Ryby Na Święta D

Jakie ryby sprawdzą się na święta zamiast karpia?

Święta Bożego Narodzenia przywołują wiele pięknych wspomnień. To czas spędzony z rodziną i bliskimi w atmosferze radości i spokoju. Stół pełen jest wigilijnych potraw, a według tradycji każdej należy, chociażby spróbować. Pierwszą potrawą wigilijną, która przychodzi do głowy jest karp, będący symbolem postu, tradycji i rodzinnego ciepła. Najpopularniejszy gatunek ryby wybierany na wieczerzę wigilijną, ale nie każdy jest jego zwolennikiem. Co roku w polskich domach pojawia się świąteczny dylemat: czy w tym roku na stole pojawi się karp. Wiele osób pomimo niechęci do karpia, przyrządza go na wigilię, ale w towarzystwie innych gatunków ryb.

Ryby na Wigilii - symbolika 

Karp jest rybą hodowaną na dużą skalę z przeznaczeniem do konsumpcji. W Polsce jest uznawany za tradycyjną potrawę wigilijną, której historia zaczyna się w PRL-u. W okresie powojennym był masowo hodowany w okresie Bożego Narodzenia, przez jego niską cenę oraz łatwą hodowlę. Od tamtych czasów karp stał się tradycyjną potrawą wigilijną, która posiada bogatą symbolikę.

 

Jedną z dwunastu postnych potraw wigilijnych jest rybka, która ma na stole zastąpić mięsny dodatek, dzięki czemu kolacja jest bardziej sycąca. Jednakże podając rybę na wigilii, doceniamy jej właściwości zdrowotne oraz znaczeniowość. W wierzeniach ludowych ryba symbolizuje płodność i nowe życia, natomiast w wierze chrześcijańskiej to znak odradzania się i chrztu. Sam karp uznany jest za symbol szczęścia oraz pomyślności. Według tych wierzeń, w wigilię bożego narodzenia, każdy domownik powinien zjeść, chociażby kawałek ryby, aby te wierzenia spełniły się do następnej Wigilii.

Tradycje świąteczne związane z karpiem 

Karp w Wigilię nie tylko króluje na polskich stołach. Taka tradycja rozpowszechniona jest również w Czechach oraz na Słowacji. Nie tylko nasi sąsiedzi lubią jego smak i prostotę. Jadąc dalej w Europę, karpia możemy spotkać na stołach niektórych rodzin na Węgrzech, Austrii czy Chorwacji. 

 

Każdy chce, aby potrawy były świeże i pyszne. W Polsce tradycyjnym sposobem na przechowywanie żywego karpia w domu jest wanna. Początkowo ta technika miała służyć wydłużeniu jego świeżości oraz chronić przed chłodzeniem. Pływanie karpia w wannie ma symbolizować kąpiel, to znaczy ma pomóc w oczyszczeniu ryby z mułu oraz ma przynieść szczęście domownikom w nowym roku. Na tym rola karpia się nie kończy. Oprócz goszczenia go w wannie, a później na stole wigilijnym, w niektórych miejscach w Polsce członkowie rodzin obdarowywani są łuskami z karpia, które wkłada się do portfela. Ten zwyczaj ma przynieść obdarowanej osobie szczęście oraz pieniądze. 

Popularne potrawy rybne na Wigilii 

Choć najlepsze są tradycyjne przyrządzone potrawy wigilijne, to w kwestii ryb można eksperymentować i przyrządzać je według własnych preferencji smakowych. Usmażona ryba bez dodatków może nie zachwycić smakiem i wydawać się sucha. Dlatego warto urozmaicić jej podanie. 

 

Popularnymi rybnymi potrawami rybnymi jest np. ryba po grecku, czyli ryba w sosie pomidorowym. Innym daniem rybnym jest pstrąg faszerowany w całości. Taka opcja będzie delikatniejsza niż karp. Na niektórych stołach gości sandacz w sosie śmietanowo-koperkowym, który jest delikatnym i chudym mięsem. Dla zwolenników śledzia idealnie sprawdzi się marynata octowa z ziołami. 

 

Jest wiele wariancji przygotowania ryb na kolację Wigilijną. W tym przypadku powinno się dostosować rodzaj ryby oraz jej przyrządzenie do własnych preferencji. 

Jakie ryby wybrać na święta zamiast karpia?

Karp ma swoich zwolenników i przeciwników. Duża ilość ości, charakterystyczny smak oraz zapach może zniechęcać do jego spożywania, a sam etap przygotowania jest czasochłonny. Natomiast karp nie jest jedyną rybą, którą można zjeść w Wigilię. Jeśli myśl o zadławieniu ością nie pozwala na zjedzenie ryby w święta, warto przygotować inne rybne propozycje. W tym przypadku warto wybrać ryby, które nie mają ości np. dorsz, sum, pstrąg, sola, halibut, mintaj czy sandacz. Warto pomyśleć o przygotowaniu ryby w galarecie lub tradycyjnego śledzia z dodatkami.