Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Stroiki świąteczne: Sprawdzone pomysły na udekorowanie stołu świątecznego

Czas Bożego Narodzenia kojarzy się z uroczymi, klimatycznymi dekoracjami i jeśli chodzi o stroiki świąteczne pomysły są nieograniczone. Samodzielne wykonanie stroików na stół wigilijny to niezwykle przyjemnie i łatwe zajęcie. Dowiedzmy się więc, jak szybko i tanio możemy wykonać przepiękne stroiki, które zachwycą domowników i gości. Zaangażujmy dzieci, aby również poczuły magiczną atmosferę Świąt.

Z czego wykonać stroiki na Boże Narodzenie

Samodzielnie wykonane stroików bożonarodzeniowych pozwala na odkrycie nowych umiejętności i talentów z zakresu florystyki i zdobnictwa. Brzmi skomplikowanie, ale nic z tych rzeczy. To zajęcie sprawia dużo frajdy, a jeśli zaangażujemy w nie domowników, stanie się świetną zabawą. To takie przyjemne z pożytecznym, ponieważ własnoręczne wykonanie stroików sprawi, że w portfelu pozostanie całkiem spora sumka, którą z przyjemnością można przeznaczyć na prezenty dla bliskich. Efekt na pewno będzie olśniewający, a duma z wykonanej pracy ogromna.

Poniżej lista rzeczy, które opcjonalnie przydadzą się, aby wykonać stroiki bożonarodzeniowe na stół:

 • ozdobne naczynie — taca, szklane naczynie, doniczka lub wiklinowy koszyk;
 • gałązki drzewa iglastego;
 • suche gałązki;
 • suszone plasterki pomarańczy lub cytryny;
 • gąbka florystyczna;
 • szyszki;
 • wstążki;
 • bombki i figurki;
 • świeczki;
 • kryształki i kamyki ozdobne;
 • łupiny orzecha włoskiego;
 • sztuczny śnieg w sprayu.

Najprostszy stroik świąteczny na stół

Na wykonanie najłatwiejszego stroika świątecznego wystarczy raptem 10 minut. Pomimo swojej prostoty jest niezwykle stylowy i będzie doskonałą ozdobą wnętrza urządzonego w każdej aranżacji. Na niewielkiej tacy wykonanej z drewna, metalu lub korka układamy kilka szerokich świeczek różnej wielkości, idealnym układem będzie użycie trzech świeczek mniejszych i jednej większej. Ważne jest, aby wszystkie świeczki były w jednym kolorze. Pomiędzy świeczki, w wolnych miejscach, wkładamy kilka niewielkich gałązek drzew iglastych ozdobionych niewielkimi kokardkami z cienkiej połyskującej wstążki. Na gałązkach umieszczamy małe bombki w jednym kolorze, przywiązując je cienkim drucikiem lub nitką do gałązek. Gotowe. Tak wykonany w 10 minut stroik na Boże Narodzenie będzie uroczą w swojej prostocie ozdobą stołu wigilijnego.

Jak zrobić stroik świąteczny z doniczki?

W czeluściach komórki, na parapecie lub balkonie zawsze znajdzie się jakaś zapomniana ozdobna doniczka po storczyku, gliniana donica lub urocza metalowa doniczka, w której kiedyś mieszkał sprezentowany kwiat. Z takiego znaleziska można wyczarować przepiękny stroik na świąteczny stół. Podstawą do umieszczenia ozdób będzie gąbka florystyczna, którą można za kilka złotych zakupić w każdej kwiaciarni. To niezwykle wygodny materiał, ponieważ z łatwością można w nią wbić rośliny. Gąbka ma jeszcze jedną ważną zaletę — zatrzymuje wilgoć. Włożone w gąbkę rośliny można podlewać, co zdecydowanie przedłuży żywotność kompozycji.

