Podłączenie zmywarki nie jest trudne, ale jest wyzwaniem, do którego trzeba się przygotować. Z lektury nie tylko dowiesz się, jak zamontować zmywarkę, a podłączysz ją samodzielnie. Wzbogacisz słownictwo o terminy hydrauliczne, oszczędzisz na wezwaniu fachowca, zdobędziesz nową umiejętność i przeżyjesz przygodę życia! Zapoznaj się z instrukcją krok po kroku, a zrealizujesz cel akcji. Komandos wkracza do gry. Misja podłączenie zmywarki w toku!
Rozpoznanie terenu to podstawa. Z czym mamy do czynienia? Możemy mierzyć się z kuchnią zaprojektowaną pod nowe urządzenie lub koniecznością instalacji zmywarki pod zastane warunki. Przyłącze wody do zmywarki to element terenu placu boju. Należy zidentyfikować jego punkty. Rozpoznanie terenu dzielimy na trzy etapy — doprowadzenie wody, odprowadzenie wody, podłączenie do instalacji elektrycznej.
Zanim przystąpisz do misji, zadbaj o bezpieczeństwo. Odpowiednie przygotowanie do pracy to podstawa. Musisz pamiętać, aby podczas instalacji urządzenie było odłączone od prądu. Ustaw zmywarkę, tak aby tylna część była dostępna, miała dostęp powietrza, ponieważ urządzenie bardzo się nagrzewa w trakcie pracy. Należy wypoziomować nóżki zmywarki. Jeżeli zmywarka jest do zabudowy, należy przykręcić ją do ściany, blatu roboczego lub sąsiednich szafek. Musisz rozpoznać, gdzie w domu znajduje się główny zawór wody i zakręcić go na czas montażu zmywarki.
Podłączenie zmywarki do wody odbywa się przy pomocy węży, w które wyposażone jest urządzenie. Standardowo są to: wąż doprowadzający i wąż odprowadzający. Długość gatunków to 1,2-1,6 m, co wystarcza na podłączenie zmywarki, która stoi bezpośrednio obok zlewozmywaka lub przygotowanego przyłącza. Jeżeli potrzeba dłuższego węża, najpewniejszy jest zakup części od producenta. Wówczas należy mieć na uwadze, że korzystanie z innych elementów niż dołączone do zestawu może wpłynąć na warunki gwarancji.
Producenci zalecają, aby przyłącze odpływu do kanalizacji umieszczone było na wysokości od 30 do 100 cm od podłoża. Każdy producent podaje zalecaną dla swojego sprzętu wysokość w instrukcji. Średnica rury kanalizacyjnej musi mieć minimum 4 cm. Jeżeli odpływ stoi od zmywarki dalej niż 3 metry, podejście powinno być dodatkowo wentylowane.
Jeżeli nasza kuchnia jest świeżo po remoncie i przewidziano w niej indywidualny odpływ — wówczas podłączamy wąż odpływowy do przygotowanego podejścia kanalizacyjnego załączonymi elementami, które należy skręcić ze sobą.
Warto zadbać o przygotowanie przyłącza do odpływu zmywarki odpowiednio wcześniej np. przy planowanym remoncie. Możemy przygotować indywidualny zawór w dowolnym miejscu lub zamontować specjalny syfon przewidziany do zmywarki.
Jeżeli mamy do dyspozycji zastaną instalację możemy zamontować syfon z króćcem odpływu. Jest to syfon, który ma dodatkową zaślepianą wypustkę do podłączenia węża odpływowego do zmywarki lub do pralki. Wówczas w otwór wypustki wkładamy końcówkę węża odpływowego i zakręcamy bądź zaciskamy dołączonymi do zmywarki opaskami tzw. cybantami. Wersja trudniejsza — zamiast wymieniać cały syfon, możemy wymienić tylko górną kształtkę na taką z bocznym przyłączem. Wówczas nasadza się na nią wąż ściekowy, który podobnie ściska się cybantem (opaską obejmową), aby się nie zsuwał.
Jeśli inne sposoby zawiodą, możemy zawsze włożyć końcówkę węża do zlewu. Nie polecamy tego, gdyż jest to działanie ryzykowne. Wówczas montujemy węża, nie naruszając instalacji. Zawieszamy go na baterii przy pomocy kolana profilującego (najczęściej plastikowej nakładki), ale jest to rozwiązanie prowizoryczne. Zsunięcie węża w trakcie pracy zmywarki jest najczęstszą przyczyną zalania mieszkań.
