Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Przetwory z aronii. Przepisy na pyszne dżemy i konfitury z aronii

Charakterystyczny, cierpkawy smak aronii zamknięty w słoikach zdobywa coraz większą popularność. Nie bez powodu. Owoc, który pasuje do dań słodkich i tych bardziej wytrawnych zdobywa uznanie smakoszy nie tylko z powodu walorów smakowych, lecz również bogactwa prozdrowotnych wartości odżywczych.

Aronia czarna - mały owoc, który wyglądem przypomina nieco czarną porzeczkę lub czarne jagody. Wszystkie te owoce, mimo, że odrębne biologicznie, łączy bogactwo niezwykłych składników o działaniu prozdrowotnym. Aronia śmiało powinna być nazwana jako polski super food.

Owoce aronii rosną na niewysokich krzewach, mają lekko cierpkawy smak, który część osób zniechęca do spożywania w stanie surowym. Walory prozdrowotne małych, czarnych i soczystych kulek kompensują całkowicie niewielkie niuanse smakowe, tym bardziej, że charakterystyczna cierpkość może być ciekawym dodatkiem do wielu potraw, a w przetworach całkowicie znika.

Najważniejsze jest to, co kryje się w owocu. Właściwości lecznicze aronii są nie do przecenienia. Leczy nadciśnienie tętnicze oraz miażdżycę tętnic, szczególnie w jej początkowym stadium. Bardzo pomocna jest w leczeniu żylaków odbytu. Zawiera bardzo dużo witaminy C i P (doskonałe na popękane naczynka krwionośne) oraz dużo pektyny, więc świetnie poprawia stan skóry. Dodatkowo, aronia bogata jest w sole mineralne: żelazo (wskazana dla anemików), wapń, fosfor i magnez.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że zawarte w aronii garbniki (odpowiedzialne za cierpkawy posmak) można stosować również jako naturalne barwniki spożywcze.

Z aronii można robić nieskończoną ilość przetworów spożywczych, które można stosować do dań słodkich i nawet jako dodatek do mięs. Niezwykłe połączenie smakowe daje aronia jako dodatek do serów pleśniowych.

Zobacz też: JAK ZROBIĆ SOK Z ARONII

Konfitura z aronii, jabłek i gruszek do mięs i serów

Niezwykłe połączenie smaków aronii, gruszki i jabłka dodane do mięsa lub pleśniowego sera sprawi, że nic więcej (oprócz lampki czerwonego wina) nie będzie potrzebne do eleganckiej kolacji przy świecach.

Składniki:

  • 1/2 kg aronii
  • 1/2 kg jabłek
  • 2 kg dojrzałych gruszek
  • 1/2 kg cukru (można użyć troszkę mniej).
  • 125 ml wody

Przygotowanie:

  1. Aronię opłukać na sicie, osuszyć, przełożyć do miski i zalać wrzątkiem. Odstawić na 2 godziny.
  2. W tym czasie jabłka i gruszki umyć, cienko obrać i wydrążyć gniazda nasienne. Pokroić w grubą kostkę.
  3. Z cukru i wody ugotować syrop. Dodać pokrojone jabłka i gruszki i smażyć powoli w syropie około 1.5 godziny do 2 godzin. Jak każdą konfiturę, należy często mieszać.
  4. Przestudzoną aronię odsączyć ponownie na sicie i dodać do smażonych owoców. Przesmażyć przez chwilę (maksymalnie 5 minut) i odstawić na co najmniej 12 godzin.
  5. Następnego dnia konfiturę podgrzać i posmażyć jeszcze przez kilkanaście minut.
  6. Rozmiękczone owoce można zmiksować, powstanie wówczas mus lub pozostawić kawałki owoców, jak w klasycznej konfiturze.
  7. Nałożyć do 3/4 wysokości wypasteryzowanych, gorących słoików i do wystygnięcia postawić do góry dnem. Dodatkowe pasteryzowanie jest potrzebne wówczas, gdy konfitury nie można przechowywać w chłodnym miejscu.

