Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jak uszczelnić okna na zimę?

Pierwsze jesienne chłody to znak, iż przyszedł najwyższy czas na przygotowanie własnego domu na zbliżającą się nieuchronnie zimę. Jednym spośród obowiązkowych zadań, będzie a tym przypadku sprawdzenie, czy nie trzeba uszczelnić naszych okien. Zanim dojdzie do drastycznego spadku temperatury, zaczną się opady śniegu i będzie wiał mroźny wiatr, warto przeprowadzić ich bardzo dokładny przegląd. To właśnie za sprawą okien ucieka stosunkowo najwięcej ciepła z naszych domów, dlatego też w razie jakichkolwiek ubytków czy też szczelin, konieczne stanie się ich uszczelnienie. Jak uszczelnić okna? Kiedy powinniśmy to zrobić? O tym poniżej.

Dlaczego powinniśmy uszczelnić okna?

Okna, tak jak pozostałe elementy należące do wyposażenia naszego domu, podlegają nieprzerwanej i intensywnej eksploatacji, w wyniku której pojawiają się w ich przypadku nieszczelności. Eksperci uważają, iż z uwagi na takie usterki, z domowe może uciekać prawie 30 procent ciepła. Oczywiście, w większości wypadków, naprawienie rozszczelniony u okien, nie musi być związana z wymianą całości stolarki okiennej - jest to konieczne przede wszystkim w przypadku starych okien. Te nowe wystarczy ponownie uszczelnić. Kiedy tylko zauważymy, iż mumio zamknięcia okien odczuwalny jest powiew zimniejszego powietrza albo też samo ich domknięcie sprawia spory problem, musimy jak najszybciej skontaktować się z odpowiednim fachowcem.

Jesień to bardzo dobry czas na wykonywanie prac remontowych, z uwagi na panujące jeszcze dosyć wysokie temperatury. Proces uszczelniania okien warto będzie zdecydowanie przeprowadzić w słoneczny, ciepły dzień, żeby móc zdążyć przed naprawdę dużymi mrozami. 

Po czym możemy poznać, iż okna są nieszczelne?

Nieszczelności okien, możemy stwierdzić przede wszystkim po odczuwaniu dopływu powietrza do pomieszczeń nawet wówczas, kiedy są one zamknięte. Zaobserwujemy także ruszające się rolety albo firanki, zaś podczas zbliżania ręki do okiennych ram, poczujemy chłodniejszy powiew.

W przypadku bardzo zaawansowanych uszkodzeń okien, możliwy staje się nawet niewielki przeciąg między pomieszczeniami. W czasie przeprowadzania oględzin okien, warto jest zwrócić szczególną uwagę również na ościeżnicę (czy nie została wypaczona), wszelakie uszkodzenia okuć i ram, zniszczenia uszczelek, pęknięcia, jak i stan tynku między ościeżnicą a skrzydłem okna.

Szczelność okien możemy sprawdzić poprzez wykonanie łatwego testu z użyciem kartki papieru. Trzeba umieścić ją pomiędzy ośnieżnicą a skrzydłem, zaś następnie zamknąć dokładnie okno. Jeżeli możliwie jest wyciągnięcie papieru to znak, iż okno wymagać będzie naprawy. Niemniej jednak, jeżeli nie jest możliwie zlokalizowanie miejsca uciekania ciepła, warto wówczas zdecydować się na przeprowadzenie badania z użyciem kamery termowizyjnej.

Czym i w jaki sposób uszczelnić okna?

Od odpowiednio szczelnych okien, zależeć będzie termiczna izolacja w naszym domu, a wszystkim przecież zależy na tym, aby była ona najlepsza. Przez nieszczelności w oknach, może uciekać nawet do 30 procent ciepła zgromadzonego w domu. Oznacza to, iż nie tylko będzie nam zimno, ale wzrosną również rachunki za ogrzewanie, aby możliwie było wyrównanie tychże strat. Podczas uszczelniania okien, warto jest skorzystać z pomocy fachowca, gdzie i w jaki sposób najlepiej użyć konkretnego surowca. Ekipa zajmująca się remontami na pewno świetnie poradzi sobie z takim żądaniem, a my zyskamy pewność, iż praca wykonywana jest solidnie i prawidłowo. W wypadku okien ma to bardzo duże znaczenie.

Celem uszczelniania okien wykorzystywane są różnego typu materiały, które dobiera się z uwagi na typ zaistniałej usterki. Najbardziej popularne produkty to zdecydowanie uszczelki, silikon, czy też pianka poliuretanowa. Wybranych produktów należy używać w zależności od tego, w której lokalizacji pojawiło się rozszczelnienie.

