Święta Bożego Narodzenia to czas, w którym wspólnie całą rodziną gromadzimy się przy jednym stole. Podniosła świąteczna atmosfera i snująca się woń zapachów tworzy klimat świąt. Zapach świątecznych potraw to nie tylko zapach barszczu czerwonego, czy też kutii. Oprócz klasycznych świątecznych potraw, na stole goszczą słodkie świąteczne wypieki. Tradycyjnym ciastem, kojarzonym z Bożym Narodzeniem jest makowiec, sernik i piernik. Jednakże nic nie stoi na przeszkodzie, ale przygotowując ciasta stworzyć wyjątkowe, pełne miłości i oryginalne świąteczne wypieki. Decydując się na przygotowanie piernika staropolskiego, pamiętajmy o jego charakterystycznym miesięcznym przygotowaniu!
Czym jest piernik długodojrzewający?
Piernik staropolski, czyli piernik długodojrzewający jest wymagającym ciastem. Aby piernik wyszedł idealny, do jego przygotowania warto użyć najlepszej jakości składników i uzbroić się w cierpliwość. Wczesny okres przygotowania piernika ma znaczenie dla jego smaku. Jeśli wykonamy ciasto z odpowiednim wyprzedzeniem, w święta będzie on miękki, a przyjemność z jedzenia będzie dużo większa. Oczywiście piernik można upiec przed samymi świętami, ale ciasto początkowo wyjdzie twarde.
Historia piernika pochodzi z XIII wieku. Do Polski trafił przez szlaki handlowe z Bliskiego Wschodu i tak został w naszym kraju. Od tego czasu produkowany był na masową skalę w Toruniu, przez co stał się polską stolicą piernika.
Dlaczego warto zrobić piernik długodojrzewający?
Tradycja pieczenia piernika przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Przez lata przepis jest modyfikowany, ale nie zmiennymi składnikami są miłość i radość z jego przygotowania i ozdabiania. Rozprzestrzeniający się zapach korzennych przypraw, daje znać o zbliżających się świętach Bożego Narodzenia. Takie aromaty kojarzone są z rodzinną atmosferą, miło spędzonym czasem i odrobiną spokoju od codziennego pędu. Przypominają się piękne chwile, których jeszcze bardziej wyczekujemy, a ten zapach umila oczekiwanie.
Kiedy zacząć robić ciasto na piernik?
Piernik duługodojrzewający jest ciastem prostym w zrobieniu, ale jego specyfika wymaga wczesnego przygotowania. Aby piernik nie był suchą skorupą, to musi leżakować przez minimum 2 tygodnie. Najlepszą opcją jest przygotowanie go 4-6 tygodni przed świętami bożego narodzenia. Jeżeli w święta chcemy cieszyć się pysznym i aromatycznym piernikiem, dobrze jest przygotować go pod koniec listopada. Przez ten czas składniki nasiąkną mieszanką przypraw korzennych i miodu, przez co ciasto nabierze aromatu, a jego smak będzie dużo lepszy.
Jak to możliwe, że ciasto przez ten czas się nie popsuje? Piernik posiada dwa magiczne składniki, które dbają o jego świeżość. Ciasto zachowuje swoją świeżość przez okres leżakowania, dzięki bakteriobójczym działaniu i właściwościach konserwujących goździków i miodu.
Jak przechowywać ciasto na piernik?
Skoro ciasto na piernik potrzebuje leżakować 4-6 tygodni to gdzie najlepiej go przechować? Aby ciasto nabrało miękkości, należy odłożyć go do chłodnego i ciemnego miejsca oraz dodatkowo przykryć ściereczką, aby nie mógł wyschnąć. Najlepsza do tego będzie lodówka. Jednak jeśli nie mamy w niej wystarczająco miejsca, musimy wybrać miejsce, w którym jest niska temperatura. Takim miejscem może być spiżarnia lub balkon. Korzystając z drugiej opcji, czyli balkonu należy pamiętać, aby dobrze zabezpieczyć ciasto przed deszczem, śniegiem lub innymi nieprzewidywalnymi sytuacjami.
Ciekawostki piernikowe
Według starej receptury, aby piernik wyszedł na święta, ciasto powinno leżakować przez 3 miesiące, dla pewności, że wszystkie składniki dobrze się połączą i przejdą aromatami korzennymi.
Najstarszym piernikiem na świecie jest tzw. “Szwedzki Piernik Bożonarodzeniowy”, którego zrobiono w 1615 roku, czyli ma ponad 400 lat. Obecnie znajduje się w muzeum w Göteborgu, w Szwecji.
Staropolskie zwyczaje mówią, że gdy urodziła się córka, to w domu przygotowywane było ciasto na piernik, które leżakowało do jej zamążpójścia. Miało to symbolizować szczęście w małżeństwie oraz bogactwo.