Dynia ma mnóstwo odmian, ale warto wiedzieć, które z nich są jadalne, które można wykorzystać do pieczenia, które do zupy, a które do jeszcze innych dań. Dowiedz się wszystkiego o dyniach i zacznij wykorzystywać je w kuchni!
Dynia piżmowa – podstawa jesiennej kuchni
Dynia piżmowa nazywana jest również dynią Butternut i jest jedną z najpopularniejszych odmian dyni. Wyglądem przypomina gruszkę, a jej miąższ jest bardzo pomarańczowy, a smak lekko słodki, ale delikatny.
Świetnie sprawdzi się do praktycznie wszystkich dań! Jest niezastąpiona w zupie dyniowej, ponieważ po ugotowaniu jest bardzo miękka, dzięki czemu łatwo się blenduje. Będzie też wspaniała na puree, które można wykorzystać jako bazę do deserów, sosów, ciast, czy zup. Możesz też wykorzystać ją do pieczenia, ponieważ po delikatnym skarmelizowaniu smak jest słodki i będzie dobra nawet jako dodatek do dania.
Dynia hokkaido – intensywnie pomarańczowa i słodka
Zastanawiasz się, skąd wzięła się nazwa hokkaido? Właśnie stąd, że dynia hokkaido pochodzi z Japoni!! Jej skórka jest intensywnie pomarańczowa, a to, co ją odróżnia od innych to fakt, że nie trzeba jej obierać i jest jadalna w całości! Jej miąższ jest zdecydowanie bardziej intensywny i lekko orzechowy, dzięki czemu będzie ulubieńcem osób, które lubią mocniejsze smaki. Świetnie sprawdzi się do zup, przetworów i jako prosty, pieczony dodatek do dań.
Dynia makaronowa – alternatywa dla tradycyjnego makaronu
Dynia makaronowa to wyjątkowa odmiana, która zdobywa coraz większą popularność dzięki swojej unikalnej właściwości – miąższ po ugotowaniu lub upieczeniu rozpada się na nitki przypominające makaron. Ma owalny kształt i najczęściej jest delikatnie żółta lub kremowa. Ma lekko słodki smak, dzięki czemu pasuje do dań słodkich i słonych.
Możesz używać jej jako zamiennika makaronu, szczególnie jeśli jesteś na diecie bezglutenowej. Zrób do niej standardowy sos jak do makaronu pszennego, a będzie to pyszne i lekkie danie!
Przygotuj ją także w formie pieczonej, przekrojoną na pół, a będzie pyszną przekąską! Możesz także nadziać ją różnymi farszami, a po upieczeniu będzie świetnym daniem jednogarnkowym.
Dynia muscat de provence – francuski klasyk o delikatnym smaku
Dynia muscat de provence, znana również jako dynia muszkatołowa, to jedna z najbardziej szlachetnych odmian dyni. Pochodzi z Francji, a jej smak jest delikatny i wyjątkowy, jednak nieco bardziej wytrawny od poprzedniczek.
Ma charakterystyczny spłaszczony kształt i wyraźnie zaznaczonymi żebrami, ma skórkę zielono-pomkarańczową, a jeśli już jest bardzo dojrzała, staje się intensywnie pomarańczowa.
W smaku jest wyczuwalny lekki aromat gałki muszkatołowej, dzięki czemu będzie świetna do słonych dań, ale też słodkich, które wymagają korzennych nut.
Dynia żołędziowa – idealna do pieczenia
Dynia żołędziowa to niewielka odmiana dyni jadalnej, która charakteryzuje się uroczym żołędziowym kształtem i wszechstronnym zastosowaniem w kuchni. Jest delikatnie słodkawa, ma delikatny smak, ale też wyjątkowy wygląd! Świetnie sprawdza się w daniach pieczonych.
Dynia żołędziowa oprócz swojego charakterystycznego kształty, ma ciemnozieloną skórkę, a czasem z pomarańczowymi lub żółtymi akcentami, jej miąższ natomiast jest najczęściej delikatnie żółty.
Ma bardzo kremową konsystencję i jest słodka, więc sprawdzi się w różnorodnych przepisach!
Dynia olbrzymia – czy tylko na Halloween?
Dynia olbrzymia jest najczęściej wykorzystywana jako ozdoba na Halloween, ale to nie jest jej jedyne zastosowanie! Dynia olbrzymia może osiągnąć imponujące rozmiary, a jej waga może sięgać nawet kilkadziesiąt kilogramów. Zazwyczaj jest okrągła lub lekko spłaszczona, a jej skórka jest gruba, twarda i pomarańczowa. Miąższ jest jasnopomarańczowy, ale delikatny i wodnisty. Świetnie nadaje się do przetworów, ale jako dynia pieczona nie jest tak dobra jak pozostałe odmiany.
Jadalne i niejadalne dynie – jak je odróżnić?
Niestety nie wszystkie dynie są jadalne i warto wiedzieć, które z nich wybrać, jeśli masz zamiar przygotować pyszne danie. Odmiany niejadalne pozostaw na Halloween :)
Dynie jadalne są hodowane ze względu na właściwości, smak i wartości odżywcze, natomiast niejadalne jedynie na wygląd. Mają ciekawe kształty i kolory, dzięki czemu są świetną jesienną dekoracją.
Dynie jadalne mają słodki smak i delikatny miąższ, natomiast dynie ozdobne mają miąższ twardy, gorzki, suchy i od razu będziesz wiedzieć, że nie warto z niego przygotowywać dań.
Niejadalne dynie mogą zawierać toksyczne związki zwane kukurbitacynami, które powodują gorzki smak i mogą wywoływać zatrucia, dlatego dokładnie sprawdzaj, które dynie wybierasz w sklepie!