Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Domowe sposoby na ukąszenia komarów

Komary to jeden z elementów wakacji w naszym kraju. W ostatnich latach ich liczba była wyjątkowo duża. Czasami zdarza się, że komary atakują nie tylko wieczorami i w lasach, ale również w centrach miast. Gdy ugryzie nas ten brzęczący owad, na skórze pojawia się opuchlizna i zaczerwienienie. Powstałe rany dość mocno swędzą. Na szczęście, istnieją sprawdzone, domowe sposoby na ukąszenia komarów. Przedstawiamy je w tym artykule.

Dlaczego komary gryzą?

Ugryzienie komara to jedna z wielu nieprzyjemnych rzeczy, która może nas spotkać w czasie ciepłych dni. Warto wiedzieć, że największą aktywność komarów obserwuje się w godzinach rannych oraz wieczorem i w nocy. Komary poszukują swoich żywicieli po temperaturze ciała, zapachu, wydychanym do powietrza dwutlenku węgla oraz po kwasie mlekowym będącym składnikiem potu. Niektórzy badacze zwracają również uwagę, że dla komarów znaczenie ma także grupa krwi żywiciela.

Komary funkcjonują w pobliżu wód stojących, ogrodach, parkach oraz w wilgotnych lasach. Coraz częściej można je także spotkać w miastach, zwłaszcza w okresie letnim. Aby w jajnikach samic komarów mogły pojawić się jaja, potrzebują one krwi określonych gatunków zwierząt stałocieplnych, w tym także ludzi. Oznacza to, że ludzi kąsają wyłącznie samice komarów.

Gdy samicy komara uda się już znaleźć swoją ofiarę, przykłada ona do skóry kłujki, które są wyposażone w haczyki. Następnie, porusza szczęką w górę i w dół, przecina skórę oraz wstrzykuje kroplę swojej śliny. Ma to na celu zapobieżenie krzepnięciu krwi wybranego żywiciela. Na konie  samica pobiera niewielką ilość krwi, która jest jej potrzebna do rozwoju jaj. Samica pozostaje na ciele żywiciela tak długo, aż uda się jej wypełnić swój żołądek pożądaną czerwoną cieczą.

Zawarta w ślinie samicy komara substancja chemiczna powoduje, że ludzka skóra ulega podrażnieniu. To z kolei powoduje, że pojawiają się przykre objawy takie jak swędzenie, pieczenie oraz obrzęk. U niektórych ludzi pokąsanych przez komary obserwuje się nawet reakcje alergiczne. Mamy jednak dobrą informację: ugryzienie komara w naszym kraju nie jest w żaden sposób groźne dla naszego zdrowia. W krajach afrykańskich niektóre gatunki komarów roznoszą niezwykle groźne choroby, takie jak wirus Zika, żółta febra czy malaria.

Czym posmarować ukąszenie komara? Tego rodzaju pytania każdego lata zadaje sobie mnóstwo Polaków. Z myślą o nich zebraliśmy szereg najskuteczniejszych domowych sposobów na nieprzyjemne dolegliwości związane z pobraniem krwi przez te bzyczące owady.

Domowe sposoby na ukąszenia komarów

Oto domowe sposoby na ukąszenia komarów. Zebraliśmy tutaj wszystkie najlepsze sposoby, które wiele lat temu z powodzeniem stosowały nasze mamy i babcie. Do ich zastosowania w zupełności wystarczą nam produkty, które zawsze mamy w domu pod ręką.

