Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Ułożenie sztućców, czyli wyższa szkoła savoir-vivre

Jeśli kiedykolwiek oglądaliście jeden z najpopularniejszych filmów z Julią Roberts oraz Richardem Gere (mowa oczywiście o "Pretty Woman"), dobrze wiecie, jak problematyczna i bolesna w skutkach może okazać się niewiedza w zakresie prawidłowego ułożenia sztućców. Znajomość tych zasad przyda się przy organizacji rodzinnego lub świątecznego posiłku, podczas biznesowego lunchu, a także w trakcie romantycznej kolacji w wykwintnej restauracji z ukochaną osobą. Poznajcie najważniejsze reguły dotyczące właściwego rozmieszczenia sztućców na stole.

Po pierwsze: nie mieszaj kompletów!

Wydaje się, że czasy, kiedy świeżo upieczone małżeństwo po weselu dysponuje kilkoma kompletami eleganckich zastaw i zestawów sztućców minęły bezpowrotnie. Młode Pary coraz częściej proszą swoich gości o zasilenie ich w gotówkę, aby mogli samodzielnie wybrać naczynia, które będą pasować do ich upodobań i wnętrz.

To jest właśnie czas, aby zadbać o zakup pięknej, ale także praktycznej i długowiecznej zastawy oraz wszelkich dodatkowych akcesoriów, w tym sztućców. Należy wybrać tak duży komplet, aby podczas goszczenia rodziny w naszym domu, na stole pojawiły się sztućce z jednej kolekcji. To pierwsza podstawowa zasada, która powinna przyświecać nam podczas przygotowania stołu do eleganckiego posiłku. Przed każdym podaniem powinniśmy zadbać także o ich odpowiednie wypolerowanie, do czego doskonale sprawdzi się bawełniana tkanina. Czyste, błyszczące i prawidłowo ułożone sztućce to pierwszy krok do udanego, odświętnego posiłku.

Czy to skomplikowana układanka?

Nie! Jeśli poznacie najważniejsze zasady dotyczące właściwego rozkładu sztućców na stole, szybko uznacie, że są to sensowne i proste reguły. Już w przedszkolu uczymy się, że widelec stołowy kładzie się po lewej stronie nakrycia, czterema zębami ku górze, a nóż po prawej. Pamiętajmy, że ostrze tego ostatniego powinno zostać skierowane w stronę talerza. Im dalej w las, tym nieco bardziej skomplikowanie, ale to nic trudnego! Tak zwane "srebro stołowe" układamy w kolejności jego używania. Te sztućce, które znajdą się najdalej od talerza zostaną użyte jako pierwsze. Jednocześnie na stole powinny się znajdować nie więcej niż trzy pary widelców i noży. Jeśli planujemy więcej dań, przy każdym kolejnym posiłku powinniśmy dodać nową parę.

Jeśli wiemy już, jak ułożyć widelec i nóż, czas na łyżkę do zupy. Powinna znaleźć się w odległości około 3 cm od noża i zostać położona miseczką do dołu. Jeśli zupa będzie pierwszym daniem, łyżka musi pojawić się od zewnątrz. Jeśli jednak najpierw na stole pojawi się przekąska, powinna zostać ułożona na drugim miejscu, zaraz za widelcem do przystawek.

Do zup czystych, które podawane są w specjalnych naczyniach zwanych bulionówkami, stosuje się łyżki okrągłe. Natomiast do gęstych, które serwowane są w głębokich talerzach, używamy łyżek z końcówką w kształcie elipsy. Warto wspomnieć, że do nakładania żurku czy rosołu służy specjalna łyżka wazowa. Na samym końcu prawej strony powinien znaleźć się nóż do przystawek. Przejdźmy do lewej strony nakrycia, do miejsca obok klasycznego widelca stołowego. Jest to przestrzeń dla widelca do zakąsek. Miejsce nad talerzem należy do sztućców dedykowanych do konsumpcji deseru. W pierwszej kolejności układamy widelczyk, a nad nim łyżeczkę, kierując jej miseczkę w prawo, odwrotnie do widelczyka.

