Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jak wyczyścić fugi domowymi sposobami?

Czyszczenie fug gotowymi środkami często bywa nieskuteczne i wywołuje wiele niezadowolenia. Jeśli chcesz poznać najlepszy środek do czyszczenia fug, zapoznaj się z treścią naszego opracowania. Wyjaśniamy w nim między innymi to, czym czyścić fugi, jak czyścić fugi z grzyba oraz jak wykonywać te czynności prawidłowo.

Czyszczenie fug domowymi sposobami - które wybrać?

Jeśli chodzi o czyszczenie fug, domowe sposoby bywają bardzo pomocne. Dzięki nim możesz umyć fugi korzystając wyłącznie z produktów, które zawsze masz w domu. Warto pamiętać jednak o tym, że w zależności od pomieszczenia, inny domowy sposób na mycie fug będzie najskuteczniejszy. Dlatego też dobrym pomysłem jest posegregowanie danych środków pod względem ich przeznaczenia.

Czym czyścić fugi w łazience?

Odpowiedź na pytanie o to, czym umyć fugi w łazience jest bardzo prosta. Świetnie w tej roli sprawdzi się domowa pasta przygotowana poprzez połączenie płynu do WC z chlorem i wody w proporcji 1:1. Inny sposób na czyszczenie fug w łazience to przygotowanie roztworu amoniaku z sodą. W tym celu połącz ze sobą ⅔ szklanki amoniaku i 2 łyżeczki sody. Następnie używając atomizera rozprowadź mieszankę na fugi, a po godzinie wyszoruj szczoteczką do zębów i spłucz wodą.

Sposób ten świetnie nadaje się na czyszczenie fug pod prysznicem. Jeśli jednak nie chcesz stosować żadnych środków, ponieważ np. masz alergię, dobry sposób na czyszczenie fug łazienkowych to urządzenie parowe do czyszczenia fug. Dzięki niemu pozbędziesz się brudu, bakterii, grzybów i pleśni. Co więcej, wykorzystując karcher do mycia fug wyczyścisz miejsca, do których nie sięgniesz szczoteczką lub szmatką.

Domowe sposoby na tłuste fugi

Jeśli zastanawiasz się nad tym, który preparat do czyszczenia fug w kuchni wybrać, powinieneś przeczytać tę część artykułu. Tanim i skutecznym rozwiązaniem będzie wyczyszczenie fug za pomocą oleju lub oliwki do smarowania ciała. Tłuste plamy znikną szybko, jednak będziesz musiał umyć powierzchnię wodą. Inny skuteczny sposób to czyszczenie fug proszkiem do pieczenia.

Aby przygotować pastę z tym produktem musisz połączyć jedno opakowanie proszku z niewielką ilością wody. Kolejnym krokiem jest nałożenie masy na fugi oraz wyszorowanie jej po 30 minutach za pomocą szczoteczki. Następnie wystarczy przetrzeć fugi wodą i wytrzeć szmatką. Domowy płyn do mycia fug w kuchni możesz zrobić, łącząc także sól emską z płynem do naczyń w proporcji 1:1 lub mieszając 2 łyżki kwasku cytrynowego i 2 szklanki ciepłej wody.

Co jest najlepsze do czyszczenia fug na podłodze?

Do mycia fug na podłodze sprawdzi się wiele środków, jak np. pasta z sody oczyszczonej. Czyszczenie fug sodą i octem jest tak naprawdę jednym z najpopularniejszych środków na zabrudzenia na tej powierzchni. Co więcej, mycie fug soda jest łatwe i proste. Wystarczy, że połączysz ze sobą jedno opakowanie sody z 100 ml wody oraz odrobiną octu. Następnie taką mieszankę nałóż na fugi, a po 30 minutach wyszoruj szczoteczką. Ostatnim krokiem jest przemycie fug mokrą ściereczką.

Inną ciekawą opcją jest czyszczenie fug octem, który nie tylko usunie plamy, ale także nada płytkom blasku. Mycie fug octem wiąże się jednak z charakterystycznym zapachem tego środka, o czym należy pamiętać przed zastosowaniem go. Ten sposób możesz zastąpić również wykorzystując roztwór z wody, sody i szarego mydła.

Jak czyścić fugi po remoncie domowymi metodami?

Jeżeli zastanawiasz się nad tym, czym umyć fugi po remoncie, postaw na domowe sposoby. W tym wypadku wystarczająca do czyszczenia fug będzie czysta woda. Ważne jest to, by często opłukiwać gąbkę lub ścierkę, wykorzystywaną do mycia fug. Jeśli chodzi natomiast o to, czym wyczyścić płytki z fugi epoksydowej, dobrym pomysłem będzie roztwór wody z małą ilością alkoholu etylowego. Z kolei czyszcząc po remoncie fugi cementowe należy pamiętać o tym, by przez kilka dni nie korzystać z gotowych preparatów.

Jak czyścić fugi domowymi sposobami?

Jeśli chodzi o mycie fug, domowe sposoby oferują znacznie więcej niż może Ci się wydawać. Oprócz podanych wyżej środków, warto pamiętać również o kilku innych, uniwersalnych metodach na fugi. Są to:

  • Pasta do zębów: skuteczna w przypadku mniej uporczywych plam,
  • Sok z cytryny: usuwa kamień i suche zabrudzenia. Świetnie sprawdza się do fug jasnych,
  • Pianka do golenia: wystarczy nałożyć piankę i wytrzeć ją po 15 minutach,
  • Gumka ołówkowa: z jej pomocą wytrzesz z fug drobne zabrudzenia,
  • Proszek do prania: wystarczy rozpuścić proszek w odrobinie wody i nałożyć go na 3 godziny na fugi. Po tym czasie zetrzeć,
  • Pasta z kredy: utworzyć ją łącząc rozdrobnioną kredę z wodą,
  • Olejek z drzewka herbacianego: połącz wodę, mydło i olejek z drzewka herbacianego.

Jaki jest najlepszy wybielacz do fug?

Jeśli chodzi o białe fugi, czyszczenie ich musi być odpowiedzialne. Wynika to z faktu, że nie każdy domowy środek będzie w tym wypadku skuteczny. Jak czyścić białe fugi? Najlepiej przygotować roztwór z sodą oczyszczoną. Połącz pół szklanki sody, ¼ szklanki wody utlenionej oraz łyżkę płynu do mycia naczyń. Domowy wybielacz jest już gotowy!

Inną opcją w tym wypadku jest również czyszczenie fug parą lub przygotowanie roztworu z soku z ½ cytryny i ¼ szklanki gorącej wody. Sok z cytryny możesz połączyć także z gruboziarnistą solą, by uzyskać gęstą masę. Efekt takiego połączenia wystarczy wetrzeć w fugi za pomocą szczoteczki lub szmatki. Następnie po 15 minutach spłucz pozostałości masy za pomocą ciepłej wody i gotowe.

Czyszczenie fug może być proste i szybkie, jeśli wykorzystasz domowe sposoby. Pamiętaj o tym, by dobrze dobrać daną metodę do rezultatu, który chcesz osiągnąć. Skorzystaj z naszych porad i ciesz się czystymi, lśniącymi fugami na długo.

 

Wróć

Jak odkręcić zardzewiałą śrubę?
Jak odgrzybić klimatyzację?
Jak usunąć plamy z czekolady?
Jak wywabić plamy z długopisu?
Jak odkręcić zardzewiałą śrubę?
Jak odgrzybić klimatyzację?
Jak usunąć plamy z czekolady?
Jak wywabić plamy z długopisu?
Gazetka NETTO