Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Czym zmyć żywicę z rąk i ubrań?

Jeżeli kiedykolwiek miałeś okazję pracować z żywicą, prawdopodobnie zdajesz sobie sprawę z tego, jak bardzo brudzący jest to materiał. Istnieją jednak sposoby na to, aby uchronić się przed tym całym bałaganem. Jak zatem możemy zachować swoje ubrania i dłonie w czystości? Niektórzy używają specjalnych podkładów lub maty rzemieślniczej, która pozwoli wyłapać rozchlapywaną na boki żywicę.

Sposoby na usunięcie żywicy epoksydowej z rąk

Żywica epoksydowa jest klejem, który charakteryzuje się przede wszystkim dużą wytrzymałością. Klej ten ma wiele zastosowań przemysłowych, niestety potrafi też wywołać ogromną ilość kłopotów, gdy poplamimy nim skórę lub ubrania. Pomimo tego, że żywica epoksydowa nie jest toksyczna, bardzo szybko wysycha i równie silnie wiąże ze sobą obiekty. Jeżeli się nią pochlapiemy, nie ma czasu do stracenia, należy działać od razu. Pamiętajmy o tym, że o ile prewencja jest ważna podczas pracy z żywicą epoksydową, nigdy nie zabezpieczymy się na tyle dokładnie, aby całkowicie zabezpieczyć się przed pochlapaniem.

Nawet malutkich rozmiarów grudka tego kleju może sprawić problemy z wiązane z jej usunięciem. Istnieją jednak sposoby, które pomogą nam poradzić sobie w razie nieuniknionego wypadku przy pracy. Niewiele osób pracujących z pomocą żywicy epoksydowej zdaje sobie sprawę z tego, że tak naprawdę większość środków niezbędnych do usunięcia kleju z rąk lub ubrań mają w swoim gospodarstwie domowym. Jeżeli mamy bezwodne środki do czyszczenia rąk, to usunięcie kleju okaże się prostsze niż może się wydawać. Z pomocą odpowiednich materiałów usunięcie żywicy epoksydowej nie jest tak trudne, na jakie może wyglądać.

Ręczniki papierowe i ocet

Pierwszym rozwiązaniem, które możemy zastosować, będzie wykorzystanie ręczników papierowych i dowolnego octu. Są to dwa przedmioty, które większość z nas zazwyczaj trzyma w domu, dlatego też nie powinniśmy mieć trudności z ich znalezieniem. Ocet wystarczy wylać na ręcznik papierowy. Nie potrzebujemy go dużo, wystarczy, że roztwór wsiąknie w powierzchnię papieru. Pamiętajmy jednak o tym, że ocet ma nieprzyjemny zapach, a nie chcemy narobić dodatkowego bałaganu podczas czyszczenia skóry. Dlatego warto nasączyć ręczniki nad zlewem.

Jeżeli nie mamy akurat w domu octu, być może znajdziemy środki czystości zawierające alkohol izopropylowy. Środek ten znajduje się w niektórych płynach do mycia szyb i preparatach do czyszczenia płytek. Alkohol izopropylowy działa jak rozpuszczalnik. Możemy nim śmiało zastąpić ocet w przypadku ochlapania skóry żywicą epoksydową. Warto jednak mieć na uwadze to, że o ile alkohol izopropylowy skutecznie rozpuści klej, to ocet ma naturalny profil, który nie zaszkodzi naszej skórze. Alkohol może wysuszyć naskórek lub wywołać reakcję alergiczną, dlatego też powinniśmy korzystać z niego w ostateczności.

Kiedy nasączymy już ręczniki papierowy, pozostaje nam rozprawić się z zaschniętą żywicą. W tym celu musimy przyłożyć ręcznik z roztworem do zabrudzonego miejsca. Jeżeli plama z kleju jest niewielka, powinna relatywnie szybko się rozpuścić. W przypadku większych zabrudzeń, aby całkowicie usunąć je ze skóry, najlepiej docisnąć ręcznik papierowy i pozostawić go na pięć minut, aby roztwór odkleił żywicę. Po upewnieniu się, że roztwór z octu lub alkoholu całkowicie pokrył żywicę, czekamy na efekty.

Gdy ocet zmiękczy grudkę kleju, możemy spróbować zerwać ją ze skóry. Jeżeli nie chce się odkleić, należy poczekać kilka chwil dłużej z ręcznikiem rozłożonym płasko na skórze. Jeżeli ręcznik papierowy podczas rozpuszczania żywicy wyschnie, możemy nasączyć kolejny i przyłożyć go na skórę, aby przyspieszyć efekt. Pamiętajmy o tym, że o ile ocet i alkohol dobrze radzą sobie z rozpuszczaniem kleju, najlepiej działać jak najszybciej, ponieważ rozpuszczanie zaschniętej żywicy potrwa znacznie dłużej, niż odtajanie świeżej plamy.

