Awokado to niezwykle wdzięczny owoc w kuchni. Przepisy z tym owocem w roli głównej są bardzo proste, w większości awokado nie wymaga bowiem obróbki termicznej.
Odmiennie, niż większość owoców, awokado zawiera niewiele cukrów prostych, jest z kolei bogate w jedno nasycone kwasy tłuszczowe omega-9 (ich zawartość sięga nawet 20-30%).
Zobacz też: JAK JEŚĆ I OBRAĆ AWOKADO?
Awokado zawiera także odpowiednią proporcję pozostałych kwasów tłuszczowych mega -3 i omega-6. Taka proporcja kwasów tłuszczowych dodatkowo wzmacnia wchłanianie przez organizm innych składników odżywczych. Dla przykładu – jeśli połączymy w sałatce awokado z pomidorem, dzięki jego właściwościom nasz organizm wchłonie czterokrotnie więcej cennego likopenu.
Sam owoc zawiera więcej regulującego ciśnienie krwi potasu niż banany, które potocznie z tym mikroelementem się kojarzą. Awokado to także bogactwo silnych przeciwutleniaczy takich jak witaminy C, E i A, witaminy z grupy B, kwasu foliowego oraz luteiny. Nie trzeba bać się tłuszczu zawartego w awokado, zawiera on bowiem tłuszcz dobroczynny dla zdrowia. Beta – sitosterol w tłuszczach jednonienasyconych pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu LDL i triglicerydów oraz utrzymywać prawidłowy poziom „dobrego cholesterolu HDL. Chociaż awokado jest bardzo tłuste, to może być polecane nawet dla osób z miażdżycą.
Wybierając awokado, należy je lekko nacisnąć w węższej części. Powinno być miękkie, skórka powinna być gładka i lśniąca, bez ciemnych plam. Jeśli kupimy zbyt twardy lub cierpkie owoc wystarczy zawinąć go w folię aluminiową i odstawić w suche miejsce by dojrzał. Po obraniu ze skórki wydrążeniu czy pokrojeniu miąższ z awokado należy skropić sokiem z cytryny lub limonki, bowiem w przeciwnym wypadku utlenia się i szybko ciemnieje.
Awokado nie wymaga obróbki termicznej, a jeśli kupimy wyjątkowo dojrzały owoc, to do sporządzenia pasty nie potrzebujemy nawet blendera, wystarczy pognieść miąższ widelcem. Pasta z awokado. Podstawowa wersja pasty z awokado nie wymaga nawet przepisu. Wystarczy obrany owoc pognieść widelcem z odrobiną soli. To baza, która posłuży do stworzenia doskonałych past do kanapek, mięsa, dipów do świeżych warzyw czy chipsów.
Czas przygotowania ok.30 minut (warto przygotować na tyle wcześniej przed konsumpcją, by składniki dobrze się połączyły a smaki przegryzły).
Składniki:
Sposób przygotowania:
Opcjonalnie do pasty można dodać pokrojone świeże pomidory (bez gniazd nasiennych). Podawać z nachos lub grzankami.
Zobacz też: GRZANKI Z PASTĄ Z AWOKADO I ZE ŚLEDZIEM
Efektownie podana na nie do końca wydrążonych połówkach awokado, luksusowa sałatka z paluszków krabowych surimi będzie ozdobą każdego stołu, a jej wykonanie jest niezwykle proste.
Czas przygotowania 20 minut, chłodzenie 15 minut, porcja dla 2 osób.
Składniki:
Sposób przygotowania:
Zobacz też: OWSIANE GOFRY ŚNIADANIOWE
Tłuste awokado doskonale sprawdzi się jako zdrowy i smaczny zamiennik masła. Masło z awokado ma aksamitną konsystencję, jest lekkie i może służyć zarówno jako podkład, jak i samodzielna pasta do kanapek. Podajemy przepis podstawowy, z opcjonalnie smakowym elementem – czyli masło czosnkowe. Jednak do podstawowego przepisu możemy dodać wiele przypraw, na przykład ostrą paprykę, które zmienią charakter masła.
Czas przygotowania 15 minut.
Składniki:
Sposób przygotowania: