Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Czyszczenie pralki. Jak skutecznie wyczyścić pralkę domowymi sposobami

Chcesz wiedzieć, jak wyczyścić pralkę, aby znów była jak nowa? Oferuje Ci cały szereg domowych sposobów, dzięki którym Twoja pralka będzie czysta, wydajna i higieniczna. Czyszczenie pralki to nie tylko dbanie o porządek. Jest to niezbędne, aby pralka działała prawidłowo i była bezpieczna dla Twojego zdrowia. W pralkach z czasem gromadzą się bakterie, dlatego ważne jest, aby regularnie czyścić swoją pralkę.

Istnieje wiele różnych sposobów na to, aby doprowadzić Twoja pralkę do porządku. Wybierz ten, który najbardziej Ci odpowiada.

Czyszczenie pralki powinno być łatwe. Pierwszym krokiem jest przeczytanie instrukcji obsługi pralki w celu uzyskania wskazówek dotyczących czyszczenia. Niektórzy producenci odradzają stosowanie produktów usuwających kamień w swoich pralkach. W niektórych przypadkach może to spowodować unieważnienie gwarancji. Więc sprawdź co możesz, a czego nie możesz zrobić, zanim podejmiesz jakiekolwiek działania.

Zacznijmy od podstaw

Pierwsza rzeczą jaką powinieneś znać czyszcząc pralkę jest to, że gorąca woda jest tutaj niezwykle przydatna i wykona za Ciebie dużą część prac. Jeżeli nigdy czyściłeś swojej pralki, musisz wiedzieć, że każdy zabieg powinieneś zacząć od ustawienia szybkiego prania na gorącym cyklu bez żadnych ubrań w środku. Użycie produktów do czyszczenia to jedno, ale ale to właśnie gorąca woda jest tutaj najważniejsza.

Jak wyczyścić pralkę za pomocą octu?

Czyszczenie pralki raz w miesiącu jest mądrym posunięciem, aczkolwiek mało popularnym. To pomoże utrzymać biel Twoich ubrań i zapewni miło pachnący stos świeżego prania. Czyszczenie pralki octem jest jednym z domowych sposobów, który pomoże Ci zachować dobry stan Twojej pralki.

Ustaw pralkę na jej najgorętszy cykl (lub minimum 60ºC) i wlej 230 ml octu bezpośrednio do bębna. Ocet to doskonały i naturalny sposób na zabicie bakterii, a nieprzyjemny zapach zniknie podczas cyklu płukania. Co więcej, jego działanie odkamieniające, również może przyczynić się do poprawy stanu Twojej pralki

Trzymaj butelkę octu zawsze pod ręką, najlepiej w pobliżu pralki lub obok proszku do prania. W ten sposób łatwo przypomnisz sobie o konieczności kontynuowania rutynowego czyszczenia.

Czyszczenie pralki za pomocą sody

Szerokie wykorzystanie sody oczyszczonej obejmuje także użycie jej do czyszczenie pralki. Warto mieć w domu duży zapas tego środka. Można go używać do czyszczenia prawie wszystkiego, od lodówek do dywanów.

Dodaj dwie łyżki stołowe sody do szuflady na detergenty. Najlepiej połącz tą metodę z powyższą. Soda i ocet doskonale współpracują ze sobą, aby w naturalny sposób pokonać brud i usunąć pleśń, jednocześnie oczyszczając i odświeżając pralkę. Pamiętaj o gorącym cyklu prania.

Przynajmniej raz w miesiącu ustaw pusty, gorący cykl, aby wyeliminować wszelkie nagromadzenia i zapachy, dodając sodę lub ocet jako dodatkowa pomoc.

Czyszczenie gumowych uszczelek pralki

Gumowa uszczelka drzwi pralki, podobnie jak szuflada na detergenty, są rajem dla pleśni i grzybów, dlatego koniecznym jest jej regularne czyszczenie.

Używając wilgotnej szmatki nasyconej wodą z mydłem dokładnie wytrzyj uszczelkę i jej okolice Bądź ostrożny, gdyż możesz przypadkowo ją uszkodzić. Jeśli to konieczne, delikatnie usuń uporczywy brud starą szczoteczką do zębów.

