Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Czyszczenie srebra sodą oczyszczoną

Zastawa, tym bardziej taka, którą odziedziczyło się po dziadkach, to cenna pamiątka stanowiąca uosobienie elegancji i smaku. Postawiony na stole w salonie serwis kawowy wykonany ze srebra, zamieni pogaduszki popołudniowe w wytworne i stylowe tête-à-tête. Ażurowe patery i tace, błyszczące imbryki, połyskujące sztućce wraz z misternymi zdobieniami to elementy wyposażenia z tak zwaną duszą, które stanowią przy tym przepiękną dekoracje wnętrza, jak i ukłon w stronę tradycji i historii. Kupiony w sklepie posrebrzany komplet albo otrzymany w spadku stanowi świadectwo przedwojennego wzornictwa i kunsztu tamtych lat. Srebro wymaga większego albo mniejszego odświeżania, gdyż czas odciska na nim piętno. Poza specjalistycznymi środkami do tego typu metalu, do wyboru mamy również sposoby domowe. Czyszczenie srebra sodą z pewnością się do nich zalicza. Jak je przeprowadzić?

Kiedy powinniśmy wyczyścić srebro?

Szpecące plamy, ciemny nalot, matowa powłoka i zadrapania to nieuniknione procesy zachodzące na powierzchni elementów, które powstają ze srebra.

Metal podlega działaniu korozji, reagując na temperaturę i wilgoć powietrza. Poza tym niektóre spośród związków chemicznych zawartych w środkach mających właściwości czyszczące przyspieszają znacząco starzenie i ścieranie się srebra, w czego wyniku powłoka po niedługim czasie staje się zabrudzona i mętna. Tyczy się to nie tylko sztućców i zastawy stołowej, ale również srebrnych kolczyków, pierścionków, czy też łańcuszków. Srebro wymaga więc regularnego czyszczenia i pielęgnacji, które mają za zadanie przywrócić blask i niezwykle atrakcyjny wygląd.

Właściwości sody oczyszczonej

Nieocenione właściwości, które dotyczą sody oczyszczonej, są znane już od wieków. Produkt ten wykorzystywany jest niejednokrotnie w kuchni przez gospodynie domowe. Wiadomo powszechnie, iż soda da radę wyczyścić praktycznie dowolną powierzchnię.

Soda oczyszczona, poza zastosowaniem w kuchni, może być wykorzystywana także w lecznictwie i kosmetyce. Z czego tak naprawdę złożony jest tenże produkt i dlaczego czyszczenie srebra za pomocą sody przynosi efekty? Oficjalnie soda nazywana jest wodorowęglanem sodu. Dzięki właściwościom fermentującym, z powodzeniem może zastąpić chociażby proszek do pieczenia.

Wracając do kwestii srebra, skuteczność sody, ukrywa się w jej minimalnie żrących właściwościach. Dzięki nim produkt ten może tak dobrze czyścić. Ponadto, soda odpowiada także za neutralizowanie kwasów i pochłanianie wszelakich zapachów. Stąd też wynika tak obszerne zastosowanie tegoż produktu. Wielu nie docenia sody, a przecież właściwe jej użycie może działać cuda.

Czyszczenie srebra z użyciem sody oczyszczonej

Jak można wyczyścić srebro sposobem domowym? Sprawdzi się omawiana tutaj soda oczyszczona, którą na pewno znajdziemy w swoim domu. Bardzo szerokie zastosowanie tegoż produktu pozwala na wyczyszczenie niemalże każdej powierzchni. To tania metoda, aby przykładowo wyczyścić pralkę, usunąć tłuszcz i brud, pozbyć się nieprzyjemnych zapachów, jak również wyczyścić elementy wykonane ze srebra, w tym biżuterię.

W jaki sposób czyścić biżuterię? Zaśniedziałe srebro można z łatwością wyczyścić z użyciem sody oczyszczonej. Poza sodą, potrzebna będzie też miseczka i gorąca wodą. Wystarczy, iż umieścimy srebro w niewielkiej miseczce i dokładnie posypujemy sodą oczyszczoną (tak, aby zakryć biżuterię). Następnie musimy zalać miseczkę wrzącą wodą, poczekać kilka minut i zamieszać roztwór. Musi on trafić do każdego zakamarka na biżuterii.

Czyszczenie srebra z użyciem sody oczyszczonej, to niezwykle łatwa metoda. Z użyciem tego sposobu możemy wyczyścić również stare monety. Sodę znajdziemy z łatwością w sklepie spożywczym, dzięki temu taki zabieg może wykonać każda osoba. Tak samo, jak z użyciem innych produktów, które posiadamy we własnym domu.

Roztwór sody z octem

Szary albo czarny nalot powstały na srebrze, nie wygląda zbyt atrakcyjnie. Dlatego też wiele osób szuka skutecznych sposobów na jego wyczyszczenie z wykorzystaniem produktów użytku codziennego. Zadziwiające jest to, iż tak tanio i łatwo możemy przywrócić blask naszej biżuterii i innym elementom wykonanym ze srebra. Wszelkie porady, na temat tego, jak czyścić srebro, są często śledzone przez osoby posiadające biżuterię.  

Najbardziej popularne metody czyszczenia srebrnych elementów, w tym także biżuterii, opierają się na używaniu sody oczyszczonej i octu. Osoby będące amatorami sposobów domowych, bardzo dobrze znają taką metodę. Soda wymieszana wraz z octem potrafi zdziałać cuda. Wystarczy, iż zmieszany te składniki w proporcjach 1:1 i dodamy nieco wody. Jeśli użyjemy 1 łyżki octu i 1 łyżki sody oczyszczonej, powinniśmy również użyć jednej łyżki wody. Srebro należy zanurzyć w tak przygotowanym roztworze na około 15 minut. Po wyjęciu, wystarczy, iż umyjemy srebro pod bieżącą wodą i w zasadzie gotowe. 

Czyż nie jest to proste, niczym przysłowiowa bułka z masłem? Receptura ta nierzadko podlega indywidualnym modyfikacjom. Możemy spotkać się z metodą, w której swoje zastosowanie znajduje nawet i zwykła folia aluminiowa, której używamy na co dzień choćby do pakowania kanapek do pracy. Miseczkę należy wyłożyć folią (błyszczącą stroną do góry) i wsypać 1 łyżeczkę sody oczyszczonej oraz 1 łyżeczkę soli kuchennej. Całość trzeba zalać octem (pół szklanki) i mieszać do całkowitego rozpuszczenia się składników. Po upływie kilkunastu minut, pozostaje nam tylko wypolerować srebro ściereczką.

Wróć

Jak wywabić plamy z długopisu?
Kiedy i jak siać trawę?
Jak odkręcić zardzewiałą śrubę?
Domowe sposoby na czyszczenie chromu
Jak wywabić plamy z długopisu?
Kiedy i jak siać trawę?
Jak odkręcić zardzewiałą śrubę?
Domowe sposoby na czyszczenie chromu
Gazetka NETTO