Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Czym czyścić zamsz?

Obecnie coraz więcej ubrań, w tym butów, jest produkowanych ze skóry zamszowej. O ile w mieście sprawują się całkiem dobrze, o tyle podczas deszczowej pogody zupełnie przestają spełniać swoje role. Zamsz nie jest dobrym rozwiązaniem na zimniejsze dni, bo nie chroni tak dobrze, jak inne tworzywa. Za to potrafi bardzo dobrze się brudzić, a wie o tym każdy, kto chociaż raz próbował czyścić zamsz. Jeśli chodzi o zamsz, szczególnie trudne do usunięcia są tłuste plamy, więc jeśli tylko mamy możliwość, warto zabezpieczyć zamszowe wyroby ochronną warstwą z innego ubrania. Dlatego w poradniku poniżej przedstawiamy najlepsze porady odnośnie tego, czym można czyścić zamsz i jak to robić, aby czyścić skutecznie.

Czym czyścić zamsz?

W przypadku, kiedy odkryjemy, że nasze ulubione rzezy pokrywają plamy, nie warto popadać w depresję. Należy zaopatrzyć się jedynie w mleko i sodę oczyszczoną. Z tych dwóch składników należy przygotować mieszankę w proporcji trzy czwarte łyżeczki sody na niecałą szklankę mleka i następnie wymieszać. Tak przygotowaną miksturą możemy czyścić plamy za pomocą miękkiej szmatki lub kawałka ręcznika papierowego. Należy je zamoczyć w roztworze, odcisnąć jego nadmiar i delikatnie pocierać plamę.

Plamy na zamszowych kurtkach można spróbować czyścić za pomocą octu. Niewielką ilość nalewamy na wcześniej przygotowaną miękką szmatkę lub papierowy ręcznik kuchenny, a następnie pocieramy z wyczuciem plamę. Po takim czyszczeniu powinno się pozostawić rzecz do wywietrzenia, ponieważ zapach octu mógł przesiąknąć ubranie i będzie się na nim utrzymywał jeszcze przez jakiś czas. Nie powinno się natomiast stosować odplamiaczy, ponieważ mogą uszkodzić delikatną skórę.

Zawsze na samym początku powinno się próbować usunąć zabrudzenia szczotką, nim sięgnie się po jakiekolwiek płynne detergenty. Przede wszystkim, mokry zamsz jest o wiele bardziej oporny na usuwanie brudu. Bardzo mocne odplamiacze należy stosować jedynie w ostateczności.

Równie niebezpiecznym dla zamszu jest zamoczenie. Wówczas najlepiej jest go ratować, przykładając inny materiał, w który może wsiąknąć ciecz. Nie powinno się jednak dociskać go do zamszu, gdyż może on w takim wypadku zaabsorbować ciecz.

Jak czyścić zamszowe buty?

Domowym sposobem czyszczenia butów wykonanych z zamszu wymaga jedynie skórki chleba. Jest to rewelacyjny sposób na przywrócenie im dawnego, świetnego wyglądu i wyczesanie włosków. Należy jednak pamiętać, aby czynności pielęgnacyjne wykonywać twardą stroną skórki.

W sklepach obuwniczych jest dostępna bezbarwna pasta do czyszczenia obuwia zamszowego. Warto się w taką zaopatrzyć już w momencie zakupu obuwia, aby później nie musieć niepotrzebnie biegać i marnować czas, tracąc go na poszukiwaniach. Warto pamiętać, że taka pasta przyda się na wiele różnych butów, nie tylko na te jedyne.

Fenomenalnym sposobem jest użycie… Gumki do ścierania! Zwyczajna gumka, którą zwykle uczniowie noszą w piórnikach pozwala na usunięcie przeróżnych zanieczyszczeń, nawet tych powstałych z błota!

Wróć

Jak wywabić plamy z długopisu?
Jak usunąć plamy z krwi?
Jak usunąć plamy z czekolady?
Jak usunąć zapach stęchlizny?
Jak wywabić plamy z długopisu?
Jak usunąć plamy z krwi?
Jak usunąć plamy z czekolady?
Jak usunąć zapach stęchlizny?
Gazetka NETTO