Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jak i czym czyścić zamsz?

Pospolity zamsz, stanowi jeden spośród rodzajów skóry pochodzenia zwierzęcego. Odznacza się brakiem licowej warstwy skóry. Inaczej mówiąc, jest to odwrotna, a do tego wyprawiona część skóry. Obrobiona w taki sposób skóra, jest miękka, jak również niezwykle przyjemna w dotyku. Charakterystyczną cechę zamszu stanowi jej sprężystość, jak i włoskowata faktura. Co bardzo ciekawe, początków pojawienia się zamszu, należy poszukiwać nawet 6000 lat p.n.e. Jest to niezwykle wymagający materiał, o który należy dbać w szczególny sposób. Jak czyścić zamsz? Czym go wyczyścić, żeby jego struktura nie uległa zniszczeniu?

Cechy charakterystyczne zamszu

Jest to na pewno jeden z bardziej wymagających materiałów. Samo pielęgnowanie zamszowych ubrań, pochłania na ogół dużo czasu. Ta niezwykle popularna tkanina, pomimo tego, iż zaliczana jest do bardzo trwałych materiałów, źle znosi wilgoć, nierzadko podlega też deformacjom. I jeszcze jedna istotna cecha - zamszu niestety nie da się odnowić.

Ogólnie rzecz ujmując, zamsz uznaje się za klasyczny materiał, zatem odzież wykonana na bazie omawianej tkaniny cieszy się sporym zainteresowaniem. Ubrania zamszowe wcale nie są tanie (no chyba, iż będzie to sztuczny zamsz), dlatego też warto przeprowadzać ich właściwą pielęgnację, aby służyły nam przez długi okres czasu. Tylko w jaki sposób czyścić zamsz? Takie pytanie, z pewnością zadaje sobie wielu z nas. Odpowiedź na nie znajduje się w kolejnych akapitach.

Jak zabrać się za czyszczenie zamszu?

Pierwszą czynnością w przypadku pielęgnacji jakiekolwiek odzieży, winno być rozpoznanie materiału, z którego ją wykonano. W wypadku zamszu będzie to raczej proste zadanie. Zalicza się go do tak zwanych szorstkich skór, zatem widoczne są na nim włoski, w przeciwieństwie do licowej skóry. Wyroby wykonane z tego rodzaju skóry odznaczają się tym, iż po przejechaniu po nich dłonią, widoczne stają się ciemne i wyraźne smugi, które spowodowane są zmianą w zakresie położenia włosia.

Do szorstkich skór, zaliczyć można zamsz, welur i nubuk. Czyszczenie ubioru wykonanego z tychże materiałów jest dosyć podobne i trzeba się kierować w takim przypadku niemalże identycznymi zasadami - uwzględniając przede wszystkim delikatność.

Jak czyścić, aby nie zniszczyć zamszu?

Ten rodzaj skóry nie lubi wilgoci, dlatego też, należy zawsze najpierw spróbować wyczyścić zamsz na sucho. Absolutnie nie wolno do tego celu używać szczotki mającej twarde włosie. Jak wyczyścić zamszowe buty? Przede wszystkim powinniśmy zaopatrzyć się w specjalnie do tego celu przeznaczone szczotki. Do ich wykonania wykorzystuje się niezwykle miękkie włosie, które potrafi w delikatny sposób wyczesywać kurz i brud spomiędzy włókien, ale też przy okazji je wygładza. Niektóre spośród tego typu szczotek wyposażone są także w specjalistyczną gumkę do ścierania, dzięki której możliwe staje się usuwanie smug i plam z zabrudzonego obuwia, czy też galanterii.

Czyszczenie butów wykonanych z zamszu jest dosyć trudne, dlatego też najlepiej w takim przypadku zaufać specjalistom i wyposażyć się w specjalistyczne środki do ich pielęgnowania. Przeznaczone do takiego typu spraye albo pianki, nie tylko są pomocne w usuwaniu głębszych zabrudzeń, ale sprawiają również, iż materiał, z którego wykonuje się obuwie zamszowe, będzie elastyczny i miękki.

To także bardzo dobra metoda na to, aby wyczyścić jasne buty zamszowe, które podczas kontaktu z wodą mogą się dodatkowo odbarwić. Preparaty te mają bowiem odświeżać barwy. Pamiętajmy, aby używać ich po tym, jak zostanie usunięty pierwszy kurz z powierzchni butów (z użyciem gumki i specjalnej szczoteczki). Ostatnim etapem czyszczenia zamszowych butów, będzie przeprowadzenie ich impregnacji. Ta czynność, ma za zadanie nie tylko uchronić obuwie przed szkodliwymi oddziaływaniem wody, ale również ułatwić ich pielęgnację na przyszłość.

Domowe sposoby na wyczyszczenie zamszowego obuwia

Pomimo tego, iż domowe sposoby czyszczenia zamszu, mogą się nam wydawać wygodniejsze, nie jest to zbyt dobry pomysł. Tego rodzaju eksperymenty mogą zakończyć się uszkodzeniem obuwia. Dlatego też zdecydowanie lepiej jest sięgnąć po profesjonalne środki, które zostały przeznaczone do tego celu.

Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem eleganckiego obuwia zamszu, ale obawiasz się nieco, iż będzie ono trudne do utrzymania w czystości, nie musisz z niego rezygnować. Skoro poznałeś już metody czyszczenia zamszowych elementów, możesz być spokojny, iż buty z tego niezmiennie modnego surowca, posłużą ci przez długie lata.

Wróć

Jak wywabić plamy z długopisu?
Jak usunąć plamy z krwi?
Jak usunąć plamy z czekolady?
Jak usunąć zapach stęchlizny?
Jak wywabić plamy z długopisu?
Jak usunąć plamy z krwi?
Jak usunąć plamy z czekolady?
Jak usunąć zapach stęchlizny?
Gazetka NETTO