Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

W jakiej temperaturze prać pościel?

Pościel jest jednym z największych siedlisk bakterii i alergenów, jakie znajdują się w naszym domu. Co noc pocimy się w niej, zostawiamy martwy naskórek, brud, a także bywa, że zostają w niej odchody biologiczne. W takich warunkach mogą doskonale się rozwijać pajęczaki żywiące się ludzkim naskórkiem. Szczególnie osoby cierpiące na różnego rodzaju alergie powinny zwrócić na to uwagę. Dlatego tak ważnym jest, aby regularnie wymieniać pościel w trosce nie tylko o higienę, ale i o dobry stan skóry i samopoczucie. W końcu przyjemnie pachnąca pościel to gwarancja dobrego wypoczynku.

Jak często należy prać pościel?

Pościel należy wymieniać minimalnie raz w miesiącu, a w przypadku alergików o wiele, wiele częściej. Szczególnie powinny uważać osoby mające alergię na kurz. W pościeli żyje wiele roztoczy, na których odchody przeważnie jesteśmy uczuleni. Osoby borykające się z trądzikiem powinny wymieniać poszwę nawet raz na tydzień, aby dokładnie pozbywać się bytujących na nich bakterii odpowiadających za kłopoty z cerą i unikanie roznoszenia ich na inne partie ciała.

W jakiej temperaturze należy prać pościel?

Przeważnie taka informacja znajduje się na etykiecie produktu, gdzie mamy również wypisany skład, z jakich surowców została wykonana nasza pościel. W zależności od użytych materiałów, odpowiedni zakres temperatur może się nieznacznie różnić.

Zaleca się, aby po zdjęciu poszewek i włożeniu ich do pralki ustawić temperaturę prania na co najmniej czterdzieści stopni Celsjusza. Najlepiej, jeśli temperatura prania sięga rzędu sześćdziesięciu stopni Celsjusza, jednak zanim tyle nastawimy należy upewnić się, czy zalecenia producenta nie odbiegają od niej. Dlaczego tak ważna jest wyższa temperatura prania? Dzięki niej z lepszym efektem będziemy mogli pozbyć się drobnoustrojów, które bytują w pościeli. Dlatego tak ważne jest, aby w trakcie zakupów wybierać pokrowce o wyższym standardzie. Dzięki temu będzie możliwe pranie ich w wyższych temperaturach. Te tańsze wielokrotnie niszczą się nawet podczas pierwszego prania.

W jakiej temperaturze prać poszczególne rodzaje pościeli?

Pościel z kory najlepiej jest prać w temperaturze nieprzekraczającej 60 stopni Celsjusza. Jest ona na tyle praktyczna, że nie uczula i po praniu nie trzeba jej prasować. Jest to olbrzymie ułatwienie dla wielu gospodarstw domowych, szczególnie takie o większej liczbie członków. Ponadto jest niedroga i całkiem jakościowa, jak za swoją cenę. Szeroki wybór wzorów powoduje, że niemal każdy znajdzie coś dla siebie. Przy wyborze warto jednak kierować się grubością materiału, gdyż ten najtańszy wariant bardzo często może ulec rozejściu.

Pościel z satyny bawełnianej należy prać w zakresie temperatur od 40 do 60 stopni Celsjusza, jednak jak i w reszcie przypadków, zawsze należy przed przystąpieniem do prania upewnić się co do zaleceń producenta. Do odświeżania pościeli satynowej nie należy używać wybielacza, gdyż może zniszczyć delikatną strukturę materiału. Co bardzo ważne, pościeli z satyny bawełnianej nie wolno prasować. Co jednak zrobić, aby pościel po upraniu była bez zagnieceń? Sposób jest bardzo prosty. Wystarczy zrezygnować podczas prania z odwirowywania. Jeżeli powiesimy lekko wilgotną pościel do wyschnięcia, nie powstaną wówczas zagniecenia.

Pościel bawełnianą bez domieszek można prać w temperaturze sześćdziesięciu stopni i wzwyż, aż do dziewięćdziesięciu stopni Celsjusza!

Jak wpływa wyższa temperatura niż zalecana przez producenta na pościel?

Jeżeli jednorazowo zdarzy się nam przekroczyć zalecaną temperaturę, nie powinno się nic stać. W najgorszym wypadku będą to lekkie odbarwienia i odkształcenia. Jeżeli jednak taka sytuacja jest notorycznie powtarzana, wówczas skraca się żywotność pościeli, a materiał ulega zniszczeniu. Ponadto można się spodziewać przyśpieszonej degradacji. Dlatego warto stosować się do wytycznych producentów i nie przesadzać z wysokością temperatury.

Istnieje też stary, babciny sposób na podniesienie jakości prania niezależnie od jego koloru. Wystarczy do proszku dodać łyżeczkę sody oczyszczonej. Wówczas jest większa skuteczność w wywabianiu plam, usuwaniu brzydkich zapachów oraz zmiękczania wody, co przekłada się bezpośrednio na jakość prania.

Wróć

Jak prać ręcznie?
Jak odbarwić zafarbowane pranie?
Jak prać firanki?
Jak wyczyścić żelazko?
Jak prać ręcznie?
Jak odbarwić zafarbowane pranie?
Jak prać firanki?
Jak wyczyścić żelazko?
Gazetka NETTO