Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Czym umyć ściany przed malowaniem?

Remont w mieszkaniu to często duże przedsięwzięcie, dlatego warto się do niego odpowiednio przygotować. Często stawiamy tylko na malowanie, czyli odświeżenie wyglądu lekko przybrudzonych ścian lub wyblakłych już kolorów. Przygotowanie ścian do malowania jest równie istotne jak samo malowanie. Czym i jak myć ściany przed malowaniem? Warto znać kilka podstawowych pojęć. 

Dlaczego mycie ścian przed malowaniem jest konieczne? 

Dużo czasu poświęcamy na wybór odpowiedniego koloru oraz odcienia, często zapominając o przygotowaniu podłoża pod prace. Jeżeli nie pozbędziemy się z powierzchni ścian kurzu i plam, odpowiednio ich nie odtłuścimy, to nałożenie warstwy farby tylko dodatkowo utrwali nieczystości, albo okaże się niewystarczająco skuteczne. W związku z tym, mycie ścian przed malowaniem, to absolutna konieczność. 

Czym umyć brudne ściany? 

Pierwszym krokiem powinno być dokładne odkurzenie ścian - w ten sposób uda się zlikwidować pajęczyny oraz kurz. Następny krok to przystąpienie do właściwego mycia. Ścianę należy umyć wodą z dodatkiem delikatnego detergentu. 

Przy wyborze detergentu powinno kierować się rodzajem zabrudzeń, przeznaczeniem pomieszczenia czy dostępnością wybranych produktów. Jednym z często stosowanych środków jest zwykły płyn do mycia naczyń. Należy uważać by nie wybrać agresywnych detergentów takich jak np. mleczko do czyszczenia. Znane i polecane przez profesjonalistów jest mydło malarskie. To tanie i niezawodne rozwiązanie, a do tego zagwarantuje idealne przygotowanie powierzchni do malowania. Mydło malarskie dodatkowo, poza umyciem ścian, pozwoli na usunięcie ze ścian tłustych plam. Podobnie jak mydło malarskie - świetnie sprawdzi się szare mydło, dzięki niemu uzyskamy efekt czystych ścian. 

Do usunięcia trudniejszych plam można wybrać magiczną gąbkę. Czym jest magiczna gąbka? Bez problemu i bez dodatkowych środków czyszczących, usuwa uporczywe plamy. Wystarczy odrobina woda, a zabrudzenia odporne na zwykłe czyszczenie znikną. Ze ścian znikną plamy po mazakach czy długopisie. Stosować można nie tylko przed malowanie, ale także na co dzień. 

Mycie ścian w kuchni przed malowaniem

Każda kuchnia, w której tętni życie, a codziennie przyrządzane są pyszne potrawy, posiada pewną przypadłość - nieestetyczne osady na suficie, zatłuszczenia przy blacie czy tłusta plama na ścianie. Przed malowaniem kuchni konieczne jest gruntowne odtłuszczanie ścian i sufitu.

Wydawać by się mogło, że w kuchni pomoże płyn do mycia naczyń, jednak może on być za słaby na silne zabrudzenia. W tym wypadku zdecydowanie pomoże mydło malarskie. Skutecznie zmiękcza cząsteczki brudu, resztki klejów oraz tłuszczu i usuwa je z czyszczonej powierzchni.

Po rozpuszczeniu mydła w ciepłej wodzie, przystępujemy do dzieła - powinno się używać jedynie zwilżonej gąbki do mycia. Zdecydowanie nie należy szorować powierzchni, a delikatnie ją myć. Po umyciu ścian mydłem, trzeba umyć je ponownie, ale tym razem czystą wodą. Przed rozpoczęciem malowania konieczne jest poczekanie aż ściany całkowicie wyschną. 

Wróć

Jak odkręcić zardzewiałą śrubę?
Jak odgrzybić klimatyzację?
Jak usunąć plamy z czekolady?
Jak wywabić plamy z długopisu?
Jak odkręcić zardzewiałą śrubę?
Jak odgrzybić klimatyzację?
Jak usunąć plamy z czekolady?
Jak wywabić plamy z długopisu?
Gazetka NETTO