Sezon jesienny kochają miłośnicy grzybów. Przez to, że ta pora roku jest deszczowa, to lasy wypełniane są nie tylko grzybami, ale też za sprawą grzybiarzy, którzy wyruszyli na leśne zbiory. Taką wycieczkę można zorganizować w sobotni poranek, co naładuje nas energią na cały dzień, zaczerpniemy świeżego powietrza, a będąc tam wcześnie rano, ubiegniemy innych grzybiarzy przed zebraniem wszystkich skarbów. Przynosząc do domu kosz pełen maślaków, podgrzybków czy boczniaków wyczarujemy dania, które zachwycą domowników. Należy jednak uważać na grzyby trujące i jeśli nie mamy pewności to sprawdzić w atlasie grzybów, czy aby na pewno nie zjemy nic szkodliwego.
Grzybobranie, czyli symbol polskiej kultury
Grzybobranie, czyli masowe zbieranie leśnych skarbów w celach spożywczych. Dla osób, które mieszkają blisko lasów, jest to forma dorabiania do domowego budżetu, przez późniejsze sprzedawanie grzybów. Jednakże nie każdy widzi w tym korzyści materialne. Dla wielu osób grzybiarstwo to hobby, a możliwość przyniesienia do domu swoich łupów daje dużo szczęścia. Większość gatunków grzybów dojrzewa w okresie końca sierpnia a października, dlatego grzybobranie przeważnie odbywa się w tym czasie. Niestety ich ilość zależy od pogody. Aby grzyby urosły, gleba musi być wilgotna. Miłośnicy grzybów prowadzą, swoje kalendarze licząc dni, kiedy mogą udać się do lasu.
Każdy grzybiarz ma swoje tajemnicze miejsce, gdzie wysyp grzybków zaskakuje co roku. Należy jednak sprawdzać, w których chcemy zbierać grzyby, ponieważ może okazać się, że obejmują one obszary chronione. Przy zbiorze grzybów, jeśli nie mamy pewności co to za grzyb, należy sięgnąć po atlas grzybów, aby upewnić się, że grzyb nie należy do gatunków chronionych oraz trujących.
Rodzaje grzybów używanych w sosach
Wybierając grzyby, patrzymy na te, które są dorodne, pełne aromatu i koloru. Przy wybieraniu grzybów na sos należy zwrócić uwagę na to, czy są one jędrne i aromatyczne. Natomiast jeśli dostrzeżemy na nich oznaki pleśni bądź wilgoć to lepiej ich nie używać ze względów zdrowotnych. Najczęściej do sosów grzybowych używane są podgrzybki, prawdziwki i kurki.
Podgrzybki uznane są za najpopularniejsze grzyby, które można dodać do każdej potrawy. Ich uniwersalność pozwala cieszyć się smakiem w sosach, zupach, mięsach lub pierogach. Podgrzybki bogate są w błonniki i witaminy z grupy B, a ich niska kaloryczność sprawdza się przy dietach odchudzających oraz jako dobre źródło białka w diecie wegańskiej i wegetariańskiej.
Polacy kochają prawdziwki za ich charakterystyczny aromat oraz smak. Prawdziwi królowie lasu, czyli prawdziwki smakiem podbijają nie jedno podniebienie. Warto dodać je do sosów, farszów lub zaserwować je z makaronem.
Kurki łatwo dostrzec w lesie nie tylko przez ich charakterystyczny wygląd, ale są one najczęściej rosnącymi grzybami, które łatwo znaleźć. Kurki poza dobrym smakiem, bogato obfitują w wartości odżywcze. Spożywając je dostarczamy organizmowi witaminy z grupy B i D, błonnik, kwas foliowy i beta-karoteny.
Sos grzybowy na wigilię
W zależności od tego, w jakiej części polski się znajdujemy, to potrawy na stole Wigilijnym mogą się nieco różnić. Spędzając wigilijny wieczór na mazowszu, podlasiu lub śląsku sos grzybowy będzie dodany jako dodatek do pierogów z grzybami, kutii albo jako osobne danie. Mieszkając w regionach małopolski i podkarpacia sos grzybowy może być podawany do kapusty z grochem, jednak częściej na stołach pojawia się zupa grzybowa.
Każda potrawa na wigilijnym stole ma swoje znaczenie. Grzyby, w różnej postaci, podawane są ze względu na ludowe wierzenia o dostatku i bogactwie. Dawniej grzyby traktowane były jako magiczne dary ziemi.
Sos grzybowy na wigilię - grzyby suszone czy świeże?
Sos grzybowy można przygotować z grzybów świeżych, suszonych lub wcześniej mrożonych. Przygotowanie grzybów na sos, powinniśmy dostosować do tego, w jakiej formie je posiadamy. Grzyby świeże najpierw trzeba dobrze oczyścić i lekko opłukać pod strumieniem wody. Jeśli mamy mrożone należy najpierw rozmrozić na sitku. Natomiast jeśli posiadamy susz to w pierwszej kolejności dokładnie płukamy grzyby, następnie wkładamy je do garnka, zalewamy wodą i gotujemy.
Przygotowując sos według informacji odnośnie do formy grzybów, dodajemy ulubione przyprawy i cieszymy się pysznym daniem.
Sos grzybowy - z czym najlepiej się komponuje?
Sos przygotowywany z długo wyczekiwanych grzybów nie potrzebuje nic więcej, aby móc się nim zajadać i prosić o więcej. Ale z czym go łączyć, aby podbić jego smak?
Sos grzybowy idealnie sprawdzi się, jako dodatek do placków ziemniaczanych, klusek śląskich czy też kopytek. Dla fanów makaronu będzie idealną bazą, a w połączeniu z kawałkami kurczaka, stworzy idealne danie. Sos grzybowy jest świetną podstawą do dań mięsnych. Natomiast dla osób, które lubią w kuchni eksperymentować to sos grzybowy może posłużyć, jako dodatek do gołąbków, lasagni lub wege burgera z sosem grzybowym.
Sos grzybowy i innego jego wariacje to idealna propozycja na dodatek do ciepłych jesiennych posiłków. Zachwycają smakiem, aromatem oraz dbają o nasz organizm, przez co warto uwzględnić je w diecie przez cały rok.