  1. Proszek do pieczenia. Należy połączyć go z małą ilością wody. W ten sposób stworzymy pastę, którą nakładamy w miejsce ugryzione przez komara. Nałożoną masę pozostawiamy w takiej formie przez 10 minut. Po upływie tego czasu zmywamy. Proszek do pieczenia jest bardzo skuteczny w likwidowaniu uczucia swędzenia.
  2. Gorąca łyżka. Nagrzewamy łyżkę pod ciepłą wodą, a potem przykładamy ją w swędzące miejsce. Dzięki temu ślina komara szybko zostanie zlikwidowana. Oprócz tego, zniknie też ból i zaczerwienienie.
  3. Pasta do zębów. Nakładamy niewielką ilość pasty do zębów na miejsce ugryzione przez komara. Złagodzimy w ten sposób swędzenie, a rana szybciej się zagoi.
  4. Węgiel z apteki w tabletkach. Kupujemy węgiel z apteki i kilka tabletek rozpuszczamy w wodzie. Przykładamy przygotowaną ciecz na bolące miejsce. Przykrywamy to gazą na około 10 minut.
  5. Wyciągamy wewnętrzną stronę skórki banana i umieszczamy na swędzącym miejscu po ugryzieniu. Ulgę odczujemy w wyjątkowo krótkim czasie. Oprócz tego, że rana będzie mniej bolała, to dodatkowo będzie przyjemnie pachnieć.
  6. Sól. Na wacik nakładamy przygotowany wcześniej roztwór z 1 łyżeczki soli oraz 250 mililitrów wody. Następnie umieszczamy wacik w miejscu ugryzienia. Omawianą czynność można powtarzać kilka razy dziennie. Rezultaty zaobserwujemy bardzo szybko.
  7. Biała kapusta. Jeden liść białej kapusty przykładamy na zaczerwienione miejsce. Uczucie swędzenia zniknie jak ręką odjął.
  8. Kilka liści świeżej (lub suszonej) bazylii rozcieramy w dłoniach i przykładamy na miejsce ukąszenia komara. Uczucie boleści powinno zniknąć po kilku minutach. Bazylia posiada właściwości przeciwbólowe, ale nie tylko. Z racji tego, iż ma ona także mentol, to działa także kojąco i chłodząco.
  9. Aloes (miąższ). Miąższ z aloesu nakładamy na miejsce ukąszenia. Aloes działa przeciwzapalnie oraz przyczynia się do przyspieszenia procesu gojenia się ran.
  10. Zielona i czarna herbata. Zaparzamy herbatę czarną i zieloną, a rozgrzane torebki nakładamy w miejsca ugryzienia. Dzięki temu obrzęk ulegnie znacznemu zmniejszeniu. Nie będziemy też odczuwać bólu. Ulga odczuwalna natychmiast.
  11. Miód. Wcześniej skrystalizowany miód nanosimy na chore miejsce. Miód działa w sposób antybakteryjny. Uwaga: miodu nie mogą stosować na ukąszenie komara osoby, które są na niego uczulone.
  12. Mieszamy mleko razem z wodą w proporcji 50/50. Do przygotowanego roztworu wkładamy wacik, który później nakładamy na zaczerwienione miejsce.
  13. Kostki lodu. Nałożenie kostek lodu na ugryzienie komara sprawi, że zmniejszone zostaną naczynia krwionośne oraz zmniejszy się wydzielanie histaminy. Dzięki temu uczucie swędzenia się zmniejszy.
  14. Plaster surowej cebuli nakładamy w miejscu ugryzienia. Warto wiedzieć, że cebula posiada szereg właściwości antybakteryjnych i przeciwzapalnych. Efekty zastosowania cebuli na ugryzienie komara będziemy mogli zaobserwować wyjątkowo szybko.
  15. Gdy poczujemy, że miejsce ukąszenia nas swędzi, od razu przyłóżmy do niego plaster surowego ziemniaka. Uczucie swędzenia oraz bąbel się zmniejszą.
  16. Kawałek czosnku umieszczamy w miejscu ugryzienia. W ten sposób ból ulegnie zmniejszeniu, a proces gojenia się ran będzie znacznie krótszy. Zamiast kawałka czosnku możemy także zdecydować się na czosnek tarty.
  17. Ocet. Oblewamy kilkoma kroplami octu wacik, a następnie nakładamy w swędzące miejsce. Jeśli nie mamy w domu octu, jako zamiennik możemy użyć perfumy lub spirytus salicylowy.

Wróć

Jak odkleić naklejkę z szyby?
Jak usunąć plamy z jagód?
Jak usunąć plamy z czekolady?
Jak wywabić plamy z czerwonego wina?
Jak odkleić naklejkę z szyby?
Jak usunąć plamy z jagód?
Jak usunąć plamy z czekolady?
Jak wywabić plamy z czerwonego wina?