Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jak często i dlaczego powinno zmieniać się pościel?

Pościel zajmuje szczególną pozycję pośród wszystkich tekstyliów, którymi się otaczamy - mamy z nią kontakt przez kilka godzin, i to każdego dnia. Dlatego od utrzymania jej w należytym stanie w dużym stopniu zależy nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Dlaczego wymiana pościeli ma tak istotny wpływ na nas? Jak często powinniśmy to robić? Jak prawidłowo prać pościel?

Zmiana pościeli - dlaczego tak ważna?

Choć nie widzimy ich gołym okiem, w naszym otoczeniu żyją miliony, jeśli nie miliardy mikroskopijnych stworzeń zwanych roztoczami. Znajdują się niemal wszędzie, gdzie przebywają ludzie, żywiąc się wydzielanymi przez nas mikro-odpadami, jak chociażby martwym naskórkiem, resztkami pożywienia, a nawet związkami organicznymi znajdującymi się w kurzu. Miejscem, w którym pozostawiamy szczególnie dużo martwego naskórka, jest między innymi nasza pościel, również z uwagi na czas, jaki w niej spędzamy. Oprócz roztoczy żywią się nim również niezliczone miliardy innych bakterii o, nie zawsze pozytywnym oddziaływaniu na zdrowie. U osób posiadających alergie może to zaostrzać ich przebieg.

Spanie w niewymienianej pościeli jest niewskazane również z powodów higienicznych - oprócz naskórka pozostawiamy w niej przecież pot, sebum, ślinę, resztki płynów ustrojowych. Jak pokazują badania, w pościeli znajdują się także pewne ilości moczu i kału. Są to wspaniałe warunki do rozwoju bakterii, grzybów i pierwotniaków, które nie tylko są groźne dla naszego zdrowia, ale również wydzielają nieprzyjemny zapach i zanieczyszczają naszą skórę. Osoba, która każdego dnia bierze prysznic przed snem, w gruncie rzeczy co rano budzi się znacznie zanieczyszczona.

Jak często powinno zmieniać się pościel?

Skoro regularna wymiana pościeli jest istotna dla zdrowia i higieny, to jak często powinno się jej dokonywać? Na to pytanie trudno postawić jednoznaczną odpowiedź. Wielu przedstawicieli świata nauki wskazuje na minimum raz w tygodniu, dla zachowania podstawowego poziomu higieniczności. Inni mówią, że możliwe jest wydłużenie tego czasu nawet do miesiąca, przy czym regularność odgrywa kluczową rolę.

Jeszcze inaczej wygląda sytuacja, gdy w naszym łóżku śpi również nasz domowy pupil - pies lub kot. W takim przypadku pościel należy wymieniać znacznie częściej, a już szczególnie jeśli to zwierzę wychodzące. W takim przypadku nawet cotygodniowa wymiana może okazać się niewystarczająca.

Poza regularną wymianą pościeli warto również dbać o nasze zwyczaje, mające istotny wpływ na jej stan. Powinniśmy unikać wnoszenia do nie wilgoci - odpada więc zasypianie z mokrymi włosami, czy w mokrych ubraniach. Pomieszczenie, w którym śpimy, powinno być regularnie odkurzane, a także wietrzone każdego dnia, i to przez co najmniej 10 minut. Sporo kurzu gromadzi się pod łóżkiem, na firanach i zasłonach. Sam materac, na który nakładamy pościel, podobnie jak kołdry i poduszki, również powinien być jak najczęściej wietrzony, a w miarę możliwości również trzepany.

Jak prać pościel, by zlikwidować nieproszonych gości?

Jaka korzyść nam przyjdzie z regularnej wymiany pościeli, jeśli nowy zestaw będzie zawierał znaczne ilości zanieczyszczeń, jeszcze zanim zaczniemy go używać? Aby tego uniknąć, warto zawsze upewnić się, że pościel jest należycie wyprana. Osiągniemy to, poprzez:

  • Pranie w podwyższonej temperaturze - najlepiej nie niższej niż 60 stopni, choć dopuszczalne też jest 40,
  • Unikanie przeładowywania pralki - pranie zachodzi mniej efektywnie,
  • Dostosowywanie długości prania do stopnia zabrudzenia,
  • Unikanie łączenia prania pościeli z ciężką odzieżą lub ręcznikami,
  • Dokładne suszenie pościeli zaraz po wypraniu, jeszcze lepsze efekty przyniesie jej wyprasowanie.

Choć niektórym może wydawać się uciążliwym obowiązkiem, regularna wymiana pościeli przynosi wymierne korzyści – pozwala nie tylko na lepszy sen w atmosferze świeżości, ale również pozytywnie wpływa na zdrowie, pomaga w walce z uciążliwymi dolegliwościami, a także dobrze wpływa na nasze samopoczucie. Regularne pranie i suszenie to niewielka cena za osiągane korzyści.

Wróć

W jakiej temperaturze prać pościel?
Jak prać ręcznie?
Jak odbarwić zafarbowane pranie?
Jak usunąć zapach moczu?
W jakiej temperaturze prać pościel?
Jak prać ręcznie?
Jak odbarwić zafarbowane pranie?
Jak usunąć zapach moczu?
Gazetka NETTO