Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Pranie wykładzin. Jak prawidłowo wyprać wykładzinę?

Często zdarza się nam wylać coś niosąc z kuchni do salonu i wylać napój na wykładzinę bądź tapicerkę, czasami nasz kot lub pies postanowi zostawić po sobie niemiłą niespodziankę. Sposobów radzenia sobie z zabrudzeniami i plamami jest wiele, w tym tekście opiszemy możliwości jakie mamy, gdy plama stała się faktem, jak zapobiec przyszłym plamom i co zrobić gdy nie jesteśmy się w stanie uporać z nią za pomocą podstawowych sposobów.

Domowe sposoby na pranie wykładzin

Domowe sposoby na pranie wykładzin nie należą z pewnością do najskuteczniejszych sposobów jakie istnieją, natomiast warto spróbować ich w przypadku gdy plama jest świeża i niezbyt dużych rozmiarów. Sposoby te można nazwać pierwszą pomocą dla naszych dywanów i tapicerek. Poniżej przedstawiamy dwa skuteczne sposoby na uporanie się z nieestetycznymi plamami:

 • Ocet i soda oczyszczona - do pół litra wody dodaj szklankę octu oraz dwie stołowe łyżki sody oczyszczonej. Roztwór wymieszaj i przelej do butelki najlepiej z możliwością psikania cieczą. Rozprowadź płyn po miejscu w którym powstała plama i poczekaj aż wyschnie. Ostatnią rzeczą którą musisz zrobić to odkurzyć dywan. Jeśli plama nie schodzi za pierwszym razem możesz powtórzyć proces, tym razem wcierając ciecz mocno nawilżoną gąbką.
 • Mąka ziemniaczana lub sól i płyn do naczyń - drugim skutecznym sposobem jest zastosowanie na tłustą i mokrą plamę mąki ziemniaczanej lub soli, ponieważ dwie te substancje osuszą wykładzinę. Po tym należy spróbować wetrzeć w plamę roztwór wodny z płynem do naczyń. Sam w sobie płyn jest gęsty i może zostać nam na kanapie, natomiast wymieszany z wodą nie niesie za sobą ryzyka. Proces można powtórzyć dwa razy, w przypadku gdy za pierwszym nie udało się uzyskać zadowalającego efektu.

Co robić w przypadku, gdy nie możemy uporać się z plamą domowymi środkami?

W sytuacji, gdy plama jest stara bądź mocno wgryzie się w wykładzinę nie pozostaje nam nic innego jak skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy będą w stanie pomóc nam z bardzo ciężkimi zabrudzeniami. Warto zastanowić się nad skuteczną i sprawdzoną metodą prania dywanów i tapicerek tzw. Metodą Ekstrakcji.

Cenowo zależnie od miasta, firmy inkasują za taką usługę ok. 15zł za m2 wykładziny. Oczywiście należy uwzględnić też fakt, że nikt nie przyjedzie do nas do domu prać jednego metra dywanu. Zazwyczaj trzeba wyprać wtedy całą powierzchnię.

Metoda Ekstrakcji w praktyce wygląda następująco:

 1. Identyfikacja materiału - na tym etapie dobierana jest odpowiednia chemia do materiału
 2. Usunięcie zabrudzeń stałych 
 3. Nakładanie Pre-spray'u - środek nanoszony na materiał, który rozpuści plamy i zabrudzenia
 4. Szorowanie - Pre-spray wcierany jest w wykładzinę, co podnosi skuteczność chemii
 5. Pranie Ekstrakcyjne - jest to proces usuwania zmiękczonego brudu poprzez Pre-Spray.
 6. Odplamianie - w przypadku najtrudniejszych zabrudzeń
 7. Suszenie - wilgoć, która pozostała po praniu zostaje odsysana przez specjalny odkurzacz, minimalizując czas schnięcia. 

Warto podkreślić, że ta metoda jest szczególnie pożyteczna w przypadku, gdy w domu mamy alergików, ponieważ takie pranie pozwala pozbyć się niechcianych roztoczy i kurzu. 

Jak zabezpieczyć wykładzinę przed plamami?

Istnieją metody, dzięki którym będziemy wstanie zabezpieczyć nasz dywan lub meble przed brudem jeszcze zanim coś się zdarzy. Istnieją dwa rodzaje impregnacji:

 • Fluorochemiczna - dzięki tej metodzie dywan jest zabezpieczony przed zaplamieniem, ponieważ dużo łatwiej jest nam wyciągnąć niechciane plamy z materiału. Brud nie wgryza się w wykładzinę.
 • Hydrofobowa - jest to droższa, ale skuteczniejsza metoda od Fluorochemicznej. Obie działają na bardzo podobnej zasadzie.

Wróć

Jak wyczyścić dywan?
Hodowla, uprawa i podlewanie aloesu w doniczce
Czym i w jaki sposób umyć ściany przed malowaniem?
Czym, w ilu stopniach, w jakich środkach
Jak wyczyścić dywan?
Jak dbać o aloes?
Czym i w jaki sposób umyć ściany przed malowaniem?
Jak prać firanki?
Gazetka NETTO