Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jak wyczyścić rolety?

Zdarza się, że podczas sprzątania mieszkania zapominamy o tak istotnej rzeczy jak wyczyszczenie rolet. Jest to dość zrozumiałe, gdyż są one stałymi, niezbyt rzucającymi się w oczy elementami wystroju wnętrza, niemniej jednak nie można zaniedbywać ich czystości, gdyż brudzą się one i kurzą prawie tak samo jak każdy inny element wyposażenia. Poniżej podpowiadamy jak w prawidłowy sposób wyczyścić rolety.

Jak wyczyścić rolety zwijane

Standardowe, zwijane rolety z tkanin nie powinny być prane, ponieważ grozi to zdeformowaniem i wyblaknięciem materiału. Ponadto nie wolno ich prasować, co mogłoby spowodować nadtopienia apretury (Specjalistyczna warstwa pokrywającą większość tkanin, z których produkowane są rolety. Ochrania ona je przed płowieniem, zabrudzeniami i nadmierną wilgocią).

Zatem jak czyścić rolety zwijane? Po pierwsze należy czyścić je na sucho. Kurz z takiego typu rolet wystarczy ściągnąć za pomocą suchej ściereczki, niemniej jednak najlepiej będzie zebrać go przy pomocy odkurzacza. Jeżeli dostrzeżemy na powierzchni rolet jakieś zabrudzenia, możemy spróbować zetrzeć je gumką do mazania albo zeskrobać.

Jeżeli te zabiegi nie przyniosą oczekiwanego skutku, warto przetrzeć brudne miejsca delikatnie zmoczoną (wodą, albo też ewentualnie wodą z minimalnym dodatkiem detergentu) ściereczką z mikrofibry, a ostatecznie - wacikiem nasączonym spirytusem salicylowym. Niemniej jednak zanim rozpoczniemy czyszczenie rolet przy pomocy spirytusu, wypróbujemy jego działanie na małej powierzchni materiału w mało widocznym miejscu. Dzięki temu sprawdzimy, czy środek ten nie jest przyczyną odbarwienia tkaniny, a co za tym idzie, bez żadnych obaw wyczyścimy zabrudzenia w bardzo widocznych miejscach.

Na koniec musimy przetrzeć roletę czystą i suchą szmatką. Nie wolno jej zwijać, zanim całkowicie nie wyschnie. Najlepiej na czas wysychania rozłożyć je na płasko w zacienionym miejscu.

Jak prać rolety rzymskie?

Rolety rzymskie wykonywane są z tkanin firanowych i zasłonowych. Oznacza to, że bez żadnego problemu możemy wyczyścić je na mokro, a nawet i wyprać w pralce automatycznej. Jak wyprać rolety materiałowe w pralce? Najlepiej będzie nastawić program, służący do prania tkanin delikatnych, z pominięciem etapu wirowania. Pamiętajmy jednak, że piorąc takiego typu rolety, należy użyć środka piorącego (w zależności od rodzaju tkaniny), zalecanego przez producenta. Aby uniknąć powstawania zagnieceń, na czas suszenia trzeba rozłożyć rolety na całą ich szerokość.

Czyszczenie rolet dzień-noc

Rolety typu dzień-noc (nazywane także czasami roletami duolight) wykonuje się ze specjalnego materiału (zawiera on głównie poliester), którego pod żadnym pozorem nie można prać w pralce, ponieważ bardzo łatwo ulega odbarwieniu. Należy zatem traktować je w podobny sposób, co rolety zwijane - odkurzać je za pomocą odkurzacza wyposażonego w specjalną końcówkę ze szczotką. Później należy odświeżyć rolety, przecierając je delikatnie zwilżoną szmatką, ale bez używania detergentów.

Wróć

Czym zasłonić okno?
Czym wypełnić poduszkę?
Jak często i dlaczego powinno zmieniać się pościel?
W jakiej temperaturze prać pościel?
Czym zasłonić okno?
Czym wypełnić poduszkę?
Jak często i dlaczego powinno zmieniać się pościel?
W jakiej temperaturze prać pościel?
Gazetka NETTO