Przyciętą do odpowiedniego rozmiaru gąbkę florystyczną układamy w doniczce w taki sposób, aby z niej nie wystawała. Idealnie, aby znajdowała się 1-2 cm poniżej górnej krawędzi naczynia. W gąbkę wbijamy żywe gałązki drzewa iglastego, jemioły i głogu w taki sposób, aby środek pozostał pusty. W tym miejscu umieścimy dużą świeczkę — najładniej będzie się prezentowała świeca w kolorze czerwonym lub złotym. Aby świeczka była stabilna, w jej spód wbijamy kilka plastikowych wykałaczek lub patyczków tak, aby częściowo wystawały. Następnie umieszczamy powstałą konstrukcję w gąbce pośrodku stroika, wypełniając lukę. Chwilka wystarczy, aby z kilku zapomnianych doniczek, gałązek i świeczek powstały stylowe stroiki na Boże Narodzenie.

Stroiki w szkle na Boże Narodzenie

Szklane kompozycje florystyczne do HIT ostatnich lat. W kwiaciarniach szklane naczynia o fikuśnych kształtach wypełnione ziemią, mchem i roślinami przeróżnych gatunków okupują półki i odstraszają cenami. Po co przepłacać, skoro można samodzielnie wykonać stroik świąteczny na stół, który będzie modny i designerski. Jak zrobić stroik świąteczny w szklanym naczyniu? Nic prostszego.

Mamy ułatwione zadanie, jeśli dysponujemy szklanym naczyniem, do którego z łatwością włożymy dłoń. Może to być wazon z szerszą górą, duży kielich, szeroka u góry większa kwadratowa szklanka lub akwarium kula pozostałe po złotej rybce. Jeśli nie mamy na wyposażeniu takiego naczynia, można z łatwością i niedrogo nabyć je w sklepach oferujących wyposażenie do domu. W temacie wypełnienia szkła ozdobami ogranicza nas tylko wyobraźnia.

Stroiki bożonarodzeniowe w szkle można wykonać na wiele sposobów:

 • na dnie naczynia umieszczamy do wyboru koraliki, szkiełka, perełki, kamyki, piasek lub mech;
 • na podkładzie możemy umieścić szyszki albo łupiny orzecha naturalne lub posrebrzone farbą, kulki z waty, malutkie bombki, suszone plastry owoców cytrusowych, orzechy laskowe, figurki lub inne dowolne ozdoby świąteczne;
 • powstałą kompozycję uzupełniamy suchymi lub świeżymi gałązkami,
 • doskonały efekt przypominający zimowy krajobraz daje delikatne oprószenie wnętrza szklanego stroika sztucznym śniegiem;
 • jeśli lubimy klimatyczny płomień, możemy wewnątrz stroika umieścić wysoką świeczkę;
 • szklane naczynie można obwiązać ozdobną wstążką.

Kilka porad jak zrobić stroik świąteczny, aby był praktyczny

Stroiki na Boże Narodzenie oprócz tego, że zachwycają i wprowadzają magiczną atmosferę świąteczną, powinny również spełniać wymogi bezpieczeństwa. Należy pamiętać o tym, aby stroik był stabilny. Chwila nieuwagi może spowodować jego przewrócenie, a jeśli zawiera świeczkę, jest to szczególnie niebezpieczne, ponieważ można wywołać pożar. Stroik świąteczny na stół powinien mieć optymalną wysokość. Rozmiar kompozycji powinien być tak dostosowany, aby nie zasłaniał gości siedzących naprzeciw siebie. Pamiętajmy również o dopasowaniu stroika do aranżacji wnętrza. We wnętrzach nowoczesnych doskonale sprawdzi się minimalistyczny stroik na tacy ze świeczkami, natomiast do wnętrz tradycyjnych świetnie będą nadawać się klasyczne bogato zdobione dekoracje.

CZYTAJ TEŻ Jak przygotować piękne ozdoby na okno?

Wróć

Co zabrać na piknik? Jedzenie i przekąski, które warto wziąć na piknik
Jak usunąć żywicę z ubrania?
Jak odkleić naklejkę z szyby?
Jak zapakować wino na ślub? 5 ciekawych propozycji
Co zabrać na piknik? Jedzenie i przekąski, które warto wziąć na piknik
Jak usunąć żywicę z ubrania?
Jak odkleić naklejkę z szyby?
Jak zapakować wino na ślub? 5 ciekawych propozycji
Gazetka NETTO