Przygotowanie pierogów z kapustą i grzybami
Przygotowanie pierogów możesz podzielić sobie na etapy - farsz przygotować dzień wcześniej, aby stał się bardziej aromatyczny. Następnego dnia zabierz się za ciasto i lepienie pierogów, następnie gotowanie lub mrożenie, aby przechować je do Wigilii.
Przygotowanie farszu
-
Namocz suszone grzyby - grzyby zalej gorącą wodą i pozostaw na około 2-3 godziny, aż zmiękną. Następnie odcedź (zachowaj wodę z moczenia, aby dodać aromatu kapuście) i drobno posiekaj.
-
Gotuj kapustę - kapustę kiszoną drobno posiekaj i ugotuj w niewielkiej ilości wody z dodatkiem odcedzonej wody z grzybów przez około 30-40 minut, aż zmięknie.
-
Podsmaż cebulę i grzyby - na patelni rozgrzej olej, dodaj drobno posiekaną cebulę i smaż, aż się zeszkli. Następnie dodaj posiekane grzyby i smaż jeszcze kilka minut.
-
Połącz składniki - połącz podsmażone grzyby z kapustą, dokładnie wymieszaj i dopraw solą oraz pieprzem. Odstaw farsz do ostygnięcia.
Przygotowanie ciasta:
-
Zagnieć ciasto - w dużej misce wymieszaj mąkę, sól, wodę i olej. Zagnieć elastyczne, gładkie ciasto. Jeśli jest zbyt suche, dodaj odrobinę wody.
-
Pozostaw, aby odpoczęło - przykryj ciasto ściereczką i odstaw na 20-30 minut.
-
Rozwałkuj ciasto - podziel ciasto na dwie części. Na oprószonej mąką stolnicy rozwałkuj je na grubość około 2 mm.
-
Wytnij kółka - przy pomocy szklanki wytnij z ciasta kółka o średnicy około 8 cm.
Lepienie i gotowanie pierogów
-
Lepienie pierogów - na środek każdego kółka ciasta nałóż łyżeczkę farszu. Złóż ciasto na pół i dokładnie zlep brzegi, aby pierogi nie rozkleiły się podczas gotowania.
-
Gotowanie pierogów - pierogi wrzucaj do osolonej, wrzącej wody. Gotuj partiami przez około 3-4 minuty od momentu wypłynięcia na powierzchnię.
Pierogi możesz podać zaraz po ugotowaniu, polane roztopionym masłem lub podsmażone na złoty kolor. Idealnie komponują się z barszczem czerwonym np. zamiast uszek.
Jak przechowywać i odgrzać przygotowane pierogi?
W zależności od tego, czy chcesz przygotować pierogi bezpośrednio przed wigilią, czy nawet kilka tygodni przed - mam dla Ciebie kilka poprawnych sposobów ich przechowywania, aby świetnie smakowały na wigilijnym stole.
Przechowywanie w lodówce - do kilku dni
Gotowane pierogi - po ugotowaniu pierogi ostudź, a następnie przechowuj w szczelnie zamykanym pojemniku. Przełóż je warstwami, używając papieru do pieczenia lub folii spożywczej, aby pierogi Ci się nie skleiły.
Surowe pierogi - jeśli nie zamierzasz gotować pierogów od razu, przechowuj je w lodówce na oprószonej mąką desce, przykrywając wilgotną ściereczką, aby nie wyschły.
Przechowywanie w zamrażarce - do kilku miesięcy
Nie wiesz, jak mrozić pierogi? Ułóż surowe lub ugotowane pierogi na tacy posypanej mąką, tak aby nie dotykały się nawzajem. Wstaw tacę do zamrażarki na około 1-2 godziny, aż pierogi się zamrożą. Następnie przełóż je do woreczków i przechowuj w lodówce do kilku miesięcy.
Jak odgrzać pierogi, aby smakowały dobrze?
Jeśli masz zamrożone pierogi, wrzuć je bezpośrednio do osolonego wrzątku. Gotuj je do momentu, aż wypłyną na powierzchnię, a następnie przez dodatkowe 2-3 minuty. Jeśli jednak wolisz podsmażone pierogi, to na rozgrzanej patelni z odrobiną masła lub oleju ułóż ugotowane pierogi. Smaż je na średnim ogniu przez 2-3 minuty z każdej strony, aż staną się złociste i chrupiące.