Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jak wyczyścić żelazko?

Żelazko jest sprzętem, który znajduje się w większości domów. Niestety sprzęt ten często ulega ciężkim do usunięcia zabrudzeniom. Zabrudzone bądź przypalone żelazko nie tylko wygląda nieestetycznie, ale może również brudzić i niszczyć nasze ubrania. Jest wiele sposobów na wyczyszczenie żelazka. Na rynku są dostępne produkty specjalnie do tego przeznaczone, ale istnieje też wiele domowych sposobów, aby poradzić sobie z zabrudzeniami i kamieniem. Poniżej znajdą Państwo kilka z nich.

Jak wyczyścić żelazko z kamienia?

 1. Do szklanki ciepłej wody dodać 5 łyżek kwasku cytrynowego, wymieszać i wlać do zbiornika na wodę. Podłączyć żelazko do prądu i nastawić maksymalną temperaturę prasowania. Po nagrzaniu sprzęt należy odłączyć z prądu, odczekać kwadrans, po czym ustawić tryb na parowanie. Przeprasować żelazkiem stare ściereczki. Gdy para jest bardzo brudna należy odłączyć żelazko, poczekać aż wystygnie i czynności powtórzyć. Na koniec wlać do zbiornika wodę destylowaną, rozgrzać do maksymalnej temperatury i przepłukać dyszę. Można zamiast kwasku cytrynowego użyć octu.
 2. Kamień w otworach w stopie żelazka usunąć można namaczając ściereczkę w occie i za pomocą wykałaczki powpychać w otwory.
 3. Aby zapobiec powstawaniu kamienia w przyszłości do prasowania należy używać wodę destylowaną bądź przegotowaną (ostudzoną). Wody z kranu można używać w żelazkach z systemem antywapiennym (Anti-Calc).

Czym wyczyścić przypalone żelazko?

 1. Rozgrzać żelazko do maksymalnej temperatury. Na deskę do prasowania położyć gazetę i posypać bardzo grubo solą. Żelazkiem prasować we we wszystkie strony do momentu aż będzie czyste. Wypłukać pod bieżącą, gorącą wodą (bardzo dokładnie) i wysuszyć. Przy tej metodzie należy wyłączyć funkcję pary. Solą nie wolno czyścić żelazek z powłoką teflonową.
 2. Sporą ilością octu nasączyć ściereczkę lub gąbeczkę i energicznie pocierać przypalone miejsca. Można użyć soku z cytryny.
 3. Najpopularniejszym sposobem jest wyczyszczenia stopy żelazka świecą. Świecę (koniecznie białą) zawinąć w płócienną ściereczkę i pocierać rozgrzane żelazko. Tłustego śladu po świecy można pozbyć się prasując zwykły, biały ręcznik kuchenny.

Czym wyczyścić brudne żelazko?

Najłatwiej schodzi świeży brud dlatego nie należy odkładać czyszczenia na "później".

 1. Najpierw można spróbować przemyć stopę żelazka wilgotną ściereczką (może być frotte).
 2. Brud zmyć płynem do naczyń. Na sucho przetrzeć najlepiej starą gazetą (ściereczka może zostawić nitki, które spowodują przypalenie).
 3. Do cięższych zabrudzeń można użyć alkoholu.
 4. Do delikatnego czyszczenia nadaje się sok z cytryny.

Jak NIE czyścić żelazka?

 1. Nie należy czyścić żelazka mocno nagrzanego.
 2. Żelazko należy czyścić bardzo delikatnie, ponieważ stopa żelazka jest bardzo podatna na wszelkie uszkodzenia i zarysowania.
 3. Przypalonych resztek tkaniny nie wolno zeskrobywać!
 4. Do przypalonego żelazka nie wolno stosować środków do czyszczenia metalu.
 5. Pasta do zębów (często używana do żelazek starego typu) może zostawiać ślady na prasowanej odzieży.

Wróć

Jak usunąć tłuste plamy ze ściany?
Kiedy i jak siać trawę?
Domowe sposoby na czyszczenie chromu
Czym czyścić zamsz?
Jak usunąć tłuste plamy ze ściany?
Kiedy i jak siać trawę?
Domowe sposoby na czyszczenie chromu
Czym czyścić zamsz?
Gazetka NETTO