Do jakich potraw pasuje konfitura z aronii, jabłek i gruszek?

Schłodzona konfitura znakomicie smakuje z serami pleśniowymi. Jako dodatek do pieczonych mięs (znakomita z indykiem). Jest również świetną alternatywą dla żurawiny.

Do konfitury wraz z jabłkami i gruszkami można dodać 3-5 goździków. Przy ewentualnym miksowaniu należy je wyjąć. Taką konfiturą można przekładać świąteczny piernik.

Dżem z aronii

Pyszny i zdrowy dżem z aronii jest bardzo prosty do zrobienia.

Składniki:

  • 1 kg owoców aronii
  • 750 gramów cukru

Przygotowanie:

  1. Owoce umyć i podsuszyć na sicie.
  2. Połowę aronii przełożyć do garnka, zgnieść je widelcem (wypuszczą sok), dodać cukier i podgrzewać.
  3. Pojawiające się szumowiny zdejmować szumówką lub łyżką.
  4. Kiedy owoce z cukrem zaczną wrzeć, dodać pozostałą żurawinę.
  5. Całość powoli gotować (nie więcej niż godzinę), często mieszając lub poruszając garnkiem.
  6. Dżem jest gotowy, kiedy owoce stają się szkliste.
  7. Gorący dżem należy przełożyć do wypasteryzowanych, gorących słoików w wysokości 3/4 słoika i postawić do góry dnem do wystygnięcie. Można dodatkowo zapasteryzować, jeżeli brakuje odpowiednio chłodnego miejsca do przechowywania.

Do jakich potraw pasuje dżem z aronii?

Świetnie nadaje się do przekładanych ciastek. Ciekawie smakuje ciasto czekoladowe przekładane cienką warstwą dżemu z aronii. Na polewie z białej czekolady lub masy cukrowej malutkie kropki dżemu z aronii lekko rozmazane drewnianym patyczkiem przed zastygnięciem mogą dać efekt fioletowych gwiazdek lub pasków.

Dodana łyżka lub dwie dżemu z aronii do części ciasta babki piaskowej przed upieczeniem nada ciekawy kolor plam po upieczeniu.

Dodatek smakowy do dżemu z żurawiny

Do owoców żurawiny można dodać maliny w takiej proporcji, żeby owoców był kilogram (np. 750 gramów żurawiny + 250 gramów żurawiny). Przygotowanie jak w przepisie, z tym, że maliny dodaje się w punkcie 4. Dżem aroniowo - malinowy jest nieco słodszy, gdyż maliny zawierają więcej cukru.

Przecier z aronii na zimowe przesilenie

Składniki:

  • 1 kg owoców aronii
  • 1 kg cukru

Przygotowanie:

  1. Umyte i podsuszone na sicie owoce aronii należy utrzeć wraz z cukrem (najwygodniej w malakserze lub końcówką do ucierania w robocie kuchennym).
  2. Przełożyć do garnka.
  3. Można dodać szczyptę cynamonu i szczyptę soli (nie więcej niż po 1/4 łyżeczki)
  4. Przecier należy stopniowo podgrzewać, ciągle mieszając drewnianą łyżką i zagotować nie dłużej niż 1 minutę.
  5. Przełożyć do wyparzonych, gorących słoików do wysokości 3/4 słoika i postawić do góry dnem.

Do jakich potraw pasuje przecier z aronii?

Przecier z aronii jest idealny jako zdrowy dodatek do zimowych herbatek. Można też położyć łyżkę przecieru na gorącym budyniu lub ciepłej leguminie.

Uwaga: do przetworów z aronii nie potrzeba dodawania cukru żelującego, gdyż zawierają tyle pektyny, że po ostygnięciu przebierają postać galaretki.

Wróć

Ziemniaki z grilla
Sałatka z ziemniaków
Zapiekanka z ziemniakami
Ziemniaki - właściwości odżywcze, kalorie, odmiany
Ziemniaki z grilla
Sałatka z ziemniaków
Zapiekanka z ziemniakami
Ziemniaki - właściwości odżywcze, kalorie, odmiany