W kuchni stosuje się czasami same żółtka lub oddzielone od nich białka. Zdecydowanie mniej kalorii ma przezroczysta część jajka. Białko ma zaledwie 55 kcal na 100 g, natomiast żółtko aż 320 kcal. Dlatego osobom, dla których ważne jest odchudzanie, zaleca się przygotowywać dania, rozbijając wcześniej skorupki i oddzielając z nich to, co mniej kaloryczne. W jajku dominują białka, a węglowodany stanowią niewielką częścią ich składu. Dlatego możesz śmiało jeść jajka, nawet gdy jesteś na diecie.

Poza tym jajko jest doskonałym źródłem:

  • białka;
  • wapnia;
  • nienasyconych kwasów tłuszczowych;
  • aminokwasów;
  • witamin A, D, E, B;
  • składników mineralnych, takich jak: cynk, fosfor, selen, żelazo;
  • choliny;
  • lecytyny.

Jajko ugotowane na miękko jest lekkostrawne. Można więc podawać je dzieciom oraz osobom starszym. Po produkt ten sięgają równie chętnie osoby na diecie, jak i te, którym zależy na zwiększeniu ilości spożywanego białka.

Najzdrowsze i najmniej kaloryczne sposoby na przyrządzenie jajek

Jajka w kuchni występują w wielu daniach wytrawnych oraz deserach. Nie tylko wzbogacają smak potraw, ale są też spoiwem różnych mas, pozwalającym na połączenie składników. Dodaje się je do kotletów mielonych lub panieruje w nich mięso. Dzięki temu po usmażeniu jest bardziej soczyste.

Składnik ten jest też często wykorzystywany w kuchni azjatyckiej. Smażony ryż z jajkiem to klasyczne danie koreańskie. Na Bliskim Wschodzie łączy się je z kolei z pomidorowo-paprykowym sosem, robiąc szakszukę. Na całym świecie znana jest włoska carbonara. To makaron z boczkiem, parmezanem i kremowym sosem przygotowanym na bazie jajek.

Jajko może stanowić też samodzielne danie. Największą jego zaletą jest to, że można poddać je różnorodnej obróbce termicznej. Ugotowane na twardo jajka to śniadaniowa klasyka. Jednak nie musisz ograniczać się do tego jednego sposobu przygotowania jaj. Ilość dań na ich bazie to prawdziwa kopalnia różnorodnych kulinarnych pomysłów.

 

Możesz przygotować z niego omlety z różnymi dodatkami, puszyste suflety lub hiszpańską frittatę. Dostosuj ilość i rodzaj użytego tłuszczu, aby kontrolować kaloryczność dań. Śledź też nasze przepisy, a z pewnością znajdziesz w nich wiele inspiracji na jajeczne śniadania, obiady i kolacje.

Jakie typy jaj znajdziesz w sklepach Netto?

W polskiej kuchni najczęściej wykorzystywane są jajka kurze. Są powszechnie dostępne i najtańsze. Łatwo jest też je przygotować. Jednak nie tylko z niego można przyrządzić smaczny posiłek. Warto też zainteresować się jajkami przepiórczymi. Są one bardzo lekkostrawne, a także rzadziej powodują reakcje alergiczne niż te znoszone przez inne ptactwo. Niewielkie jajka można wykorzystać do sałatek lub podobnie jak z kurzych zrobić jajecznicę czy dodać je do ciasta. Jedna sztuka jaja przepiórczego ma zaledwie 20 kcal.

Jeśli decydujesz się na zakup tego produktu, zwróć uwagę na oznaczenia umieszczone na opakowaniach. Klasyfikacja jaja kurzego wskazuje na jego wielkość oraz sposób pozyskania. Poszczególne cyfry oznaczają:

  • 0 – jaja z produkcji ekologicznej;
  • 1 – jaja z chowu na wolnym wybiegu;
  • 2 – jaja z chowu ściółkowego;
  • 3 – jaja z chowu klatkowego.

Wybierz te, które najbardziej Ci odpowiadają i przygotuj z nich ulubione jajeczne danie.