Dania specjalne, a sztuka układania sztućców

Wyjątkowym daniem w "sztućcowym" savoir-vivre jest ryba. Do jej spożycia podajemy naszym gościom sztućce przeznaczone specjalnie do tej potrawy. Widelec charakteryzuje się dwoma ostrzami, a nóż wygląda jak bardzo mała łopatka do nabierania ciasta. W tym przypadku nóż nie służy klasycznie do krojenia posiłku, ale za jego pomocą oddzielamy dla siebie kolejne porcje.

Z kolei jeśli gospodarze zaserwują masło i pieczywo, które zwyczajowo jest podawane przez przekąskami, wówczas po lewej stronie talerza powinni położyć niewielkie naczynie z dodatkowym nożem. Ten mały zestaw należy zabrać ze stołu po głównym posiłku, a przed deserem. Jeśli przed słodkościami zostaną podane sery, nad talerzem powinniśmy ułożyć widelczyk i nożyk. W przypadku, gdy do deseru potrzebny będzie jedynie widelec, jego ostrza należy skierować w prawo.

W przypadku, gdy potrzebna będzie także łyżeczka, trzonek widelczyka układamy w lewo. Jeżeli wśród potraw znajduje się sos, powyżej widelczyka układamy także łyżeczkę do jego nabierania. Do nakładania sałaty służą sałatkowy widelec i łyżka, które należy wziąć do obu rąk i za ich pomocą przenieść z półmiska zawartość na talerz. Tradycyjne polskie ziemniaki, frytki, kopytka oraz kluski nabieramy łyżką o miseczce w kształcie kwadratu. Z kolei deserowe ciasto przekładamy na swój talerz za pośrednictwem specjalnej łopatki.

A teraz czas na krótkie podsumowanie.

Po prawej stronie talerza, od wewnątrz, układamy następujące sztućce:

  • klasyczny nóż do głównego posiłku (stołowy),
  • nóż do konsumpcji ryb,
  • łyżkę do zupy,
  • nóż dedykowany do zjedzenia przystawki.

Po lewej stronie talerza, od wewnątrz, układamy (z tej strony powinna znaleźć się także serwetka, alternatywnie na pierwszym talerzu):

  • tradycyjny widelec do głównego dania (stołowy),
  • widelec dedykowany do jedzenia ryb,
  • widelec do konsumpcji przystawki.

A czy wiesz, że sztućce potrafią mówić?

Ważną zasadą dotyczącą sztućców jest ta, że jeśli weźmiemy je raz do rąk, nie mogą one ponownie dotknąć obrusu czy stołu. Jeśli potrzebujemy je odłożyć, należy położyć je na swój talerz poprzez skrzyżowanie. Widelec powinien być ułożony na nożu. Powszechnie spotykane oparcie sztućców o brzegi talerza jest niestety niezgodne z zasadami savoir-vivre. Sygnałem dla gospodarzy o skończonej konsumpcji będzie równoległe ułożenie sztućców na piątą godzinę.

Powinniśmy pamiętać o skierowaniu ich trzonkami w prawą stronę. Jeśli jednak chcemy dyskretnie dać znać, że prosimy o dokładkę, ułóżmy nóż na czwartej godzinie, a widelec na ósmej. Ostrza widelca powinny stykać się z ostrzem noża. Jeśli nie będą się stykać, oznacza to przerwę w spożywaniu dania. Gdy posiłek jest wyjątkowo smaczny, swoją aprobatę możemy wyrazić w postaci sztućców ułożonych poziomo, skierowanych ku prawej stronie. Sztućce mogą także wyrazić nasze niezadowolenie z przygotowanej potrawy poprzez wetknięcie ostrza noża pomiędzy ząbki widelca. Rączki należy wówczas ułożyć na godzinę piątą i siódmą. Pamiętajmy jednak, że nie jest to ruch w dobrym tonie. Smacznego!

Wróć

Jak wyczyścić dywan?
Hodowla, uprawa i podlewanie aloesu w doniczce
Czym i w jaki sposób umyć ściany przed malowaniem?
Czym, w ilu stopniach, w jakich środkach
Jak wyczyścić dywan?
Jak dbać o aloes?
Czym i w jaki sposób umyć ściany przed malowaniem?
Jak prać firanki?
Gazetka NETTO