Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz
Bulgur

Kasza bulgur – odkryj kulinarne bogactwo Bliskiego Wschodu.

Kasza bulgur to jedna z najzdrowszych kasz pozyskiwanych z królowej zbóż - pszenicy durum. Pochodzi z Bliskiego Wschodu, gdzie jej kulinarne walory docenili już starożytni Babilończycy, Egipcjanie, Hebrajczycy i Hetyci. Egipcjanie wierzyli, że kasza bulgur symbolizowała zmartwychwstanie i używano jej podczas procesów mumifikacji. Pomimo że może wydawać się niepozorna, kasza bulgur uznawana jest dziś za jeden z najważniejszych produktów zbożowych. Stanowi ważny element kuchni arabskiej i śródziemnomorskiej. Występuje w trzech odmianach: drobno-, średnio- i gruboziarnistej. Drobnoziarnista to podstawowy składnik popularnej sałatki tabouli (tabbouleh), w której obok kaszy bulgur znajdziemy również mnóstwo posiekanej natki pietruszki, pomidory i świeże zioła. Grubsze odmiany wykorzystuje się do przygotowania bliskowschodniej potrawy zwanej pilaw, niezwykle popularnej w Turcji, Syrii i Armenii oraz libańskiej imjadary. W Polsce odkryto jej kulinarne i prozdrowotne właściwości stosunkowo niedawno, ale z roku na rok staje się w naszym kraju coraz bardziej popularnym produktem spożywczym.

SAŁATKA Z KASZY BULGUR, BURAKA I FETY

Kasza bulgur

  • Kasza bulgur – jak wygląda i smakuje?

    Kasza bulgur ma charakterystyczny orzechowy smak i aromat, piękny żółty kolor, a po ugotowaniu lekko ciągnącą się konsystencję. Powstaje poprzez parzenie, łamanie i suszenie ziaren zbóż, co znacznie przyspiesza późniejszy proces gotowania. To zdecydowanie uniwersalny produkt spożywczy, pasujący zarówno do dań na słono, jak i słodko. Szybka i prosta do przygotowania, idealnie sprawdzi się jako zdrowy posiłek dla zabieganych osób, które nie mają czasu na żmudne pichcenie przy kuchence.

  • Kasza bulgur – czy warto włączyć ją do swojej diety?

    Kasza bulgur to bogactwo składników odżywczych: witamin, minerałów, błonnika i antyoksydantów. Znajdziemy w niej między innymi:

    · Witaminy z grupy B, w tym spore ilości witaminy B6, B3 (niacyny) oraz B9 (kwasu foliowego). Witamina B6 bierze udział w wielu procesach biochemicznych, wspiera prawidłowe działanie układu nerwowego i mięśniowego, wpływa na ciśnienie krwi i pracę serca. Z kolei niacyna to substancja niezbędna do procesu rozkładu tłuszczów, węglowodanów i aminokwasów, bierze udział w reakcjach przemiany materii i podczas wytwarzania energii w organizmie. Kwas foliowy reguluje wzrost i funkcjonowanie wszystkich komórek w ciele.

    · Żelazo – minerał kluczowy dla prawidłowego funkcjonowania układu krwionośnego, formowania się erytrocytów i transportu tlenu we krwi.

    · Magnez – w 100 gramach kaszy bulgur znajdziemy aż 32 mg magnezu, czyli znacznie więcej niż w innych kaszach pszenicznych. Pierwiastek ten odpowiada za sprawne działanie układu mięśniowo-nerwowego, a także wspomaga wchłanianie wapnia w organizmie (mineralizację kości) oraz reguluje ciśnienie tętnicze krwi.

    · Fosfor – ten niezwykle ważny minerał pozytywnie wpływa na rozwój i funkcjonowanie kości, mięśni i nerwów. Uczestniczy także w produkcji energii w organizmie.

    · Błonnik – składnik odżywczy, który wspomaga układ pokarmowy, zapobiega zaparciom i daje uczucie sytości, dzięki czemu może pomóc, gdy chcemy zrzucić zbędne kilogramy lub zachować szczupłą sylwetkę. Regularne spożywanie błonnika zmniejsza również ryzyko chorób serca i układu naczyniowego.

    Kasza bulgur ponadto wykazuje niski indeks glikemiczny, co oznacza, że nie powoduje skoków insulinowych i może być spożywana przez osoby cierpiące z powodu cukrzycy typu 2. Zawiera jednak duże ilości glutenu, nie jest zatem zalecana w przypadku nietolerancji na ten składnik, celiakii oraz alergii na pszenicę.

    Kasza bulgur – czy może być spożywana przez kobiety w ciąży i karmiące piersią?

    Zdecydowanie tak! To całkowicie bezpieczny produkt spożywczy dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Obecność błonnika, kwasu foliowego i innych witamin z grupy B sprawia, że kasza bulgur to zdrowy wybór dla każdej kobiety w tym wyjątkowym okresie życiowym.

  • Kasza bulgur – co można wyczarować z niej w kuchni?

    Kasza bulgur to niezwykle uniwersalny produkt kulinarny. Sprawdzi się jako dodatek do głównych dań mięsnych, rybnych i warzywnych, jako zamiennik ryżu lub ziemniaków. Można ją wykorzystać jako podstawę do przyrządzenia zdrowej i pożywnej sałatki. Idealnie sprawdzi się do faszerowania papryki lub cukinii. Można dodać ją do zupy lub gulaszu, wykorzystać do przygotowania wegańskich burgerów lub gołąbków warzywnych. Sprawdzi się również jako słodka opcja na śniadanie, zamiast płatków zbożowych, w towarzystwie ulubionych owoców, orzechów, polana miodem lub syropem klonowym.