Dlaczego dietetycy umieszczają w jadłospisach orzechy włoskie, skoro mają więcej kalorii niż czekolada mleczna, hamburgery i pączki?
Ten produkt jest skarbnicą właściwości odżywczych i leczniczych, zawiera dużą ilość błonnika, poprawia koncentrację, a do tego jest doskonałym dodatkiem do wielu potraw.
Jesteśmy szczęściarzami, ponieważ orzechy włoskie, drzewa o tej samej nazwie co ich owoce, rosną także w Polsce. Gatunek Juglans regia charakteryzuje się krótkim pniem i rozłożystą koroną. Orzechy włoskie są samotnikami i nie lubią towarzystwa innych drzew. Owocują około 500 lat, dostarczając zdrowe przekąski kilku pokoleniom.
Zobacz też: Z CZYM JEŚĆ MASŁO ORZECHOWE
Wśród dziewięciu gatunków orzechów ten wygrywa w zawartości antyoksydantów. Naukowcy z amerykańskiego uniwersytetu Scranton udowodnili, że orzechy włoskie mają ich aż dwa razy więcej niż kuzyni. Przeciwutleniacze zwalczają wolne rodniki, a tym samym zmniejszają ryzyko zachorowania na nowotwory. Co więcej opóźniają procesy starzenia, pozwalając cieszyć się dłużej dobrą formą i witalnością.
Słyszeliście w dzieciństwie rady, aby jeść orzechy na pamięć i koncentrację? To nie mit, że mają zbawienne działanie na układ nerwowy. Dzięki zawartości kwasu lanolinowego, foliowego i magnezu pomagają osobom przemęczonym, mającym problem z bezsennością i skupieniem się.
Zobacz też: KURCZAK Z ŻURAWINĄ I ORZECHAMI
Czy orzechy włoskie swoim kształtem przypominają Wam trochę mózg? Z centrum układu nerwowego łączy je nie tylko wygląd. Orzechy usprawniają procesy myślowe i dostarczają elementów niezbędnych do budowy komórek mózgowych. Odpowiadają za to kwasy tłuszczowe omega-3, miedź, mangan i fosfor. W pojemniku śniadaniowym każdego ucznia powinno znaleźć się kilka orzechów.
Produkt jest polecany także kobietom w ciąży, zwłaszcza w pierwszym trymestrze. Zamiast zażywać kwas foliowy w tabletkach, można wzbogacić swoją dietę właśnie o orzechy. Substancja jest bardzo istotna podczas rozwoju układu nerwowego dziecka. Młode mamy borykające się z nadmierną laktacją powinny sięgnąć po odwar z liści orzecha włoskiego.
Niepozorne orzechy, niewyróżniające się ani pięknym kształtem ani kolorem i tak są ulubieńcami kobiet. Dzięki przeciwutleniaczom opóźniają procesy starzenia. Poprawiają też wygląd cery, za co odpowiada przede wszystkim witamina E, A, cynk oraz koenzym Q10. Firmy kosmetyczne chętnie wykorzystują orzechy włoskie do produkcji maseczek, kremów przeciwzmarszczkowych i balsamów brązujących. Pożądane są ich właściwości bakteriobójcze, przeciwgrzybiczne oraz ściągające.
Zaletą orzechów włoskich jest też delikatny słodki zapach. Odwar z liści i skorupek Juglans regia pomaga pozbyć się trądziku, egzemy i liszajów. Można go również zastosować jako płukankę na wypadające włosy. Juglon – barwnik zawarty w orzechach wykorzystuje się w olejkach do włosów farbowanych. Orzechy włoskie mają właściwości lecznicze przy problemach z żylakami oraz hemoroidami. Wyciąg z tego produktu znajdziemy w wielu maściach i lekach. Niektóre kosmetyki z tym wspaniałym produktem można wykonać samodzielnie w domu.
Zobacz też: ZUPA KREM Z KALAFIORA Z ORZECHAMI WŁOSKIMI
Składniki:
Wykonanie:
Składniki:
Wykonanie: Zmielone drobno orzechy włoskie zalać gorącym mlekiem. Odstawić do napęcznienia. Dodać odrobinę soku z pomarańczy. Gdy całość przestygnie nałożyć na twarz i pozostawić co najmniej 15 minut. Pod koniec wmasować kulistymi ruchami w skórę w strefie „T”. Dokładnie spłukać.
Zobacz też: MIGDAŁY - WŁAŚCIWOŚCI I WARTOŚCI ODŻYWCZE
Chrupanie kilku orzechów dziennie wspomaga układ krążenia i trawienny. Duża zawartość argininy zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej, a witamina B6 bierze udział w powstawaniu czerwonych krwinek i przeciwciał.
Koenzym Q10 ma z kolei zdolność obniżania poziomu złego cholesterolu. Orzechy są dobrym lekarstwem na niestrawność żołądka i problemy jelitowe. Wywar z przegródek orzechów włoskich pomaga na torbiele jajników, przerost gruczołu krokowego u mężczyzn po 40 roku życia, a także łagodzi stany zapalne.
Zdrowa i pyszna przekąska ma jedną wadę – mnóstwo kalorii. Wartość energetyczna orzechów włoskich to aż 654 kcal w 100 gramach. Aby spalić taką ilość potrzeba około półtorej godziny pływania, dwóch godzin szybkiego marszu lub niecałej godziny biegu. Aż 60 procent produktu stanowią tłuszcze. Dobra wiadomość jest taka, że większość z nich (46 g) to najszlachetniejsze wielonienasycone kwasy tłuszczowe.
Zobacz też: BROWNIE Z MALINAMI I ORZECHAMI
Przeraża Cię kaloryczność jaką posiadają orzechy włoskie? Kcal to skrót nieprzekładający się w tym przypadku na rzeczywistą wartość produktu. Oprócz zdrowych tłuszczów orzechy zawierają też 10 procent wartościowego białka. Dodatkowo są źródłem dużej ilości błonnika (7g w 100g orzechów). Dzięki temu regulują przemianę materii, szybko zaspokajają głód i redukują apetyt. Produkt posiada niski indeks glikemiczny 15 – taki sam jak ogórek, cukinia, kapusta czy czarna porzeczka. Dobra rada jest taka, aby sięgać po orzechy włoskie, ale nie w ilości większej niż 20 g dziennie.