Ocet pomoże oderwać żywicę od skóry. Nie powinniśmy zatem pocierać ręcznikiem przy użyciu siły. Może to spowodować niepotrzebne podrażnienia lub otarcia. Rozpuszczony klej należy pocierać okrężnymi ruchami. Delikatne pocieranie żywicy kontynuujemy do momentu, gdy całość odklei się od skóry. Małe fragmenty żywicy możemy oderwać palcami lub pincetą. Jeżeli mniejsze fragmenty będą stawiały opór podczas odrywania od skóry, wystarczy ponownie zwilżyć ręcznik octem i zacząć delikatnie pocierać. Na końcu powinniśmy bardzo dokładnie umyć skórę mydłem i letnią wodą.

Sposoby na usunięcie żywicy epoksydowej z ubrań

Usuwanie żywicy epoksydowej z ubrań jest nieco inne niż w wypadku usuwania jej bezpośrednio ze skóry. Przede wszystkim nie chcemy zniszczyć ubrań, ponieważ wtedy cały proces usuwania kleju z odzieży pójdzie na marne. Musimy jednak dostosować metody usuwania żywicy w zależności od jej stężenia. Inaczej podejdziemy do żywicy z utwardzaczem, inaczej zabierzemy się za plamę z samego utwardzacza, a jeszcze inaczej będziemy usuwać plamę z samej żywicy epoksydowej. Zatem czym zmyć żywicę z ubrań?

Plama z samej żywicy

Zaschnięta żywica epoksydowa może być niezwykle trudna do usunięcia z tkaniny. W tym przypadku musimy użyć silnych środków chemicznych. Na tego rodzaju plamy będziemy potrzebowali rozpuszczalnika do lakieru lub bezpośrednio acetonu. Pamiętaj jednak o tym, aby nigdy nie używać acetonu lub rozpuszczalnika bezpośrednio na skórze. Pierwszym krokiem będzie zdjęcie ubrania. Dopiero później możemy pokryć plamy za pomocą rozpuszczalnika lub acetonu. Kolejnym krokiem będzie energiczne pocieranie ubrania namoczonego w acetonie lub rozpuszczalniku. Możemy w tym celu wykorzystać ściereczki lub szmatkę. Na koniec musimy pozbyć się resztek chemii, przepłukując ubranie gorącą wodą z mydłem. Warto mieć na uwadze to, że nie każda tkanina może zostać uratowana po usunięciu plamy z zaschniętej żywicy. Niektóre z nich mogą trwale zmienić kolor.

Usunięcie plamy z utwardzacza do kleju

Sam utwardzacz nie jest tak trudny do usunięcia, jak żywica. Wystarczy namoczyć ubranie w ciepłej wodzie z mydłem i energicznie pocierać plamę. Pamiętajmy jednak o tym, aby po usunięciu plamy dokładnie wyczyścić ręce i nie dotykać okolic oczu.

Usunięcie plam z połączenia żywicy i utwardzacza

Jeżeli poplamiliśmy swoje ubranie żywicą wymieszaną z utwardzaczem do kleju, plama będzie niezwykle trudna do usunięcia. Jedynym sposobem na poradzenie sobie z takim zabrudzeniem jest działanie bezpośrednio po zabrudzeniu tkaniny, gdy roztwór nie zdążył jeszcze zaschnąć. W tym celu powinniśmy delikatnie zwilżyć plamę i nałożyć na nią płyn do mycia naczyń. W celu usunięcia plamy można wykorzystać dowolną monetę. Po nałożeniu płynu do mycia naczyń należy zeskrobać żywicę za pomocą monety. Jeżeli zadziałamy dostatecznie szybko, możemy usunąć mieszankę przed zaschnięciem. Jeśli jednak żywica zdąży wsiąknąć do wnętrza tkaniny, prawdopodobnie pozostawi na ubraniu białą plamę, a zbyt energicznie tarcie jedynie uszkodzi tkaninę.

Wróć

Jak usunąć zapach stęchlizny?
Jak zrobić płyn do baniek?
Jak usunąć plamy z jagód?
Jak wywabić plamy z długopisu?
Jak usunąć zapach stęchlizny?
Jak zrobić płyn do baniek?
Jak usunąć plamy z jagód?
Jak wywabić plamy z długopisu?