Wąż jako dzikie zwierzę mieszkające w naszej kuchni winien posiadać warunki zbliżone do środowiska naturalnego. Wąż musi zwisać swobodnie. Trzeba zadbać, by przy pracy urządzenia, nie ocierał się o ostre elementy tj. kanty, krawędzie. Nie wolno ingerować w dziką naturę tzn. skracać samodzielnie, sztukować, przedłużać węża odpływowego ani dopływowego. Podobnie jak z gadem w terrarium"wąż kuchenny" nie powinien stykać się z narażonymi na nagrzanie powierzchniami i elementami o wysokiej temperaturze. Nakrętki węża powinieneś przykręcić ręcznie. Zbyt duże użycie siły grozi zerwaniem gwintu
Potrzebujemy przyłącza wody pitnej o przepływie 10-15 l/min - jest to standard sprawnych domowych instalacji. Większość zmywarek na rynku podłącza się do zimnej wody, ale mogą zdarzyć się urządzenia niestandardowe. Zmywarki mają w komplecie węże wraz z zaworami zabezpieczającymi przed cofaniem się wody. Wszystko, co musisz zrobić to zadbać o montaż węża do specjalnie przygotowanego przyłącza lub baterii zlewozmywakowej. W każdym przypadku trzeba upewnić się, czy sitko wraz z uszczelką jest dobrze osadzone w gnieździe zaworu. Eliminujemy przez to ryzyko przedostania się zanieczyszczeń obecnych w sieci kanalizacyjnej — rdzy, kamienia, piasku.
Wskazany jest montaż przy pomocy dostarczonych do zestawu części do zaworu kurkowego, który jest możliwy jeżeli mamy przygotowaną instalację właśnie w taki sposób. W praktyce przygotowana instalacja może kończyć się zaworem 1” ze złączką do węża lub specjalnym zaworem przystosowanym do przyłączenia pralki lub zmywarki — zaworem kulowym lub z głowicą ceramiczną. Podłączamy do niego węża bez problemów, przykręcając go.
Można rozejrzeć się również za nową baterią — obecnie na rynku dostępne są baterie ze zintegrowanym przyłączem do zmywarki. Upraszcza to znacznie misję. Po wymianie baterii dokręcamy węża załączonymi do zestawu częściami.
W innym przypadku musimy doprowadzić wodę z baterii zlewozmywakowej. Konieczne do tego jest zdemontowanie baterii, co możemy zrobić po zakręceniu głównego zaworu wody w mieszkaniu.
Jeśli w terenie rozpoznajemy baterię ścienną — wówczas potrzebujemy trójdrogowego zaworu czerpalnego 1”, przedłużki 1” oraz uszczelki, które możemy kupić w większości sklepów. Wówczas po odkręceniu baterii montujemy trójdrogowy zawór czerpalny na przewodzie zimnej wody. Na przewodzie ciepłej wody musimy założyć przedłużkę. Ważne jest, aby pamiętać o założeniu uszczelek. Udoskonaloną baterię montujemy ponownie, po czym przykręcamy węża do zaworu trójdrogowego czerpalnego.
Jeżeli bateria jest tzw. sztorcowa, możemy wówczas schować przyłącze do wody pitnej, wykonując ten sam zabieg na przewodach pod zlewem.
Podłączenie do instalacji elektrycznej wymaga gniazda z uziemieniem tzw. bolcem ochronnym. Gniazdo przeznaczone do zmywarki powinno być bryzgoszczelne — odporne na wilgoć i wodę. Zmywarki wyposażone są w przewody, które należy włożyć do sprawnego gniazda o napięciu znamionowym 230 V. Powinno być łatwo dostępne i znajdować się przynajmniej 60 cm od przyłącza wody. Należy unikać przedłużaczy, gdyż mogą powodować zwarcie.
Po przeprowadzeniu trzech etapów misji pora na weryfikację zadania. Po dokręceniu wszystkich części należy naocznie sprawdzić, czy połączenie jest szczelne, przeprowadzając test wody.
Dopiero po wykonanym teście szczelności przystępujemy do montażu frontu zmywarki. O wiele łatwiej zauważyć krople wody przed przykręceniem frontu. Jeżeli jesteś pewien szczelności, możesz zwieńczyć dzieło montażem przedniej części. Producenci pomagają w tym, dołączając szablon do wywiercenia otworów we froncie lub nawet stelaż. Tu trzeba zadbać o precyzję, nie ma bowiem możliwości regulacji. Z uwagi na różnorodność frontów, należy kierować się ściśle informacją od producenta. W razie potrzeby skorzystać z radiostacji, kontaktując się z serwisem.
Nie zapomnij wspomnieć bliskim, jak wiele dokonałeś! Gratulujemy wykonania zadania! Pamiętaj, że Komandosi, podejmują pracę z wyboru. Są ochotnikami, którzy nie boją się wyzwań. Odbyłeś właśnie pierwszy krok na tej drodze. Podjąłeś się misji o szczególnym charakterze w niebezpiecznych warunkach. Niech każde włączenie zmywarki przypomina Ci o tym sukcesie!