Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Pchły w domu? Domowe sposoby na odstraszenie pcheł

Jeśli posiadasz kota lub psa, albo inne zwierzęta domowe, to tylko kwestia czasu kiedy pojawią się pchły w domu. Wiele osób myśli, że jedno założenie specjalnej obroży psu lub kotu, spowoduje, że na zawsze pozbędziemy się tych owadów. Jednak to tak nie działa i po jakimś czasie na Twojej skórze mogą pojawić się małe czerwone kropeczki, które swędzą. Może to oznaczać, że właśnie po Twoim ciele wędruje jedna z nich. O tym co odstrasza pchły, będzie można przeczytać poniżej.

Najczęściej na początku sięgamy po domowe preparaty, jednak po pewnym czasie dostrzegamy, że nie zawsze są one tak skuteczne jakbyśmy tego oczekiwali. Jeśli to co do tej pory przeczytałeś, może choć w małym stopniu przypominać sytuacje, która ma miejsce w Twoim domu, sprawdź jakie rozwiązania przygotowaliśmy.

Jak wygląda pchła?

Pchła jest jednym z gatunków owadów, które posiadają skrzydła, choć wtórnie są bezskrzydłe. Zazwyczaj średnie rozmiary pchły wahają się od 2 do 3mm, co powoduje, że jest bardzo niewielkim owadem. Charakteryzuje się krwisto-czerwoną barwą ciała. Wyposażona jest w kłująco-ssący aparat gębowy, służący do wbijania i pobierania krwi, z ciał swoich żywicieli. Jej głównym celem, są zazwyczaj ludzie, koty, myszy, psy, szczury oraz inne zwierzęta oraz ptaki.

Ciekawostką jest fakt, że ten niewielki owad jest w stanie wypić krew, której ilość jest równoznaczna, aż z 20-krotnością własnej masy ciała, a to wszystko w zaledwie dobę. Najczęstszym spotykanym rodzajem tego owada, jest pchła ludzka, psia lub kocia. Warto jednak pamiętać przy tym, że jest to jedynie znikoma ilość gatunków, które zdominowały niemal wszystkie kontynenty. Do tej pory odkryto ponad 2000 różnych rodzajów tego owada. Należą do gatunku kosmopolitycznego, z bardzo dużym zasięgiem geograficznym, ponieważ podróżując na ciele człowieka, dotarły do miejsc, do których samodzielnie nigdy nie mogłyby przywędrować.

Pchły nie są łatwe do zlokalizowania. Jednak te, które żerują na ludziach są nieco inne niż te, które znajdują się np. u psów. Główną cechą charakterystyczną jest brak grzebyków chitynowych, pchły z grzebykami zazwyczaj występują tylko u zwierząt. Mimo to ich ugryzienie boli tak samo człowieka, jak i psa czy kota. Gdy nasze zwierzaki drapią się częściej niż zazwyczaj, a u domowników pojawia się nieestetyczna wysypka wokół kostek, to może wskazywać na obecność pcheł.

Ślady po ugryzieniu pchły

Ugryzienia pchły są łudząco podobne, do tych spowodowanych ukąszeniem komara, jednak z małą różnicą, ponieważ te nie powodują opuchlizny. Zaczerwienione miejsca powodują swędzenie, co może być wyjątkowo uporczywe dla osób z wrażliwą skórą. A w przypadku osób chorych na alergię, takie ukąszenie może utrzymywać się na skórze nawet przez 5 dni od momentu ugryzienia.

Obecność pcheł w domu, to niezbyt komfortowa sytuacja zarówno dla mieszkańców jak i zwierzą, ponieważ ich ukąszenia powodują swędzenie, a w dodatku szybkość z jaką się rozmnażają nie sprzyja ich szybkiemu usunięciu.

Choroby, które mogą przenosić pchły

Pchły mogą również przenosić w swoich układach różnego rodzaju choroby. Przykładem może być jedna z bakteryjnych chorób kociego pazura. Ludzie również mogą się nią zarazić, w sytuacji, gdy ich skóra zostanie zadrapana przez młodego kotka. Objawia się ona zazwyczaj gorączką, powiększeniem węzłów chłonnych, bólami głowy i zmęczeniem. Choroba leczona w nieodpowiedni sposób, może prowadzić do zapalenia mózgu i zapalenia szpiku kostnego.

