Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jak ozdobić pierniki?

Wprawdzie do świąt Bożego Narodzenia pozostało jeszcze sporo czasu, ale to najwyższa pora na rozpoczęcie produkcji pierników - najbliższy miesiąc powinny spędzić w puszkach, mięknąc i nabierając aromatu. Jesienne wieczory to doskonały moment na rodzinne dekorowanie korzennych ciasteczek. Prezentujemy zatem sprawdzone sposoby na to, jak ozdabiać pierniki, by były piękne, smaczne i wytrzymały w nienaruszonym stanie do Bożego Narodzenia.

Dekorowanie pierników lukrem

Bodaj najbardziej tradycyjnym i popularnym sposobem jest dekorowanie pierników lukrem - warto wiedzieć jednak o kilku kluczowych elementach, które uczynią nasze doświadczenia z pracą z nim znacznie przyjemniejszymi. Najprostszy i najszybszy lukier otrzymamy łącząc przesiany, pozbawiony grudek cukier puder z wodą do uzyskania pożądanej konsystencji.

Metoda ta ma jednak swoje wady - otrzymany produkt nie sprawdzi się w precyzyjnych dekoracjach, ma również tendencję do przezroczystości. Jeśli więc marzy się nam śnieżnobiały, trwały krem, sięgnijmy po lukier królewski przygotowywany z cukru pudru i białek w proporcji około 5:1, z dodatkiem soku z cytryny. Pozwoli on wykonać nawet najbardziej misterne zdobienia, a dodatkowo znakomicie łączy się z większością barwników spożywczych dostępnych na rynku. 

Do pracy z lukrem przyda nam się także rękaw cukierniczy zakończony stosunkowo cienką tylką. W razie jego braku możemy posłużyć się zwykłym foliowym woreczkiem z odciętym rożkiem. Miejsce pracy warto przygotować wcześniej, mając w pamięci, że lukier stosunkowo szybko zastyga, co utrudnia pracę z nim. Wszystko gotowe? Do dzieła! Jeśli chcemy pokryć całość ciastka lukrem, możemy go nieco rozrzedzić, dzięki czemu utworzy on gładka taflę. Dekorowanie pierniczków we wzory wymagać będzie masy gęstszej, o konsystencji pasty do mycia zębów. Pamiętajmy, że lukier to również znakomity klej, warto przyczepić za jego pomocą cukrowe perełki, posypki czy brokaty. Sprawdzi się również przy budowie domku z piernika.

Landrynkowe witraże

Jeśli jednak znudziły nam się klasyczne, zdobione na biało pierniczki, być może warto zdecydować się na podejście nieco bardziej nowatorskie. Witraże z landrynek wewnątrz pierniczka musimy zaplanować już na etapie jego pieczenia - bez obaw, przetrwają w doskonałym stanie aż do świąt. Najpiękniej wyglądają na bożonarodzeniowym drzewku, gdy podświetlają je lampki choinkowe, choć nadają się nie tylko do dekoracji.

Jak je wykonać? Owocowe landrynki posegregujmy kolorami, następnie przełóżmy do woreczków i rozkruszmy na drobniejsze kawałki (dobrze sprawdzi się tu wałek lub tłuczek do mięsa). W nieupieczonych jeszcze pierniczkach ułożonych na blasze pokrytej papierem do pieczenia wytnijmy otwory w środku, wsypmy do nich pokruszone landrynki i upieczmy - landrynki powinny roztopić się, tworząc cukrową szybkę. Uwaga: roztopione landrynki są gorące i płynne, zdejmujmy je z blachy dopiero po ostudzeniu.

Stemple i wałki

Pragniemy pięknych pierników, ale nie po drodze nam z działaniami artystycznymi? Na rynku dostępne są specjalne formy-stemple do pierniczków, dzięki których możemy wybijać w cieście wybrane bożonarodzeniowe wzory. Metoda ta nie wymaga od nas żadnych specjalnych umiejętności lub wprawy, istotniejsze będą tu warunki pracy oraz konsystencja ciasta.

Zwróćmy więc uwagę na dobór odpowiedniego przepisu - nie sprawdzą się tu pierniczki puchate, mocno rosnące w piekarniku, znakomicie wyjdą natomiast te kruche i twardniejące. Kształty najwyraźniej utrzymują się na ciastkach schłodzonych, warto więc przed pieczeniem wsadzić je do lodówki. Na podobnej zasadzie działają wałki z wytłoczonymi wzorami, które pozwalają w szybki sposób pokryć całą płachtę ciasta wybranym świątecznym motywem.

Wróć

Piękne życzenia na Boże Narodzenie. Tradycyjne
Jak usunąć smar?
Jak wyczyścić żelazko?
Jak usunąć lakier do paznokci z ubrania?
Piękne życzenia na Boże Narodzenie
Jak usunąć smar?
Jak wyczyścić żelazko?
Jak usunąć lakier do paznokci z ubrania?