  • silikon - stosuje się go celem uszczelniania szczelin pomiędzy szybą a ramą. Idealnie wypełnia wszelakie szpary, jak również przestrzenie między parapetem a ramą, czy też ścianą. Nakładany jest on z użyciem specjalnego pistoletu. Sporą zaletą uszczelnienia okien z użyciem tego surowca będzie dostępność jego przezroczystej wersji, która może być zastosowana w przypadku prac przyszybowych,
  • pianka poliuretanowa - wypełnia się z jej pomocą szpary między ościeżnicą a ścianą. Preparat ten jest niezwykle plastyczny, dlatego też bardzo dobrze sprawdza się do wypełniania wszelkich pustych przestrzeni. Poza tym pianka odznacza się znakomitą izolacją termiczną i akustyczną. Można ją stosować nie tylko od wewnątrz ale także na zewnątrz. Uszczelnianie okien pianką wymagać będzie pokrycia jej farbą albo tynkiem, celem dłuższego zachowania jej właściwości,
  • uszczelki - można stosować je w przypadku okien plastikowych i drewnianych. Umieszcza się je na połączeniu ośnieżnicy i ramy na gładkiej i suchej powierzchni. Jeżeli w grę wchodzi wymiana uszczelek w oknach, za każdym razem trzeba najpierw usunąć poprzednią warstwę, zaś później zetrzeć pozostałości za pomocą papieru ściernego i dopiero wówczas można zastosować zupełnie nową uszczelkę. Najlepsze będą w tym przypadku silikonowe albo też gumowo-silikonowe uszczelki, które należy zdejmować z okien po zimie.

Jak wygląda proces uszczelniania okien?

Uszczelnianie okien może się różnić z uwagi na zastosowany surowiec.

Uszczelnianie okien z użyciem pianki - jeżeli do prac uszczelniających używamy pianki poliuretanowej, to powinniśmy zacząć od dokładnego wyczyszczenia, odpalenia, jak i wytarcia okna do sucha. Celem nakładania pianki należy używać specjalistycznego pistoletu albo też plastikowej rurki. Preparat powinien być aplikowany do wnętrza szczeliny.

Trzeba mieć na uwadze, iż tenże rodzaj surowca posiada właściwości rozprężające i na pewno zwiększy objętość trzykrotnie. Dlatego też pianka powinna być nakładana do połowy. Powinno się później odczekać, aż zacznie pracować i wówczas ewentualnie uzupełniać wszelkie braki. Po upływie kilku godzin preparat ulega całkowitemu utworzeniu, możemy odciąć wystające na zewnątrz elementy i nałożyć na piankę tynk.

Uszczelnianie okien z użyciem silikonu

Uszczelnianie okien z użyciem silikonu, tak samo jak w przypadku pianki, wymagać będzie skrupulatnego przygotowania okna. W zależności od stanu, w jakim jest okno, należy usunąć poprzednie uszczelniacze, dokładnie wyczyścić powierzchnię okna i odtłuścić je. Zanim przystąpimy do uszczelniania okna, warto będzie odkleić ramę okna za pomocą taśmy malarskiej.

Silikon powinien być nanoszony cienkimi warstwami przy pomocy pistoletu. Po skończonej aplikacji, celem wyrównania warstw uszczelniających, możemy przetrzeć silikon z użyciem czystej ściereczki. Kiedy preparat już wyschnie, nożykiem odcinamy jego nadmiar, odrywamy taśmę zabezpieczającą i pozostawiamy do całkowitego wyschnięcia. Zwykle taki proces trwa całą dobę i w tymże czasie, lepiej będzie nie otwierać okien.

Wymiana uszczelek w oknach

A jak wygląda przeprowadzanie wymiany uszczelek w naszych oknach? Prace należy rozpocząć od przygotowania powierzchni ościeżnicy i ram. Trzeba je dokładnie wyczyścić, zeskrobać resztki farby i pozostałości po poprzednich uszczelkach, zaś na sam koniec przetrzeć czystym spirytusem.

Kiedy powierzchnia będzie już zupełnie sucha, możliwie staje się rozpoczęcie naklejania uszczelek, najlepiej jest wybierać te samoprzylepne. Trzeba zaaplikować je na przestrzeń między ramą wewnętrzną a ośnieżnicą. Warto pamiętać przy tym wszystkim, aby sprawdzić dokładnie wymiary uszczelki, która musi zostać właściwie dopasowana do nieszczelności, a przy tym nie powinna sprawiać problemów w ewentualnym domykaniu okna.

O czym powinno się pamiętać podczas uszczelniania okien?

Uszczelnianie plastikowych czy też drewnianych okien nie stanowi zajęcia nazbyt skomplikowanego, niemniej jednak łatwo także o błędy w czasie przeprowadzania prac. To, co jest tutaj najbardziej istotne, to głównie zlokalizowanie nieszczelności okna, właściwe przygotowanie okiennych ram na poczet uszczelniania, jak i dobranie odpowiednich surowców. Trzeba zawsze pamiętać o tym, iż podczas prac mających za zadanie uszczelnić okna, ważne jest użycie właściwej ilości preparatu (przede wszystkim chodzi tutaj o silikon i piankę), aby nie zastosować go ani zbyt mało, ani zbyt dużo. Jednocześnie powinniśmy uzbroić się w cierpliwość i po zaaplikowaniu uszczelniaczy odczekać właściwy czas, aby miały one szansę wyschnąć i rozpoczęły swoje ,,działanie". Oznacza to po prostu nie otwieranie okien przez co najmniej kilka godzin, ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem i wilgocią.

Wróć

JAK CZYŚCIĆ CHROM?
Jak usunąć smar?
Jak wyczyścić żelazko?
Jak usunąć lakier do paznokci z ubrania?
JAK CZYŚCIĆ CHROM?
Jak usunąć smar?
Jak wyczyścić żelazko?
Jak usunąć lakier do paznokci z ubrania?