Pchły także pełnią funkcję żywiciela pośredniego dla tasiemca, który może znajdować się w układzie pokarmowym psów i w rezultacie prowadzić do bardzo poważnych problemów przewodu pokarmowego. Nadzwyczaj groźne komplikacje mogą pojawiać się u dzieci, które są zarażone tym rodzajem pasożyta. Pchły i ich działania, miały już swój wielki debiut w historii, ponieważ intensywnie brały udział w przenoszeniu pałeczek dżumy, w czasie jednej z największych epidemii w dziejach świata. Czarna śmierć panująca w XIV w. na terenie Azji i Europy pozbawiła życia ok.100 milionów ludzi. A populacja samej Europy, została zmniejszona w zależności od podawanych źródeł o 30-60%.

Co może wskazywać na to, że nasz pies ma pchły?

Na szczęście zwierzęta domowe, takie jak psy i koty, bardzo wyraźnie dają oznaki, że odczuwają jakiś dyskomfort na skórze i w związku z tym mogą być nosicielami pcheł. Jeśli nasz pies często się gryzie lub drapie w okolicach karku, brzucha i tułowia, może to być oznaką, że jego ciało atakuje inwazja tych pasożytów. Jednym z domowych sposobów, aby utwierdzić się w przekonaniu, że nasz pupil posiada pchły, jest umieszczenie go w misce z wodą. Wówczas pchły będą kierowały się w stronę ogona, w celu ochrony przed zatopieniem. Jest wtedy szansa na pozbycie się ich w szybki i mało inwazyjny sposób.

W następnym kroku, warto przepatrzeć miejsca w których często przebywają zwierzaki, ich legowiska, miski i ich okolice, itp. w celu oczyszczenia z ewentualnych larw i jajeczek tego owada i pozbawienia dalszej możliwości rozmnażania. W przypadku posiadaczy kotów, należy bezwzględnie przeszukać wszystkie meble i zakamarki, w których najczęściej przebywa nasze zwierzę. Tego typu regularne i częste przeszukania są niezbędne, żeby raz na zawsze skutecznie pozbyć się pcheł z domu. Dodatkowo zwierzę można zaopatrzyć w mały gadżet, który będzie miał za zadanie odstraszyć tego rodzaju pasożyty. Dzięki temu zwierzak skutecznie pozbędzie się nie tylko pcheł, ale również kleszczy, a my dodatkowo pożegnamy się z tego typu "nieproszonymi gośćmi" z naszego domu.

Skuteczne zwalczanie pcheł w domu

W czasie ostrej walki z pozbywaniem się tego typu pasożytów, nie warto zapominać o częstym odkurzaniu i sprzątaniu różnego rodzajów kątów, zakamarków i tym podobnych miejsc, ponieważ to właśnie w nich mogą znajdować się larwy i jaja pcheł. Powinniśmy być także przygotowani, że w trakcie odkurzania dywanów i chodników, wibracje spowodowane działaniem odkurzacza, mogą powodować uciekanie pcheł, dlatego warto wykonywać tą czynność szybkimi ruchami, a w dodatku nie zapominając o odkurzeniu całej podłogi, a nie tylko dywanu, który się na niej znajduje.

Pomocne będzie również częste mycie podłóg i mebli, oraz dbanie o to by w naszym domu zawsze panowała nienaganna czystość. Dodatkowo w przypadku posiadania zwierząt domowych należy jak najczęściej je czesać i od razu zbierać nadmiar sierści, aby unikać chodzenia po niej. Brak zachowania takich nawyków, może spowodować przenoszenie się pasożytów na nasze ciało.

Skuteczne sposoby na pozbycie się pcheł

Pozbycie się tych owadów z domu i jego otoczenia nie należy do łatwych czynności. Skuteczne uwolnienie się od pcheł za pomocą domowych sposobów, może być bardzo długie i dawać powolne rezultaty. Dlatego najlepszym rozwiązaniem może okazać się zastosowanie specjalistycznego preparatu na pchły. Najczęściej środki owadobójcze występują w wersji skoncentrowanej, dlatego przed ich użyciem należy je rozcieńczyć z wodą i następnie, za pomocą specjalnego rozpylacza, rozprowadzić po wybranych partiach, w zależności od przeznaczenia lub po ciele zwierzęcia, albo np. po podłodze.

