Awaria pralki utrudnia codzienne życie oraz bywa niepokojąca. Gdy pralka nie wiruje oznacza to wystąpienie jednej z kilku przyczyn, które możesz samodzielnie rozwiązać w domu. Wystarczy, że przeczytasz nasze opracowanie, w którym wyjaśniamy co zrobić, gdy pralka nie wiruje. Zapraszamy do lektury.
Jedną z najczęstszych przyczyn, przez które bęben pralki nie obraca się jest zapchany filtr pralki. Filtr ten ma za zadanie odprowadzać brudną wodę z pralki, by ta nie zatkała się. Gdy filtr zostanie zablokowany, np. przez drobne elementy lub części garderoby, pralka nie odwirowuje wody. Odetkanie filtra należy rozpocząć od zakręcenia zaworu wody oraz odłączenia pralki od gniazdka elektrycznego.
Następnie za pomocą wężyka odpływowego trzeba usunąć wodę z bębna. Kolejnym krokiem jest odkręcenie i wyczyszczenie filtra np. za pomocą płynu do mycia naczyń. Jeśli filtr był użytkowany przez długi okres możesz również wymienić go na nowy. Jeśli po wykonaniu tych czynności pralka pierze, ale nie wiruje, może to oznaczać zaburzony układ hydrostatyczny.
Jeśli po odetkaniu filtra pralka nie płucze, a dioda wciąż sygnalizuje, że problemem jest filtr, oznacza to konieczność sprawdzenia całego układu hydrostatycznego. Aby rozwiązać ten problem trzeba więc przeczyścić cały układ, w tym sprawdzić stan hydrostatu, węża odpływowego i sitek.
Dlaczego pralka nie wiruje? Odpowiedź może być prostsza niż to się wydaje. Częstym powodem, dla którego pralka raz wiruje raz nie jest włożenie do niej zbyt dużej ilości prania. Problemem może być również nieprawidłowe ułożenie danych elementów garderoby. Dla przykładu pralka może nie wirować, jeśli wrzucisz do niej same ciężkie rzeczy, które mocno nasiąkną wodą. Wskutek tego pralka nie będzie mogła ich balansować, a tym samym wykonać wirowania.
Możliwe jest także to, że tryb wirowania zadziała, jednak pralka nie odwirowuje wody, a pranie będzie mokre. Rozwiązanie dla tego problemu jest bardzo proste i polega ono na przerwaniu pracy pralki, wyciśnięciu ubrań z wody oraz nastawieniu ich ponownie do prania. Możliwe, że dzięki temu pralka prawidłowo odwiruje ubrania. Niemniej jednak lepszym rozwiązaniem jest włożenie mniejszej ilości prania do pralki, by mogła ona bez problemu wykonać swoje zadanie.
Czasami za duże usterki odpowiadają nieprawidłowo wykonane czynności jak np. włożenie zbyt dużej ilości prania do bębna pralki. Okazuje się, że również detergenty w nadmiarze mogą sprawić, że pralka nie będzie wirować. Jeśli wykorzystasz zbyt dużo proszku lub płynu do prania, w pralce utworzy się duża ilość piany.
Jeśli będzie jej za dużo pralka nie tylko nie odpompuje wody, ale także nie zacznie trybu wirowania. Innym skutkiem może być również woda, wylewająca się w pralki. W takiej sytuacji należy przerwać pracę pralki, by usunąć nadmiar piany. Lepszym rozwiązaniem problemu jest jednak użycie następnym razem mniejszej ilości środka piorącego. Informację o dokładnej ilości detergentu, potrzebnego do wyprania ubrań można znaleźć w instrukcji urządzenia.
