Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz
Miod

Miód gryczany – esencja zdrowia i słodyczy!

Miód gryczany zaskoczy swoją ciemną barwą i intensywnym smakiem. Wytwarzają go pszczoły, które mocno przyciąga zapach nektaru kwiatów gryki – rośliny spokrewnionej z rabarbarem. Gryka pochodzi z terenów południowej i centralnej Azji, a do Polski przywędrowała za sprawą najazdów Tatarów w XIV wieku. Przywieźli oni ze sobą wiele własnych tradycyjnych potraw, w tym właśnie ziarna gryki, która szybko stała się ważną rośliną uprawną w naszym kraju. Do dziś stanowi niezawodne źródło pożywienia i trudno wyobrazić sobie bez niej niektóre typowo polskie dania, jak na przykład gulasz z kaszą czy pierogi. Szybko odkryto także wyjątkowy smak i aromat miodu gryczanego. Zaczęto także cenić jego lecznicze właściwości, znane ludzkości zresztą od tysięcy lat.

Miód gryczany

  • Jak smakuje i pachnie miód gryczany?

    Wyróżnia go charakterystyczny smak, często opisywany jako słodko-ostry, z nutami melasy i tytoniu, pozostawiający na języku lekko pikantny posmak. Jego aromat przywodzi na myśl zapach ciemnej czekolady lub czarnej herbaty z subtelną nutą karmelu - z pewnością różni się od innych rodzajów miodu. Smak i aromat w jakich łatwo się zakochać.

  • Czy miód gryczany jest zdrowy?

     

    Tak! W tradycyjnej medycynie stosowano go w leczeniu różnych dolegliwości, w tym kaszlu, bólu gardła, przeziębienia i problemów trawiennych. Wierzono, że przyspiesza gojenie się ran i zmniejsza stany zapalne. Współcześnie został przebadany pod kątem swych prozdrowotnych właściwości i okazało się, że ludzkość nie myliła się na przestrzeni wieków co do jego cudownego działania na organizm. Co wykazały badania naukowe? Jakie ważne substancje można znaleźć w miodzie gryczanym?

    • Miód gryczany jest bogatym źródłem różnych witamin i minerałów, w tym witaminy C, potasu, wapnia, żelaza i magnezu. Jednak głównymi prozdrowotnymi substancjami, jakie w nim znajdziemy, są zawarte w nim przeciwutleniacze i związki fenolowe.
    • Wśród związków fenolowych zawartych w miodzie gryczanym warto wyróżnić flawonoidy takie jak rutyna, kwercyna i kemferol, które wykazują silne właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne. W miodzie tym znajdziemy także kilka kwasów fenolowych, w tym kwas kawowy, kwas p-kumarowy i kwas ferulowy. Związki te zostały powiązane z różnymi korzyściami zdrowotnymi, w tym zmniejszeniem stanów zapalnych i poprawą kondycji układu sercowo-naczyniowego.
    • Najważniejszymi przeciwutleniaczami, występującymi w miodzie gryczanym, są hydroksymetylofurfural (HMF), który wykazuje właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne oraz dysmutaza ponadtlenkowa (SOD) – enzym, który chroni organizm przed stresem oksydacyjnym.
  • Co to oznacza w praktyce? Co daje regularne spożywanie miodu gryczanego?

    • Miód gryczany pomoże przy zwalczaniu stanów zapalnych dróg oddechowych. Zmniejszy częstotliwość kaszlu. Zaleca się go dzieciom z uporczywym kaszlem, na przykład przed pójściem do spania – dzięki niemu spokojniej prześpią noc. Ponadto ukoi ból gardła i złagodzi inne objawy przeziębienia.
    • Fantastycznie również wpływa na wzmocnienie odporności, szczególnie w okresie jesienno-zimowym.
    • Zmniejsza także stany zapalne w okrężnicy, wątrobie i w nerkach.
    • Pozytywnie wpływa na kondycję serca, a także obniża poziom cholesterolu i zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia.
    • Miód gryczany wykazuje działanie cytotoksyczne na komórki raka piersi, może także w pewnym stopniu zapobiegać nowotworom wątroby. Ze względu na wysoką zawartość antyoksydantów i fenoli ogólnie zmniejsza ryzyko pojawienia się zmian nowotworowych.
    • Skuteczny przeciwko kilku szczepom bakterii , w tym Staphylococcus aureus (inaczej gronkowiec) i Escherichia coli.
    • Można go używać także jako domowej maseczki na skórę – działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, a ponadto świetnie nawilża. Rekomendowany dla każdego, kto boryka się z trądzikiem, trądzikiem różowatym, egzemą lub przesuszoną skórą.
  • Jak spożywać miód gryczany?

    Najłatwiej prosto z łyżeczki, szczególnie jeśli lubisz jego intensywny smak. Można go także dodawać tak jak każdy inny miód do ciepłej herbaty, jako świetne remedium na ból gardła i kaszel. Idealnie sprawdzi się jako zdrowy zamiennik cukru lub innych substancji słodzących w koktajlach owocowych - wyjątkowo dobrze smakuje w towarzystwie jagód, bananów, truskawek i malin. Można go dodawać do słodkich wypieków, a także do marynat i sosów sałatkowych.

  • Pomysł na wyśmienitą herbatę z miodem gryczanym.

    Jeśli szukasz ukojenia po pełnym stresu dniu lub po prostu pragniesz odrobiny relaksu, a przy tym dostarczyć swojemu ciału małego zastrzyku zdrowia, koniecznie wypróbuj delikatnej herbaty z melisy z miodem gryczanym i imbirem. Pyszna i lekko rozgrzewająca z pewnością sprawi, że poczujesz się lepiej.

  • Czy miód gryczany może być spożywany przez kobiety w ciąży i karmiące piersią?

    Tak, miód gryczany jest całkowicie bezpieczny i na pewno warto włączyć go do swojej diety w czasie ciąży i podczas karmienia ze względu na jego cudowne właściwości prozdrowotne. Może być także spożywany przez dzieci, które ukończyły pierwszy rok życia.