Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Rodzaje widelców, czyli kuchenny savoir-vivre

W świadomości wielu osób sztućce kuchenne to łyżka, łyżeczka, widelec i nóż. W praktyce jednak istnieje kilka- kilkanaście rodzajów każdego z nich, różniących się wyglądem, rozmiarem i zastosowaniem. Skupmy się dzisiaj na tym, jakie są rodzaje widelców. Który jest do deserów, a który do ślimaków?

Jak trzymać widelec - czyli podstawy

O tym, że widelec trzymamy w lewej dłoni, a nóż w prawej wie chyba każdy. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, że jedząc dania niewymagające użycia noża, jak np. rybę, śmiało możemy przełożyć widelec do prawej ręki, bez obaw o wizerunkową wpadkę. Podobnie można postąpić, jedząc ziemniaki czy warzywa - najpierw je pokroić przy użyciu noża i widelca, a następnie po odłożeniu noża, posługiwać się jedynie widelcem, trzymanym w prawej dłoni. Korzystając z noża, warto zwrócić uwagę na ułożenie widelca - podczas krojenia wypukła część widelca powinna być skierowana ku górze, zupełnie odwrotnie, niż przy wkładaniu kęsa do ust.

Ułożenie noża i widelca ma również swoiste znaczenie w kuchennej symbolice - np. położenie na talerzu skrzyżowanych sztućców, z ząbkami widelca opartymi o talerz oznacza, że przerywamy jedzenie tylko na chwilę i kelner nie powinien nam "sprzątnąć" talerza. Jednak ich ułożenie równolegle na talerzu oznacza, że zakończyliśmy już jedzenie.

Widelce rodzaje - czyli który jest do czego

Najczęściej różne rodzaje widelców są przeznaczone do konkretnych dań bądź rodzajów posiłków. Najczęściej spotykane widelce to:

  1. Widelec obiadowy - inaczej nazywany widelcem do dania głównego, ma cztery długie i równe zęby, powinien być ułożony po lewej stronie talerza.
  2. Widelec do ryb - występuje najczęściej jako widelec z trzema lub czterema zębami. W pierwszym wariancie zęby są szeroko rozstawione, służy głównie do spożywania potraw rybnych i jest nieco krótszy od podobnego widelca do przystawek. Wersja czterozębowa to narzędzie służące do jedzenia samych ryb.
  3. Widelec do przystawek - podobnie, jak widelec do dania głównego ma cztery zęby, aczkolwiek krótsze, i jak sama nazwa sugeruje, jest wykorzystywany do jedzenia przystawek. Jego miejsce na stole znajduje się obok widelca głównego.
  4. Widelec do ciast - malutki widelczyk, zwykle wyposażony w trzy zęby, choć występuje również jako widelec z dwoma zębami. Wielkością jest porównywalny z łyżeczką do herbaty. Dopuszczalne jest również jego użycie jako widelca do owoców.
  5. Widelec sałatkowy - to największy widelec, najczęściej z dwoma zębami. Jest pojemny i ma dużą główkę, co ułatwia nabieranie i nakładanie sałatek.
  6. Widelec półmiskowy - to z kolei najdłuższy widelec z dwoma zębami. Jego rolą jest pomoc w nabieraniu z półmisków plastrów mięsa lub serów.
  7. Widelec do ostryg - bardzo specyficzny rodzaj widelca, jego kształt przypomina nieco łyżeczkę, w której ktoś wyciął zęby. Jest to doskonałe narzędzie do zajadania się ostrygami i niektórymi innymi owocami morza.
  8. Widelec do ślimaków - ten widelec jest nieco inny niż do ostryg, ponieważ również zawiera dwa zęby, ale szeroko rozstawione.

Omówiliśmy tylko niektóre rodzaje widelców, jednak ich różnorodność przyprawia o zawrót głowy - występują także do szparagów, oliwek, pikli, do ziemniaków (pieczonych), czy do owoców. Jednak znając już te podstawowe rodzaje widelców, będziesz w stanie uniknąć kompromitacji - zarówno jako gość na wystawnym przyjęciu, jak i jako gospodarz. A przecież niewiele rzeczy robi tak złe wrażenie, jak nieznajomość savoir-vivre. Dlatego warto rozważyć jeszcze poznanie rodzajów noży, łyżeczek i łyżek, ale o tym przy innej okazji.

Wróć

Jak wyczyścić dywan?
Hodowla, uprawa i podlewanie aloesu w doniczce
Czym i w jaki sposób umyć ściany przed malowaniem?
Czym, w ilu stopniach, w jakich środkach
Jak wyczyścić dywan?
Jak dbać o aloes?
Czym i w jaki sposób umyć ściany przed malowaniem?
Jak prać firanki?
Gazetka NETTO