Innym powodem, dla którego pralka nie odwirowuje może być blokada bębna. Jest to bardzo prosty problem, który rozwiązuje się poprzez sprawdzenie tego, czy jakiś element nie blokuje bębna pralki. Tym elementem może być nawet spinka do włosów czy guzik od spodni. Jeśli uda Ci się znaleźć i usunąć szkodzący przedmiot, pamiętaj by następnym razem dokładnie sprawdzić kieszenie ubrań, które chcesz wyprać.
Jeśli chodzi o wirowanie, pralka może zawodzić w tym zakresie również w wyniku obluzowania lub zerwania paska napędowego. O tym, że pasek napędowy jest uszkodzony dowiesz się poprzez obserwowanie pracy pralki. Jeśli pracuje ona normalnie a wirowanie przeprowadza nieprawidłowo lub nie przeprowadza go wcale, bądź pewien, że musisz sprawdzić stan paska.
Aby dostać się do uszkodzonej części pralki musisz najpierw odkręcić tylny panel urządzenia, a potem zaczepić pasek o oś napędową i nałożyć na koło. Jeśli jednak pasek jest bardzo uszkodzony lub zerwany, musisz kupić nowy i założyć go na miejsce starego. Pamiętaj, że w przypadku nowego paska wystarczy, że zaczepisz go o oś napędową i nałożysz na koło z jednej strony. Następnie pokręć bębnem, a pasek sam wsunie się na obręcz. Co jeszcze może sprawić, że bęben w pralce się nie kręci?
Za niewłaściwe wirowanie w pralce mogą odpowiadać również zużyte szczotki silnika. Oczywiście ten problem dotyczy wyłącznie tańszych lub starszych pralek, które mają szczotki. O tej usterce świadczy wolne kręcenie bębnem przez pralkę. Jest to równoznaczne z tym że pralka pierze, ale nie wiruje, ponieważ brak jej mocy. Rozwiązanie tego problemu jest bardziej skomplikowane od dotychczas omawianych, ponieważ wymaga ono wyjęcia całego silnika pralki. Wynika to z tego, że szczotki znajdują się po jego obu stronach. Następnie zlokalizuj szczotki oraz wymień je na nowe.
Jeśli w pralce nie kręci się bęben może to oznaczać problem z elementami sterującymi. Rozwiązanie może być łatwe lub trudne w zależności od poziomu zaawansowania usterki. W większości przypadków usterce elementu sterującego towarzyszy odpowiedni kod błędu, który pojawia się na wyświetlaczu. W takiej sytuacji należy zresetować pralkę, korzystając z instrukcji obsługi. Jeśli jednak restart nie rozwiąże problemu, konieczne będzie wymienienie elementu odpowiedzialnego za to, że pralka nie wiruje.
Szukając powodu dla którego pralka automatyczna nie wiruje nie wolno zapomnieć o elektronice. Czasami zdarza się, że pralka nie wiruje, ponieważ kable są brudne i zanieczyszczone lub któraś z kostek jest po prostu niedociśnięta. Aby to sprawdzić musisz najpierw odkręcić i zdjąć tylny panel pralki. Jeśli zdejmiesz również boczny i górny panel będziesz miał lepszy ogląd na całą strukturę kabli. Po zdjęciu obudowy sprawdź stan kabli, a jeśli są brudne wyczyść je za pomocą np. szczoteczki do zębów. Podczas czyszczenia warto również sprawdzić, czy wszystkie kostki są dociśnięte. Ważne jest także sprawdzenie tego, czy kable nie są przetarte lub uszkodzone.
Usterki sprawiające, że pralka nie wiruje mogą być bardzo różne. Szukając przyczyny wystąpienia tego problemu warto rozpocząć od tych, których rozwiązanie wymaga najmniejszego nakładu pracy. Czasami wystarczy np. użyć mniejszej ilości środka, włożyć mniej prania lub wyczyścić zapchany filtr. Czynności te nie są trudne i możesz wykonać je sam, bez pomocy fachowca. Z tego powodu warto spróbować zadbać o pralkę samodzielnie, zmniejszając tym samym koszty naprawy.