Przeprowadź gorące pranie konserwacyjne zgodnie z instrukcjami producenta pralki. Po każdym praniu, podczas opróżniania pralki, sprawdź, czy nic nie dostało się do szczelin między uszczelkami.

Najlepszy sposób, aby zapobiec rozwojowi pleśni na uszczelce w przyszłości? Pozostaw drzwi pralki otwarte na kilka godzin po wyjęciu prania i pamiętaj o regularnym czyszczeniu jak powyżej.

Jak czyścić filtr pralki?

Filtr pralki, zwykle znajdujący się pod drzwiczkami bębna tuż nad podłogą, zatrzymuje wszystkie elementy, które gromadzą się w szczelinach urządzenia przed dotarciem do pompy. Spełnia więc ważne zadanie. Jednak podobnie jak szuflada na detergenty, może być doskonałym miejscem do rozwoju pleśni i zarazków, które z kolei mogą sprawić, że pralka zacznie śmierdzieć.

Sprawdź instrukcję obsługi swojej pralki, aby dowiedzieć się, jak zdjąć pokrywę, jeśli jest zamocowana na stałe i jak wyjąć filtr. Instrukcja obsługi powinna również wyjaśniać, jak wyczyścić filtr. Może być konieczne umieszczenie pod nim miski na ręczniku, aby wyłapać wycieki z odpływu. Po wszystkim ostrożnie załóż pokrywę.

Później powtarzaj ten proces raz na trzy lub cztery miesiące, a Twoja pralka będzie działać o wiele lepiej.

Jak wyczyścić zewnętrzną część pralki?

Bęben pralki szybko się kurzy, ale szuflada na detergent może kapać, podobnie jak sam bęben podczas lub po praniu. Jeśli pralka jest umiejscowiona w łazience, będzie bardziej narażona na zabrudzenia.

Wytrzyj kurz z pralki, a następnie używając wilgotnej szmatki i płynu do mycia naczyń, wyczyść wszelkie plamy z zewnętrznej części pralki. Osusz całość czystym ręcznikiem kuchennym.

Pamiętaj o regularności – szybkie i częste przetarcie będzie na dłuższą metę o wiele łatwiejsze niż dokładne i żmudne czyszczenie raz w roku.

Jak powstrzymać nieprzyjemne zapachy z pralki?

Jak sprawić, by brzydki zapach z pralki już nie powrócił? Oto najprostsze sposoby na to, aby Twoja pralka zachowała świeżość na dłużej:

Trzymaj drzwiczki pralki otwarte: Zapobiegnie to gromadzeniu się nadmiaru wilgoci i rozwojowi pleśni.

Unikaj używania zbyt dużej ilości detergentu: Paradoksalnie, zbyt duża ilość detergentu powoduje brzydkie zapachy, ponieważ gromadzą się one we wnątrz pralki. Przynajmniej czasami używaj proszku do prania, nawet jeśli wolisz detergent w płynie, gdyż ten mniej ingeruje w zapach i łatwiej się spłukuje.

Szczotkowanie nadmiaru brudu z zabłoconych ubrań przed włożeniem ich do urządzenia pozwoli utrzymać je w jak największej czystości. Przede wszystkim dotyczy to butów. Dla bezpieczeństwa pralki i samego obuwia, staraj się czyścić je ręcznie.

Jeśli mieszkasz na obszarze z twardą wodą, użyj zmiękczacza wody podłączonego do rury dopływowej lub włóż tabletki zmiękczające do pralki razem z praniem. Obie te metody pomogą zminimalizować osadzanie się kamienia, który jest bazą do osadzania się zanieczyszczeń.

Wróć

Obcierające buty: Co zrobić, żeby buty nie obcierały stóp?
Jak rozciągnąć buty?
Jak usunąć żywicę z ubrania? Prosty poradnik
Jak usunąć zapach stęchlizny?
Obcierające buty: Co zrobić, żeby buty nie obcierały stóp?
Jak rozciągnąć buty?
Jak usunąć żywicę z ubrania?
Jak usunąć zapach stęchlizny?
Gazetka NETTO