Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz
Maka Orkiszowa

Zdrowotne właściwości orkiszu, czyli atrybuty mąki orkiszowej.

Mąka orkiszowa to jedna z wielu odmian pszenicy, jednak wciąż jest ona mniej popularna niż zwykła mąka pszenna. Pierwsze uprawy orkiszu miały miejsce w czasach prehistorycznych. Sprawdź, dlaczego warto stosować w kuchni ten rodzaj mąki. Czy zawiera cenne składniki mineralne i dlaczego jest wykorzystywana w procesie produkcyjnym zdrowych makaronów oraz kasz? Poznaj odpowiedzi na te pytania i zmień swoje nawyki żywieniowe.

Starożytne odmiany zbóż, są źródłem ważnych wartości odżywczych. Sprawdź, dlaczego warto zamienić mąkę pszenną na mąkę orkiszową.

 

Mąka orkiszowa

  • Krótka historia orkiszu — jednego z kilku rodzajów pszenicy

    Pierwsze uprawy orkiszu miały miejsce jeszcze w epoce kamienia łupanego. Później pojawiały się na ziemiach Cesarstwa Rzymskiego oraz w okresie średniowiecznym na terenie obecnej Europy. Dziś uprawa orkiszu nie jest zaliczana do popularnych, ponieważ plony w porównaniu do plonów pszenicy są znacznie mniejsze, co realnie wpływa na aspekt ekonomiczny. Jednak ze względów zdrowotnych orkisz, podobnie jak płaskurka czy też samopsza, może zastąpić wszystkie rodzaje zbóż w diecie człowieka. Dziś uprawy orkiszu najczęściej występują na terenie zachodniej Europy, jednak czasem można je spotkać również w Polsce.

  • Właściwości mąki orkiszowej

    Mąka orkiszowa, czyli rozgniecione ziarna orkiszu, charakteryzują się delikatnym smakiem o dość specyficznym posmaku, który często nawiązuje do smaku orzechów. Każda porcja mąki orkiszowej zawiera białko, błonnik oraz dobrze przyswajalne tłuszcze. Ponadto jest ona ważnym źródłem witaminy A oraz E, a także witamin z grupy B. Oczywiście zawiera także żelazo, magnez, mangan, wapń, selen i fosfor. W 100 gramach mąki orkiszowej znajduje się 357 kcal.

    Czy wiesz, że wyroby z mąki orkiszowej mogą spożywać nawet osoby na diecie cukrzycowej? Jej indeks glikemiczny wynosi 45, co sprawia, że jest on znacznie niższy niż w przypadku popularnej mąki pszennej.

  • Dlaczego mąka orkiszowa pozytywnie wpływa na zdrowie człowieka?

    Bardzo dobry skład oraz wyjątkowo niska zawartość glutenu sprawiają, że orkisz nie sieje spustoszenia w jelitach człowieka. Oczywiście, to zboże zawiera również gluten, ale w porównaniu do wskaźników w innych zbożach, jest on znacznie niższy. Czy wiesz, że to właśnie gluten odpowiada za to, by wyroby piekarnicze były lepkie po przygotowaniu? Pomimo negatywnego wpływu na jelita, w niewielkich

    ilościach można go spokojnie spożywać. Oczywiście wyjątek stanowią osoby z alergią na gluten lub co gorsze — chore na celiakię.

  • Kiedy można zamienić mąkę pszenną na mąkę orkiszową?

    Przepisy na chałki, bułeczki, ciasta drożdżowe oraz chleb, które są ogólnie dostępne w popularnych zbiorach książkowych oraz w Internecie najczęściej zalecają stosowanie mąki pszennej. Dzieje się tak dlatego, że jest ona najbardziej popularna. Jednak w większości przypadków ciasto, chleb lub inne wypieki będą równie smaczne, jeśli zastosujesz mąkę orkiszową zamiast tej zalecanej. Oczywiście taki ruch sprawi, że wypieki będą zdrowsze i mniej kaloryczne. A do tego nie stracą swoich walorów estetycznych i prawidłowej konsystencji.

  • Kobiety w ciąży i mamy karmiące piersią, a mąka orkiszowa

    Mąka orkiszowa to oczywiście świetna propozycja również dla przyszłych mam oraz kobiet, które karmią piersią. Ze względu na zawartość ważnych minerałów oraz witamin, zastąpienie mąki pszennej orkiszową w kuchni może wpłynąć na poprawę samopoczucia, zmniejszenie wzdęć i regularność wypróżniania. Czasem mąka pszenna w czasie ciąży wpływa również na pojawianie się uporczywej zgagi. W tym przypadku zdecydowanie się na zamianę mąki pszennej na orkiszową może rozwiązać ten problem lub zmniejszyć częstotliwość występowania.