W drugim przypadku należy pamiętać również o wszelkiego typu szczelinach, rogach, kątach i innych ciasnych miejscach, gdzie potencjalnie mogą znajdować się jaja pcheł. Jaja pcheł posiadają w swojej budowie specjalną osłonkę, która może częściowo ich chronić na działania insektycydów. Dlatego taki zabieg warto powtórzyć po upływie ok. 2 tygodni, nawet w przypadku, gdy pozornie nie widać żadnych objawów związanych z obecnością tego owada.

Ultradźwięki

Ultradźwięki mogą być skuteczną metodą prewencyjną, która będzie chroniła i odstraszała pchły od naszych zwierząt domowych.

Z jakich środków skorzystać, gdy rozczarują nas domowe sposoby?

Posiadanie zwierząt domowych nie sprowadza się jedynie do samych pozytywnych chwil. Każdy psiak, który kocha zabawę na dworze, może wraz z powrotem do domu, przyprowadzić nam niechcianych lokatorów. Mowa tu o różnego rodzaju owadach, ale pchły mogą być jednymi z najgorszych, bo ich proces rozmnażania się, zachodzi niezwykle szybko.

Minusem jest fakt, że pchły mogą się rozmnażać nawet w przypadku, gdy w naszym domu nie mieszka na stałe żadne zwierzę. Wystarczy, że ktoś odwiedzi nas ze zwierzakiem, albo my lub inny człowiek, przyniesie pchły na swoim ciele lub na ubraniach. Najprostszym zabiegiem, służącym pozbyciu się tych owadów, jest zakup w sklepie gotowego preparatu, natomiast można go zrobić również samodzielnie.

Co może odstraszać pchły w domu?

Wiele osób zagląda na różnego rodzaju fora internetowe w celu poszukiwania skutecznej metody walki z tymi insektami. Pchły są bardzo trudne do wytropienia. Warto pamiętać, że chowają się one, nie tylko w sierści zwierząt, ale także w innych zakamarkach. Wręcz kochają przebywać w wilgotnych pomieszczeniach, które sprzyjają ich rozmnażaniu, ale również w materacach łóżkowych, szparach podłogowych, oraz innych zakamarkach.

Pierwszym krokiem jaki powinniśmy podjąć to odpchlenie naszych zwierząt domowych. W tym celu warto zainwestować w specjalne szampony, które dostępne są niemal w każdej lecznicy weterynaryjnej. Dodatkowo po kąpieli można zastosować krople, które będą chronić nasze zwierzęta, przed tego typu owadami.

Domowe sposoby na pozbycie się pcheł

Zawsze istnieje możliwość pozbycia się pcheł domowymi sposobami, ale najważniejsza w ich stosowaniu jest regularność, ponieważ pchły mogą wykluwać się z jajeczek nawet po 3 miesiącach od pierwszej dezynfekcji. Jednym z zapachów, które odstraszają te owady, jest olejek herbaciany, pchły nie znoszą jego zapachu, dlatego jeśli poczują go w pobliżu, zaczynają się ewakuować. Można go dostać w różnych drogeriach oraz sklepach zielarskich. Wystarczy kilka kropel rozcieńczonych wodą, którymi należy spryskać wszystkie rzeczy w domu, łącznie z pościelą i poduszkami. Dla człowieka będzie to przyjemny zapach, który może nawet pełnić funkcję naturalnego odświeżacza, a przy okazji skutecznie zwalczy insekty.

Kolejną ciekawostką na temat pcheł, która może pomóc w ich pozbyciu się - to światło. Jest to doskonały pomysł na skupienie ich w jednym miejscu, ponieważ gdy widzą światło, to lgną do niego. Jednym z patentów jest umieszczenie pod lampą miski z wodą, zastawiając tym samym na nie pułapkę. Ale warto pamiętać, że nie pozbędziemy się tym działaniem wszystkich pcheł z naszego domu. Najważniejsze to, aby stale kontrolować sierść naszego pupila, dzięki temu będziemy mogli wykryć pchły już we wczesnym stadium.

Wróć

Jak odkleić naklejkę z szyby?
Jak usunąć plamy z jagód?
Jak usunąć plamy z czekolady?
Jak wywabić plamy z czerwonego wina?
Jak odkleić naklejkę z szyby?
Jak usunąć plamy z jagód?
Jak usunąć plamy z czekolady?
Jak wywabić plamy z czerwonego wina?