Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jak jeść owoc papaja?

Jak jeść owoc papaja i ile ma kcal?

Egzotyczne owoce budzą ciekawość i cieszą podniebienie wielu Polaków. Jednym z najbardziej lubianych, tropikalnych owoców jest papaja, inaczej melonowiec właściwy. Aby cieszyć się jej smakiem i korzystnym wpływem na zdrowie, trzeba ją spożywać we właściwy sposób. Jak jeść papaję na surowo i co można z niej przygotować?

Papaja - jak jeść?

Przygotowanie papai do jedzenia nie jest trudne. Najlepiej spożywać ją na surowo, aby przyswoić jak najwięcej substancji odżywczych zawartych w miąższu.

  1. Owoc należy dokładnie umyć pod bieżącą wodą.
  2. Umytą papaję trzeba obrać ze skórki. Uważajmy, aby nie odkroić zbyt wiele miąższu. Świetnie sprawdzi się mały nóż lub obieraczka
  3. Obraną papaję kroimy wzdłuż na dwie równe części.
  4. Wyjąć pestki – są jadalne i można je później wykorzystać, dlatego nie warto ich wyrzucać.
  5. Kroimy na kawałki dowolnej wielkości. Można skropić kawałki sokiem z cytryny lub doprawić lekko solą.

Jak smakuje papaja, czyli melonowiec właściwy?

Można ją opisać jako połączenie melona i mango. Niektóre papaje mają specyficzny, korzenny posmak. Inne są w całości słodkie i przywodzą na myśl egzotyczne koktajle. Warto spróbować papai, by osobiście przekonać się o jej walorach smakowych.
Zobacz też: JAK JEŚĆ LICZI?

Pestki papai – czy warto jeść?

Pestki z wnętrza papai są gorzkie, lecz bardzo zdrowe. Nasiona zawierają duże ilości enzymów trawiennych, dzięki czemu wspomagają pracę układu pokarmowego i samo trawienie. Wykazują też działanie przeciwzapalne i antybakteryjne. Czasami są wykorzystywane jako lek przeciwpasożytniczy, wsparcie w niewydolności nerek lub środek oczyszczający wątrobę. Nie należy jednak przekraczać dawki 7 nasion dziennie.
Jak przygotować pestki papai do spożycia? Należy wysuszyć na słońcu i zmielić w młynku, tak jak pieprz. Sproszkowane nasiona można mieszać z wodą lub miodem, posypywać nimi sałatki lub dodawać do jogurtu. Inną opcją jest zmiksowanie świeżych pestek z owocami, aby otrzymać koktajl.

Papaja – kalorie, właściwości lecznicze i wartości odżywcze

Papaja jest dosyć treściwym owocem, lecz nie jest bardzo kaloryczna. Średniej wielkości owoc, ważący 320 gramów, dostarcza ok. 140 kilokalorii. Indeks glikemiczny tego owocu wynosi 55. Niewielkie porcje, połączone z produktami białkowymi, są bezpieczne dla cukrzyków.
Papaja zawiera witaminę C, A, B5, B6, B9 i E, które wspierają układ immunologiczny. Zawiera także potas i magnez, błonnik i karotenoidy. Obecność karotenoidów w papai sprawia, że korzystnie wpływa na naszą cerę. Z nasion można przygotować okłady przeciwtrądzikowe, a z miąższu złuszczającą maseczkę na twarz. Likopen i inne przeciwutleniacze spowalniają starzenie skóry i zmniejszają ryzyko wystąpienia nowotworów.
W owocu występuje także enzym papaina. Wspiera rozkład białka – pomaga strawić gluten i kazeinę. Białka te są częstą przyczyną wzdęć, z którymi papaja może pomóc się rozprawić. Owoc ten wspomaga utratę wagi i łagodzi dolegliwości żołądkowe.
Dobre dla zdrowia są także liście papai. Wyciąg z liści papai wzmaga pracę układu trawiennego. Pomagają także zwalczać pasożyty przewodu pokarmowego.

Czy jedzenie papai podczas ciąży jest bezpieczne?

Kobiety w ciąży mogą jeść miąższ dojrzałych papai bez obaw, że zaszkodzi rozwijającemu się dziecku. Nie powinny jednak spożywać pestek – mogą powodować uszkodzenia płodu. Należy także uważać na niedojrzałe owoce. W twardawym miąższu niedojrzałych papai znajdują się enzymy i lateks, które szkodzą płodowi i mogą wywołać poronienie. W okresie ciąży należy więc wybierać miękkie owoce lub całkowicie zrezygnować z papai do momentu porodu.

CZY MOŻNA JEŚĆ KIWI W CIĄŻY? 

Uczulenie na papaję i alergie krzyżowe

Niewielkie ilości lateksu (soku mlecznego) występujące w papai powodują u niektórych reakcje alergiczne. Osoby uczulone na syntetyczny lateks, z którego wytwarzane są m.in. jednorazowe rękawiczki, będą także miały alergię na papaję. Inne owoce, które zawierają podobne substancje alergizujące, to banany i awokado. Uczulenie na któryś z nich oznacza, że powinno się unikać również papai.

Przepisy z papai

Pokrojony miąższ papai można dodawać do sałatek, koktajli i soków. Dobrze komponuje się z innymi owocami oraz z mlecznymi deserami. Inny sposób wykorzystania papai to dodanie kawałków owocu do wytrawnych dań. Zawarty w niej enzym, papaina, wpłynie na konsystencję mięsa – uczyni je bardziej kruchym i smakowitym. Papaja może być też dodatkiem do potraw z owocami morza lub kurczakiem. Pasuje do curry i pikantnych dań obiadowych.
W lecie dobrym pomysłem jest przygotowanie lodów papajowych. Soczysty owoc będzie doskonałą bazą dla sorbetu. Wystarczy zmiksować kilogram dojrzałej papai ze 130 g drobnego cukru, sokiem z dwóch cytryn, szczyptą soli i odrobiną wody (można ją pominąć, jeśli sorbet i tak jest rzadki). Mieszankę przekładamy do dowolnego pojemnika i mrozimy przez kilka godzin, od czasu do czasu mieszając, aby uniknąć nierównego zmrożenia.
Jedzenie grejpfruta na noc
Właściwości jabłka
Awokado
Banan jak przyrządzić?
Jedzenie grejpfruta na noc
Właściwości jabłka
Awokado
Banan jak przyrządzić?