Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Czym wypełnić poduszkę?

Slogan "zrób to sam" w dzisiejszych czasach staje się coraz bardziej popularny, a jego zastosowanie znajduje miejsce w niemal każdej dziedzinie. Podejście do produktów, które są tworzone hurtowo w fabryce zaczyna się zmieniać, a społeczeństwo coraz bardziej docenia indywidualizm i zalety, jakie płyną z ręcznego rzemiosła. Niezależnie, czy potrzebujemy prezentu dla kogoś, czy chcemy zrobić coś do domu warto spróbować swoich sił i wykonać to samodzielnie. Internet sprzyja rozwojowi różnych zainteresowań wśród ludzi. W sieci znajdziemy dużą ilość poradników, które opisują krok po kroku najróżniejsze, często niespotykane dotychczas czynności związane z rękodziełem.

Jeśli chodzi o poduszki, niezależnie czy chodzi nam o te przeznaczone do użytku w ogrodzie, czy w domu sprawa jest jeszcze prostsza. W sieci możemy znaleźć wiele sklepów, które oferują niezbędne materiały do wykonywania i wypełniania poduszek samodzielnie. Rodzaj wypełnienia oraz różnego rodzaju ozdoby ograniczone są jedynie przez wyobraźnię osoby, która będzie przygotowywała taką poduszkę.

Sposoby na wypełnienie poduszek?

Od nas zależy czy sięgniemy po gotowe już elementy jak np. różnego rodzaju włókna czy granulaty, dostępne w wielu sklepach internetowych, czy pójdziemy za ciosem i postanowimy przygotować samodzielnie nasz wypełniacz. W trosce o zainteresowanych samodzielnym wykonaniem i wypełnieniem poduszki postanowiliśmy przytoczyć kilka pomysłów, które mogą okazać się pomocne.

Granulat silikonowy (zwany również kulkami silikonowymi)
To jedno z najbardziej popularnych obecnie materiałów służących do wypełniania poduszek. Ze względu na swoją strukturę oraz funkcje hipoalergiczne pozwala na szerokie zastosowanie, jednocześnie zapewniając poduszce odpowiedni kształt i umożliwiając częste czyszczenie w pralce. Granulat silikonowy poddaje się karbikowaniu, które polega na formowaniu falistego kształtu na całej długości, a następnie zwijaniu włókien w kulki o średnicy około 0,5 cm. Takie rozwiązanie pozwala na nadanie poduszce elastycznej struktury, która będzie odporna na efekt tzw. zbicia i zachowa swój kształt niezależnie od czynników fizycznych.

Takie rozwiązanie oprócz swojej praktyczności ma jeszcze jedną zaletę- plusem jest przystępna cena. W Internecie znajdziemy wiele możliwości zakupu granulatu silikonowego, a cena za 5 kg waha się w granicy 50/60 zł.

Surowiec jest niezwykle wydajny, a 1 kg kulek pozwala na wypełnienie:

  • 1 poduszki 70x80 cm
  • 2 poduszek 50x60 cm
  • 5 poduszek 40x40 cm

Łuski orkiszowe
To dość rzadki wypełniacz, ale jest to bez wątpienia ulubieniec alergików, ze względu na brak przyciągania alergenów. Krążą legendy o korzystnym wpływie łusek orkiszowych na zdrowie człowieka, ale nie zostało to potwierdzone. Niebywałą zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że poduszkę wypełnioną takim rodzajem wypełniacza można śmiało podgrzewać, a orkisz pozwala na dłuższe zachowanie ciepła co może stanowić udogodnienie w okresie jesienno-zimowym.

Łuski gryki
Popularnym wypełniaczem, stosowanym od wielu lat są łuski gryki. Zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że łuski gryki zawierają taniny, które blokują rozwój roztoczy co stanowi udogodnienia dla alergików. Poduszki wypełnione w ten sposób mogą być prane, wietrzone oraz czyszczone chemiczne. Przypadłością takiego rozwiązania jest szeleszcząca struktura, która wydaje dźwięki przesypywania ziarek podczas poruszania poduszką. Wielu ludzi uznaje to za zaletę, ale są też tacy, którzy uważają to za wadę i przez to rezygnują z tego wypełniacza.

Pierze i puch podchodzenia zwierzęcego
To najbardziej tradycyjny wypełniacz, jednak obecnie ludzie coraz częściej od niego odchodzą. Nie tylko alergicy rezygnują z tego rozwiązania. Coraz częściej słyszymy w mediach o znanych osobach, takich jak np. aktorzy, którzy nawołują, aby rezygnować wybierania tego surowca. Pozyskiwanie pierza i puchu ze zwierząt wiąże się często z cierpieniem wielu istot żywych, choć w naszym kraju od 2010 roku stosuje się humanitarne metody pozyskiwania. Wiele osób sięga po syntetyczne alternatywy, które zyskują popularność.

Wróć

Jak często i dlaczego powinno zmieniać się pościel?
W jakiej temperaturze prać pościel?
Jak wyczyścić dywan?
Jak usunąć plamy z herbaty?
Jak często i dlaczego powinno zmieniać się pościel?
W jakiej temperaturze prać pościel?
Jak wyczyścić dywan?
Jak usunąć plamy z herbaty?
Gazetka NETTO