Jak zrobić farsz na uszka z grzybami?
Suszone grzyby zalej gorącą wodą i odstaw na 2–3 godziny, aż zmiękną. Po namoczeniu odcedź grzyby, ale zachowaj wodę z moczenia, ponieważ ma intensywny smak grzybów. Pokrój cebulę drobno i podsmaż na maśle, aż się zarumieni, następnie drobno posiekaj grzyby i dodaj na patelnie, podsmażając razem kilka minut. Dopraw solą i pieprzem i dodaj trochę bułki tartej, aby poprawić konsystencję. Wymieszaj i pozostaw do ostygnięcia.
Jak przygotować idealne ciasto na uszka?
Przesiej mąkę na stolnicę, dodaj szczyptę soli i wymieszaj, a następnie stopniowo wlewaj gorącą wodę - to jest tak zwane parzenie mąki. Dokładnie wymieszaj ciasto widelcem i dodaj olej, zagniatając przy tym elastyczne ciasto, aż będzie odklejało się od rąk. Następnie podziel ciasto na części i rozwałkuj na cienkie płaty. Ciasto powinno być cieniutkie, aby uszka były delikatne. Z rozwałkowanego ciasta wycinaj kwadraty o boku ok. 4 cm. Na każdy kwadrat połóż niewielką porcję farszu grzybowego (ok. pół łyżeczki). Sklejaj ciasto po przekątnej, tworząc trójkąt, a następnie zlep rogi, formując charakterystyczny kształt uszka.
W dużym garnku zagotuj osoloną wodę z odrobiną oleju. Wrzucaj uszka partiami do wrzącej wody i gotuj przez 2–3 minuty od momentu wypłynięcia na powierzchnię.
Jak przechowywać uszka?
Ugotowane uszka przechowuj w szczelnie zamkniętym pojemniku w lodówce, jeśli Ci się sklejają, posmaruj je odrobiną oleju. Możesz również je zamrozić, zarówno na surowo, jak i już ugotowane.
Jeśli zdecydujesz się na zamrożenie surowych uszek, ułóż je jedną warstwą na desce pokrytej papierem do pieczenia i pamiętaj, aby się nie dotykały. Włóż je do zamrażarki i po ok 1-2 godzinach możesz przełożyć je do woreczków.
Ugotowane uszka natomiast możesz zamrozić dopiero po ostygnięciu, ale reszta kroków powinna być podobna do uszek nieugotowanych.
Tak przygotowane uszka możesz przechowywać w zamrażarce ok. 3-4 miesiące. Smacznego!