Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Obcierające buty: Co zrobić, żeby buty nie obcierały stóp?

Nowe buty obcierają pięty lub kostki. Poza rozczarowaniem zakupami i koniecznością zmiany obuwia, przynoszą też rany, które goją się tygodniami. Jak sobie z tym radzić? O czym warto pamiętać przed wyborem obuwia?

3 skuteczne sposoby na obcierające buty

Nowe buty obcierają pięty lub kostki. Poza rozczarowaniem zakupami i koniecznością zmiany obuwia, przynoszą też rany, które goją się tygodniami. Jak sobie z tym radzić? O czym warto pamiętać przed wyborem obuwia?

3 skuteczne sposoby na obcierające buty
Lepiej zapobiegać niż leczyć, ale na niektóre sytuacje jest już za późno. Najbardziej praktyczne i skuteczne metody na obtarte pięty to:

  1. Talk w sprayu
  2. Spray do rozciągania butów
  3. Mrożenie w zamrażarce

Talk w sprayu jest dostępny zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Najlepiej używać go w momencie, kiedy nie ma możliwości zmiany obuwia, czyli na przykład podczas całodniowego zwiedzania. To taka pierwsza deska ratunkowa - trzeba po nią sięgnąć już w chwili początkowego odczuwania dyskomfortu. Wystarczy zdjąć obuwie i spryskać talkiem stopę.

Talk kojarzy się powszechnie z pielęgnacją niemowląt. I słusznie, bo jego właściwości wysuszające działają na wszelkiego rodzaju otarcia. Nie bez powodu matki i babcie mają go zawsze pod ręką przy wychowywaniu dzieci. Ewentualną alternatywą dla talku może być mąka pszenna - nie kupimy jej w sprayu, ale jeśli przewidzimy pewne sytuacje wcześniej - woreczek z mąką może stać się częścią wyposażenia torebki.

W drugim i trzecim sposobie potrzebujemy trochę więcej czasu. Spray do rozciągania butów jest w sprzedaży sklepów obuwniczych klasyfikowanych jako sieciowe. Być może w mniejszych, lokalnych sklepikach lub targach też da się kupić takie narzędzia, ale prawdopodobieństwo jest niestety mniejsza. Na rozciąganie butów warto przeznaczyć jedną noc. Kiedy po zakupie nowego modelu, chodziliśmy w nim przez kilka godzin, po których pojawiły się silne obtarcia, możemy wrócić do domu, spryskać obuwie (koniecznie od środka) i zostawić je na ok. 8-10 godzin.

Podobnie działa domowy sposób, czyli zamrażanie obuwia. Jego wnętrze należy wypchać kostkami lodu lub woreczkami z wodą - tak, żeby zająć całą objętość buta. Zostawiając buty w zamrażarce przez noc, rano mogą okazać się luźniejsze i bardziej komfortowe. Działanie lodu jest jednocześnie na tyle delikatne, by nie doprowadzić do nadmiernego rozciągnięcia i przerośniętego efektu.

Co zrobić, żeby buty nie obcierały? Najlepsze metody zapobiegania

Walka z obcierającymi butami rozpoczyna się już w momencie zakupów. Uwzględnienie pewnych kryteriów i ocena obuwia pod kątem obtarć pozwala zrezygnować z płacenia na rzecz kolejnych poszukiwań w innym sklepie. O czym trzeba pamiętać podczas wybierania najlepszego dla siebie modelu?

  1. Skórzane buty są najwygodniejsze i najbezpieczniejsze dla skóry - tak, ale pod warunkiem, że skóra nie pokrywa wyłącznie zewnętrznej warstwy. Wybieraj buty, które są skórzane również po wewnętrznej stronie, razem z wkładką. Skórzane wkładki są w powszechnym obiegu, dlatego zawsze możemy je kupić osobno i włożyć do buta. Dotyczy to sytuacji, w których drogą kompromisu zgodzimy się np. na syntetyczne wkładki.
  2. Nie każda skóra to bezpieczna skóra - ta nazywana ekologiczną jest w rzeczywistości wstępem do obtarć. Stopa ulega wzmożonemu poceniu, nie ma właściwego przepływu powietrza i w związku z tym powoduje odparzenia.
  3. Nie wybieraj zabudowanego obuwia na ciepłe pory - zasada pozornie oczywista, często nie przekłada się na stylizacje w mieście. W czasie upałów można zaobserwować dużo osób z obuwiem sięgającym za kostki, pełnym ciężkich dodatków (np. klamry), które dodatkowo wbijają się w skórę. Tego typu modele to gwarancja obtarcia stopy - im mniej but oddziałuje na stopę w czasie ciepłych dni, tym lepiej. Najrozsądniej jest kupować modele odkrywające pięty.
  4. Odczuwany dyskomfort w sklepie to sygnał do porzucenia zakupu - wysoka estetyka to jedno, ale zdarza się, że już w chwili przymierzania obuwia, coś jest z nim nie tak. Zbyt ciasny rozmiar (lub odwrotnie - za duży), niewygodnie ułożona pięta, czy wbijające się w skórę obszycia to jasne komunikaty skłaniające do rezygnacji z zakupu. Zgoda na każdy dyskomfort na poziomie przymierzania jest równa rozwijającemu się dyskomfortowi na poziomie użytkowania.
  5. Skarpetki to nie tylko skarpetki - wybieraj te bawełniane - do wyboru butów przykłada się większą wagę niż do wyboru skarpetek. Gdyby jednak poświęcić więcej czasu na rozpatrzenie tych drugich rzeczy, to dałoby się uniknąć wielu obtarć pięty. Syntetyczne skarpetki, które są zbyt cienkie lub zbyt rozciągliwe, nie ochronią stopy przed otarciami, a dodatkowo wzmogą rozwój bakterii i potliwość stopy. Warto wybierać spośród specjalnych produktów sportowych. Wskazówka dotyczy oczywiście wyłącznie tego rodzaju obuwia, do którego noszenie skarpetek nie jest modowym faux pas.

Zdrowy rozsądek to podstawa

W kupowaniu i użytkowaniu butów liczy się zdrowy rozsądek. Każdy but potrzebuje ostatecznie czasu na dostosowanie się do stopy. Nie zaleca się więc wychodzenia na wielogodzinne wyprawy po lesie w nowo zakupionych tenisówkach. Podobnie jest z nowymi szpilkami, które kupuje się na wesele - to błąd skutkujący tańczeniem na boso. Każdy człowiek powinien rozpoznawać też indywidualną podatność na obtarcia pięty - to pomaga dopasować najlepszą dla siebie metodę redukującą ból i dyskomfort.

Wróć

Jak pozbyć się przykrego zapachu z butów?
Jak rozciągnąć buty?
Czym czyścić zamsz?
Jak usunąć plamy z herbaty?
Jak pozbyć się przykrego zapachu z butów?
Jak rozciągnąć buty?
Czym czyścić zamsz?
Jak usunąć plamy z herbaty?