Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz
Rumianek

Na co pomaga rumianek? Właściwości Matricaria Chamomilla L.

Zdrowotne właściwości rumianku są znane od wielu lat, pomimo tego, że dziś przez wielu jest on traktowany jako popularny polny chwast. Jednak zielarze oraz kosmetolodzy doceniają jego właściwości i z tego powodu dziś na terenie Europy znajdują się całe plantacje tej drobnej, jednorocznej rośliny, który osiąga maksymalnie 60 cm wysokości.

Poznaj właściwości rumianku pospolitego i miej go zawsze pod ręką. Sprawdź, w jakich dolegliwościach może Ci pomóc.

 

Rumianek

  • Rumianek pospolity, czyli zioło, które rośnie na polu i w ogrodzie

    Rumianek pospolity to bez wątpienia skuteczny surowiec leczniczy. Od wielu lat ta popularna roślina, która często rośnie na polach, nieużytkach lub w przydomowych ogródkach jest doceniania za wyjątkowe właściwości zdrowotne. Rumianek pospolity, czyli Matricaria Chamomilla L. zaliczany jest do rodziny roślin astrowatych. Najczęściej na terenie Polski uprawiany jest głównie poliploidy, który daje nawet o połowę większe plony niż odmiany dzikie.

    Dzięki swoim właściwościom rumianek pospolity zyskał powszechną sławę. I nie ma co się dziwić, ponieważ pozytywnie wpływa na zdrowie, ciało, włosy i paznokcie.

  • Jakie właściwości zdrowotne ma rumianek?

    Zanim przejdziemy do cudownych właściwości rumianku, warto wiedzieć, że lecznicze właściwości wykazuje tylko sam koszyczek osadzony na długi i cienkich łodygach. Jego działanie zdrowotne to skutek zawartości w nim czynnych związków.

    Rumianek pospolity ma działanie:

    ● Rozkurczające — napar z rumianku wykazuje działanie rozkurczające na mięśnie gładkie jelit i to właśnie dlatego tak często stosowany jest np. w herbatkach dla niemowląt. Takie działanie to zasługa wysokiej zawartości kumaryny orz flawonoidów, które niwelują wzdęcia i są moczopędne.

    ● Przeciwzapalne — olejki eteryczne, które występują naturalnie w koszyczkach kwiatowych rumianku, wykazują się działaniem przeciwzapalnym. Napar z rumianku stosowany jest doustnie w leczeniu zapalenia jelit oraz pęcherza moczowego. Można również stosować je jako płukanki w przypadku wrzodziejących zapaleń jamy ustnej. Zdrowotne działanie tego zioła wykorzystywane jest także w okulistyce, dermatologii i leczeniu alergii skórnych.

    ● Uspokajające — napar z rumianku działa rozluźniająco oraz relaksacyjnie. Warto wypić napar przed snem, gdy dzień był nerwowy lub pojawiły się lekkie stany rozdrażnienia.

    ● Przeciwbakteryjne — rumianek powstrzymuje rozprzestrzenianie się grzybów i bakterii w organizmie, ponieważ zawiera chamazulen oraz bisabolol. Z tego powodu często jest składnikiem maści stosowanych m.in. na oparzenia.

  • Syrop z rumianku — jak go przygotować?

    To popularny trunek, który pomaga leczyć przeziębienia wynikające np. z przemarznięcia. Sprawdza się także w infekcjach wirusowych, które najczęściej pojawiają się w okresie jesienno zimowym. Aby przygotować syrop, należy nazbierać odpowiednią ilość roślin, które rosną z dala od ruchliwych dróg i dużych zakładów pracy. Po umieszczeniu kwiatostanu w garnku zalej go wodą i gotuj przez 30 minut. Następnie przecedź powstały napar. Do wywaru dodaj miód oraz sok z cytryny i ponownie gotuj na wolnym ogniu przez 5 minut. Przygotowany w taki sposób napar przelej do słoika, zakręć go i odwróć do góry dnem, by słoik szczelnie się zamknął.

    Przygotowany w ten sposób syrop możesz stosować na poprawę odporności lub w trakcie osłabienia organizmu, a także podczas choroby.

  • Rumianek w kosmetyce. Kiedy warto go wykorzystać?

    Świetny skład rumianku pospolitego został doceniony również przez kosmetologów. Regenerujące działanie sprawia, że zmiany, np. trądzikowe szybciej się goją, a cera wygląda promieniście i zdrowo. Rumianek nawilża skórę i pozostawia ją aksamitnie gładką. Ponadto popularne ziele wykazuje działanie redukujące pigmentację, co jest ważne w przypadku cery z przebarwieniami. Właśnie z tego względu jest on stosowany w ekologicznych kremach, które powstają tylko i wyłącznie z naturalnych składników.

    Rumianek jest stosowany także w produkcji szamponów do włosów, odżywek oraz balsamów do ciała i kremów do rąk.

  • Czy kobiety w ciąży lub mamy karmiące piersią, mogą stosować rumianek?

    Rumianek jest ziołem, który można stosować już od pierwszych dni życia, więc w przypadku kobiet w ciąży oraz mam karmiących piersią nie wykazuje się on szkodliwym działaniem. Podczas nerwowych sytuacji warto sięgnąć właśnie po rumianek, by wyciszyć się i zasnąć. Dobre samopoczucie mamy pozytywnie wpływa również na dziecko i z tego powodu warto zawsze mieć w domu herbatkę z rumianku.