Jak wyczyścić przypalony garnek?
Wpadka w kuchni zdarza się wszystkim. Wystarczy chwila nieuwagi, aby przesolić zupę, rozlać sos albo… przypalić garnek. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak wyczyścić przypalony garnek i czy zawsze da się go uratować?
Co zrobić, kiedy przypalisz garnek? Przede wszystkim, postaraj się jak najszybciej bezpiecznie zdjąć go z ognia. Następnie, najlepiej odstawić go na chwilę do zlewu, aby przestygnął. Po kilkunastu minutach możesz przejść do szacowania strat. Czasami może się okazać, że część potrawy da się uratować. Jeśli przypaliłaś bigos, kaszę lub gulasz – za pomocą łyżki przenoś potrawę do miski bądź czystego garnka. Rób to do momentu aż zobaczysz przypaloną warstwę.
Zobacz też:
CZYM CZYŚCIĆ ZAMSZ?
Teraz pozostanie ci zmierzyć się z głównym problemem, jakim jest spalenizna, a właściwie oczyszczenie przypalonego naczynia. W przypadku tych mniejszych wystarczy ostra szczotka bądź gąbka i płyn do mycia naczyń. Można też po prostu napełnić garnek ciepłą wodą i odczekać jakiś czas. Jeśli jednak przypalone jedzenie pokrywa cały spód – musisz sięgnąć po inne metody. Pamiętaj też, że inaczej należy czyścić garnek ze stali nierdzewnej, a inaczej garnek żeliwny czy
aluminiowy.
CZYM WYCZYŚCIĆ PRZYPALONY GARNEK?
Czy wystarczy umyć garnek płynem do mycia naczyń, by usunąć spaleniznę? Okazuje się, że to nie takie proste, a pamiętajmy, że należy też wyczyścić naczynie od spodu. Najbardziej popularnym, domowym sposobem jest wyszorowanie naczynia za pomocą sody oczyszczonej i wody. Sprawdzi się to zwłaszcza w przypadku przypalonego garnka ze stali nierdzewnej. Wodę możesz zamienić na ocet lub dodać do niej kwasek cytrynowy, ale tylko w przypadku, kiedy nie masz do czynienia z garnkami emaliowanymi.
Pasta z sody to doskonały sposób by doczyścić kuchenne akcesoria. Przygotowaną papką nałożoną na gąbkę pocieraj przypaloną powierzchnię, aż zacznie ustępować. Ocet i soda oczyszczona to najlepsze domowe sposoby na przypalone resztki.
Możesz też zasypać dno garnka solą, zalać je zimną wodą i pozostawić na parę godzin. Po tym czasie, umyj go tak, jak robisz to na co dzień. Roztwór soli kuchennej sprawi, że pozostałości jedzenia i przypalona warstwa łatwo dadzą się usunąć. Możesz też użyć wody z octem - wystarczy na dno wlać trochę tej mikstury i poczekać aż spalona warstwa da się usunąć z powierzchni garnka. Do usunięcia resztek jedzenia przyda się też szpatułka, którą delikatnie podważysz spaloną warstwę. Pamiętaj, by czyścić przypalony garnek jeszcze tego samego dnia, nie zostawiać tego na później.
Zobacz też:
JAK I CZYM WYCZYŚCIĆ PIEKARNIK
Kiedy przypalenie jest naprawdę rozległe, naczynie może uratować pewien trik. Nalej do garnka wody na połowę jego wysokości i wsyp nieco proszku do prania. Taką mieszankę należy zagotować i trzymać na małym ogniu przez parę minut, utrzymując stan wrzenia. Wysoka temperatura i detergent sprawią, że przypalona warstwa zmięknie i się rozpuści. Następnie wylej mydlane opary i dokładnie wyszoruj garnek wodą z płynem do mycia naczyń. Wówczas po przypaleniu nie zostanie nawet najmniejszy ślad. Dla bezpieczeństwa, należy jednak bardzo dokładnie opłukać garnek, a następnie, przynajmniej raz, przegotować samą
wodę. Chodzi o to, aby mieć pewność, że pozbyłaś się wszelkich cząsteczek proszku. Do czyszczenia przydatna też będzie tabletka do zmywarki i ciepła woda - rozpuszczamy w niej tabletkę i zalewamy resztki na dnie naczynia, a następnie dokładnie myjemy je wodą z płynem i kilkakrotnie płuczemy. Pamiętajmy też, by porządnie wyszorować dno i ścianki naczynia, a także wyczyścić przypalony garnek od spodu. Brudne dno naczynia może uszkodzić płytę i pozostawić zabrudzenia, które trudno będzie usunąć.
Inne sposoby jak domyć przypalony garnek
Naczynie możesz też doczyścić za pomocą popularnego napoju jakim jest coca-cola. Można dodać do niej odrobinę płynu do naczyń. Taką mieszankę wlewamy do garnka i podgrzewamy przez 5-10 minut, dzięki czemu pozbędziemy się spalenizny.
Przypalony garnek emaliowany wyczyścimy zalewając spaleniznę gorącą wodą na wysokość zabrudzenia i dodając szare mydło. Całość mieszamy silikonową szpatułką i pozostawiamy na kilka godzin, tak by przypalona warstwa zmiękła. Po tym czasie łatwo będzie ją usunąć. Tego rodzaju naczynia nie należy intensywnie szorować, ponieważ emalia nie jest powłoką wytrzymałą na tego typu zabiegi, w każdym razie nie w takim stopniu jak na przykład żeliwo. Możesz też umyć przypalony garnek węglem aktywnym.
Należy zalać go niewielką ilością ciepłej wody na pół godziny, a po tym czasie wyszorować dno. Weź również pod uwagę, że jeśli twoje garnki mają tendencję do przypalania się, powodem może być zbyt wysoka temperatura palnika. Warto dokładnie przyjrzeć się temu problemowi i zastosować optymalne rozwiązanie.
Zobacz też:
JAK WYCZYŚCIĆ KANAPĘ DOMOWYMI SPOSOBAMI?
Wróć