Warzywo znane i cenione już 2500 lat p.n.e. Pyszne na surowo, gotowane, pieczone oraz duszone. Papryka, bo o niej mowa, sprawdza się zarówno jako przystawka, najważniejszy składnik obiadu, jak i dodatek. A do tego jest niskokaloryczna i pełna cennych wartości odżywczych! Co jeszcze warto o niej wiedzieć? Sprawdź!
Papryka (Capsicum L.) należy do rodziny roślin psiankowatych (a więc tej samej co np. ziemniaki i pomidory!). Początkowo znana była jedynie w Ameryce Południowej. Na południe Europy trafiła dopiero w 1493 r. Szybko zyskała popularność w Hiszpanii, Francji oraz we Włoszech.
Najbardziej jednak warzywo to zostało docenione przez Węgrów, dla których stało się wręcz produktem narodowym. To właśnie papryka stanowi główny składnik wielu dobrze znanych i cenionych na świecie dań kuchni węgierskiej, takich jak np. leczo, ostry gulasz, zupa rybna czy gulaszowa.
W Polsce papryka znana jest od XVII w., choć jej uprawa na terenie kraju rozpoczęła się dopiero na początku lat 80. XX w. (w 1982 r.).
Warto wiedzieć, że inny kolor papryki nie oznacza, że spożywasz zupełnie różne jej odmiany. Dostępna w sklepach papryka zawdzięcza swoją barwę… stadium dojrzewania!
Czerwona, zielona i żółta papryka cenione są nie tylko z uwagi na smak. Dietetycy i lekarze podkreślają także zbawienny wpływ papryki na organizm.
Papryka, niezależnie od odmiany, zawiera duże ilości witamin A, C oraz E. Wbrew popularnym opiniom, ilości witaminy C zawarte w papryce są większe niż te obecne w owocach cytrusowych. Już spożywanie połowy średniej wielkości papryki dziennie wzmacnia organizm i wpływa na poprawę jego odporności (zwłaszcza w sezonie zwiększonych zachorowań na przeziębienia i grypę).
Spożywanie papryki to jednak nie tylko sposób na dostarczenie organizmowi witamin. Warzywo to jest również bogate w kwas foliowy. A to szczególnie ważne dla kobiet planujących ciążę i ciężarnych. Kwas foliowy zapobiega powstawaniu wad rozwojowych płodu oraz korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego we wczesnej fazie rozwoju.
Papryka zawiera także duże ilości błonnika pokarmowego, beta-karotenu, składników mineralnych, żelaza, potasu i wapnia. Dzięki temu jest warzywem polecanym osobom borykającym się z anemią oraz tym, które pragną poprawić swój wygląd i pozbyć się zbędnych kilogramów. Papryka, szczególnie jej ostrzejsze odmiany, dostarcza także kapsaicynę – substancję wpływającą korzystnie na pracę układu krążenia i naczyń krwionośnych. Z kolei obecny zwłaszcza w czerwonej papryce likopen zapobiega chorobom serca i nowotworom.
Dieta bogata w paprykę pomaga także regulować ciśnienie krwi oraz obniża ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych (wpływa na to duża zawartość polifenoli w papryce).
Składniki odżywcze, które znajdziemy w papryce, wpływają korzystnie nie tylko na zdrowie. Poprawiają również wygląd skóry, włosów i paznokci oraz hamują zachodzące w organizmie procesy starzenia.
Którego koloru papryka jest najbardziej polecana osobom na diecie? Niski indeks glikemiczny, śladowe ilości tłuszczu oraz naprawdę niewielka zawartość kalorii sprawiają, że w zasadzie każda! Nie wierzysz?
Sprawdź kalorie, a potem wybieraj zgodnie z własnymi upodobaniami:
Najbardziej popularny sposób na zjedzenie papryki to po prostu… spożywanie jej na surowo, jako dodatek do kanapek lub do dania głównego! Papryka może jednak stać się również najważniejszym składnikiem dań obiadowych. Popularne jest np. przygotowywanie papryki faszerowanej kaszą i warzywami albo mięsem mielonym. Papryka stanowi również świetny składnik farszu do tart albo potraw na bazie ciasta francuskiego. Z powodzeniem sprawdzi się podana w sosie albo w formie pożywnej zupy kremu.
Papryka może być wreszcie podawana jako składnik wytrawnych babeczek albo śniadaniowego omletu. Tak naprawdę przy jej wykorzystaniu ogranicza Cię jedynie wyobraźnia!
Różnorodne sposoby podania sprawiają, że papryka staje się warzywem, które nigdy się nie znudzi. Warto więc jak najczęściej sięgać po różne odmiany papryki! Są pyszne i wspomagają organizm.