Sposobów na to, jak pozbyć się kamienia z żelazka jest wiele. Niezależnie od tego który z nich wybierzesz, pamiętaj aby robić to regularnie – to jedna z najlepszych metod na wydłużenie żywotności tego sprzętu. W tekście podpowiadamy nie tylko jak odkamienić żelazko, ale również czym skutecznie oczyścić przypalone żelazko.
Główną przyczyną gromadzenia się kamienia w żelazku jest twarda woda. Kamień może pojawić się w również wyniku niedopasowania temperatury do prasowanego materiału albo jeśli po prostu rzadko korzystasz z żelazka. Na początku zaczyna się niewinnie - osad stopniowo zapycha kanaliki, a następnie pojawia się na powierzchni stopy. W rezultacie powstaje kleista struktura, która przenosi się na prasowane rzeczy. Poza tym, kamień powoduje stopniowe zmniejszenie wydajności żelazka. Jak skutecznie się go pozbyć?
Jak czyścić żelazko z kamienia? Dużą skutecznością i popularnością cieszą się domowe metody wykorzystujące np. ocet czy kwasek cytrynowy. Zanim jednak wykorzystasz jedną z nich – zapoznaj się z instrukcją urządzenia i wytycznymi producenta.
Odkamieniające działanie octu jest znane od lat. Mieszankę octu i wody można z powodzeniem zastosować także w przypadku żelazka. Wymieszaj wodę i ocet w proporcji 1:1, a następnie zamocz w nim miękką ściereczkę lub gąbkę. Następnie przecieraj powierzchnię stopy żelazka. Pozostałości kamienia usuń przy pomocy wacików lub patyczków kosmetycznych. Jeśli chcesz usunąć kamień z pojemniczka na wodę, wlej do niego ocet i włącz funkcję parowania.
Tak przygotowanym żelazkiem uprasuj materiał o dużej odporności na wysokie temperatury. Najlepiej, gdyby była to stara ściereczka bądź ręcznik – na prasowanym materiale pozostanie bowiem osad ze sprzętu. Kiedy roztwór wody z octem się skończy, wlej do pojemnika wodę i przeprasuj kilka razy ściereczki i stare ręczniki. Chodzi o to, aby pozbyć się z pojemniczka nieprzyjemnego zapachu octu.
Do szklanki ciepłej wody dodaj 5 łyżek kwasku cytrynowego, wymieszaj i wlej do zbiornika na wodę. Podłącz żelazko do prądu i nastaw maksymalną temperaturę prasowania. Po nagrzaniu sprzęt należy odłączyć z prądu, odczekać kwadrans, po czym ustawić tryb na parowanie. Następnie przeprasuj żelazkiem stare ściereczki. Gdy para jest bardzo brudna należy odłączyć żelazko, poczekać aż wystygnie i powtórzyć opisane czynności. Na koniec wlej do zbiornika wodę destylowaną, rozgrzej urządzanie do maksymalnej temperatury i przepłucz dyszę.
Kamień, który pojawił się w otworach w stopie żelazka można usunąć za pomocą patyczków do uszu, namoczonych w occie lub w roztworze wody i kwasku cytrynowego. Aby zapobiec powstawaniu kamienia, do prasowania używaj wody destylowanej bądź przegotowanej (ostudzonej). Woda z kranu nadaje się do urządzeń z systemem antywapiennym (Anti-Calc).
Do odkamieniania żelazka można użyć detergentów. Charakteryzują się one wysoką skutecznością, dlatego sprawdzają się w sytuacjach, gdy domowe sposoby zawiodły. Zazwyczaj dopuszczalne jest ich stosowanie także w przypadku innych urządzeń, np. płyty grzewczej, płytek ceramicznych czy na powierzchniach metalowych. Czasami producenci zalecają użycie konkretnych detergentów – informacje na ten temat znajdziesz w instrukcji obsługi.
Sposób, aby odkamienić żelazko parowe jest bardzo prosty. W przypadku nowoczesnych urządzeń nie ma konieczności stosowania dodatkowych środków do walki z kamieniem. Wystarczy włączyć ustawienie maksymalnej temperatury i wybrać funkcję dedykowaną odkamienianiu. Twoja rola ogranicza się do energicznego poruszania urządzeniem, a następnie do usunięcia wody z kamieniem i przeczyszczenia stopy żelazka z pomocą kawałka materiału.
Niektóre modele żelazek posiadają szufladkę antywapienną, która pozwala szybko i łatwo usunąć nadmiar zgromadzonego kamienia. To świetne rozwiązanie, jeśli wiesz, że w kranie płynie twarda woda.
Najpierw rozgrzej żelazko do maksymalnej temperatury (wyłącz jednak funkcję pary). Na deskę do prasowania połóż gazetę i posyp solą tak, aby przyprawa utworzyła grubą warstwę. Następnie rozpocznij prasowanie. Kontynuuj do momentu aż stopa żelazka będzie czysta. Tej metody nie można stosować w przypadku żelazek z powłoką teflonową. Przypalone żelazko można również oczyścić ściereczką nasączoną octem lub sokiem z cytryny.
Popularne jest również wykorzystanie świecy. Świecę (koniecznie białą) zawiń w płócienną ściereczkę i pocierać rozgrzane żelazko. A jeśli świeca zostawi po sobie tłusty ślad, możesz się go pozbyć prasując zwykły, biały ręcznik kuchenny.
Pamiętaj, aby czyszczenia żelazka nie odkładać na później. Najłatwiej usunąć zanieczyszczenia, jeśli te są świeże. Możesz do tego wykorzystać wilgotną ściereczkę frotte. Jeśli sama ściereczka z wodą nie wystarczy, pomóc może płyn do mycia naczyń, sok z cytryny bądź – w przypadku trudnych zabrudzeń – alkohol.
Żelazko należy czyścić delikatnie, ponieważ powłoka stopy jest bardzo podatna na wszelkie uszkodzenia i zarysowania. Zanim jednak się do tego zabierzesz – poczekaj, aż żelazko ostygnie. Jeśli na powierzchni stopy pojawiły się przypalone resztki tkaniny – nie zeskrobuj ich ostrymi przedmiotami. Lepiej odstaw urządzenie, aby przestygło, a następnie do ściągnięcia resztek tkaniny wykorzystaj gazetę. Jeśli powłoka żelazka uległa przypaleniu – skorzystaj z opisanych wyżej metod. W tym przypadku nie radzimy stosować środków do czyszczenia metalu. Złym pomysłem jest również korzystanie z pasty do zębów. O ile dobrze sprawdzała się jeszcze w czasach naszych babć, to obecnie może doprowadzić do zatkania kanalików.